Antwort Jak udělat dobrou čočku? Weitere Antworten – Kolik octu do čočky
Suroviny
- 300 g hnědé čočky v suchém stavu (předem přebrat)
- 1 l vody.
- 3 kusy bobkového listu.
- 2× velká žlutá cibule.
- 3× syrové větší brambory varného typu B.
- 2 lžíce řepkového oleje.
- 800 ml zeleninového vývaru (nebo zeleninového bujónu v bio kvalitě nebo vody)
- ocet (2–4 lžíce dle chuti)
Čočku podáváme s osmaženou cibulkou, kyselou okurkou, vejcem na tvrdo nebo volským okem, uzeným masem nebo osmaženou uzeninou nebo ohřátým párkem či klobásou… Kdo má rád chuť bylinek, může do čočky nechat vyvařit nejen česnek, ale i snítku tymiánu. Použít se dá i nové koření s bobkovým listem.NAMÁČENÍ luštěnin napomáhá lepší stravitelnosti a zkracuje dobu vaření. Čočce sice stačí dvě až čtyři hodiny, ale pokud se z nějakého důvodu k vaření nedostanete ještě ten den, nechte ji klidně namočenou i přes noc. Pak ji v cedníku důkladně propláchněte.
Která čočka se nemusí namáčet : Zelená čočka
Díky jemnější slupce není nutné ji namáčet a vaří se necelou půl hodinu.
Jak pripravit dobrou čočku
Čočku propláchněte pod tekoucí vodou, přesypte ji do hrnce, zalijte vodou v poměru 1:1,75 (necelé dva díly) a bez soli přiveďte k varu. Po pěti minutách vaření osolte, hrnec zakryjte poklicí, sporák vypněte a pokud hrnec dobře drží teplo, pod poklicí nechte čočku dalších 10 minut dojít.
Co ze zbytků čočky : Čočku po rozmixování použijeme jako základ karbanátků, čočkové sekané i různých smažených nebo v troubě pečených placiček. Pokud víme, že uvařenou čočku v nejbližší době nespotřebujeme, zamrazíme ji a využijeme až podle potřeby. Zmrazit ji můžeme buď v plastové krabičce nebo mikrotenovém sáčku.
Když je čočka měkka, přidáme hotovou zásmažku, dochutíme solí, pepřem majoránkou, prolisovaným česnekem a octem. Podáváme s chlebíkem, vejcem ( buďto natvrdo, volským okem, i zastřené je výborné) nebo s opečeným párkem, kyselou okurkou.
Na rozkladu těchto sacharidů se podílí střevní bakterie, které přitom produkují odpadní plyny jako dusík, vodík či oxid uhličitý a tím způsobují nadýmání. Plyny vznikající při rozkladu oligosacharidů z luštěnin jsou bez zápachu. Příčinou zápachu je ve skutečnosti sirovodík, který však vzniká při rozkladu bílkovin.
Co s namočenou čočkou
Čočku je vhodné před vařením alespoň na hodinu namočit, poté vodu slít a v nové vodě uvařit. Říká se, že sůl prodlužuje dobu vaření, ale s ní zase luštěniny lépe chutnají. Vhodné je použít při vaření bylinky, které snižují riziko nadýmání a navíc dodají skvělou chuť – skvělá je například saturejka.Kolik dát vody Čím větším množstvím čočku zalijete, tím více se "svlékne" ze slupek a rozpadne. Čočka, která přijde do salátu, by měla na konci varu téměř všechnu vodu vstřebat. Na 1 díl čočky je potřeba asi 2 díly vody a tuto čočku se snažte moc nemíchat, abyste měknoucí zrnka nerozbili.Luštěniny: hrách, čočka, fazole, cizrna – 60 g pro muže, 40 – 50g pro ženu a děti. „Červené“ maso – 150 g pro muže, 120 g pro ženu a 90 g pro děti. Ryby a drůbež – 175 g pro muže, 150 g pro ženu a 120 g pro děti.
Přebytek bych zamrazila. Anebo přilít vody a udělat z ní polévku, než hlavní jídlo. Pokud už v té čočce není voda, tak jedině přidat trochu vody a povařit asi 2 brambory překrojené na půlku, po cca 8 min. je vyndejte.
Co z Varene čočky : Pokud máte uvařenou čočku a už nevíte co s ní, udělejte z ní výbornou a zdravou pomazánku na pečivo, palačinky, placky nebo jako dip k zelenině. A co třeba takové čočkové foie gras To je teprv dobrota – hlavně pro mužské protějšky!
Co se stane když usnu s čočkami : Silikon-hydrogelové čočky propouští k rohovce více kyslíku, takže v jejich případě oči nebudou tak podrážděné. Pokud však nosíte čočky hydrogelové, po probuzení budou oči pravděpodobně zarudlé a budou pálit, dokonce si můžete poškodit rohovku. Spaní v kontaktních čočkách až 6-krát zvyšuje riziko oční infekce.
Kolik čočky na osobu
Luštěniny: hrách, čočka, fazole, cizrna – 60 g pro muže, 40 – 50g pro ženu a děti. „Červené“ maso – 150 g pro muže, 120 g pro ženu a 90 g pro děti. Ryby a drůbež – 175 g pro muže, 150 g pro ženu a 120 g pro děti.
Mezi nadýmavé potraviny patří luštěniny, košťálová zelenina, cibule, česnek, silně kořeněná jídla, sycené vody, kynuté pečivo, obzvláště to čerstvě upečené a alkohol, především víno. Tyto potraviny jsou bohaté na síru, která ovlivňuje střevní bakterie a vzniká sirovodík páchnoucí po shnilých vejcích.Červená čočka neloupaná
Obsahuje také vysoký podíl vlákniny. Protože je červená čočka jedinou luštěninou, která nenadýmá, mohou ji konzumovat i kojící matky.
Jak na dobrou čočku : Na oleji si opečte cibulku, zasypte jednou lžící mouky, dobře orestujte, zalijte 1 dcl zeleninového vývaru, dobře provařte. Přisypte čočku, dobře osolte, opepřete a okyselte octem. Pokud se čočka zdá být příliš suchá, podlijte ještě vývarem z čočky a provařte.