Antwort Jak udělat dobrou bramboračku? Weitere Antworten – Jaké koření se dává do bramborové polévky
Základ bramboračky
Základem jsou, již podle názvu, brambory. V bramboračce nesmí chybět pořádná porce zeleniny jako mrkev, petržel a celer. Správnou chuť polévce dodá ještě koření (majoránka, pepř, sůl) a česnek.Vzniklou jíšku zalijte zhruba litrem a půl studené vody nebo vývaru a důkladně promíchejte, přidejte oloupané a pokrájené brambory a zeleninu, přilijte houby i s vývarem a přiveďte k varu. Okořeňte a vařte do změknutí asi 15 minut.Česká bramboračka obsahuje vždy česnek a majoránku, díky kterým má svou typickou vůni a chuť. Ve většině receptů nechybí čerstvé nebo sušené houby nicméně existují i recepty, které se houbám vyhýbají. Často se přidává vejce a celkově by bramboračka měla mít hustou konzistenci. Někdy se na zahuštěná používá také chléb.
Kolik brambor do Bramboracky : Dvě třetiny brambor nastrouháme na hrubém struhadle a jednu třetinu najemno. Brambory jemně vymačkáme, abychom je zbavili přebytečné vody. Přidáme k nim vejce, sůl, pepř, česnek, majoránku, hladkou mouku a přilijeme mléko.
Jak se dělá bramborová polévka
Brambory, cibuli, stroužky česneku a kořenovou zeleninu oloupeme a nakrájíme na kostičky. V hrnci na másle zpěníme nadrobno nakrájenou cibuli, přidáme mouku a osmahneme i nakrájenou zeleninu a brambory. Zalijeme vývarem, přidáme houby a vaříme, dokud zelenina nezměkne, samozřejmě osolíme a opepříme podle chuti.
Jak dochutit polévku bez bujonu : Citron i muškátový oříšek
A nemějte obavy, citron polévku neokyselí, pouze jí dodá chuťovou jiskru. Muškátový oříšek vylepší krémové polévky a nejen ty. Vynikající je také do kapání. Nastrouhejte trošku přímo do těstíčka z vajec a mouky a pak už jen zavařte do polévky.
Očištěné brambory a kořenovou zeleninu propláchneme studenou vodou, nakrájíme na kostičky a dáme vařit do osolené horké vody s trochou kmínu. Po krátkém povaření zahustíme světlou jíškou připravenou z másla a mouky. Až zelenina změkne, polévku odstavíme z ohně, ochutíme majoránkou a utřeným česnekem.
Sádlo je skutečně na smažení bramboráků mnohem vhodnější než olej. A když na oleji trváte, zkuste do něj aspoň přidat lžíci sádla. Brambory se sádlem tvoří skvělou chuťovou kombinaci, které s olejem nedosáhnete.
Jaká mouka se dává do bramboráků
Do bramboráků můžete použít hladkou, polohrubou nebo dokonce hrubou mouku. Mouky se ale nikdy nedává mnoho – tím podstatným jsou nastrouhané brambory a když na to přijde, zvládnete připravit bramborové placky i zcela bez mouky. Mnoho hospodyněk nedá dopustit na osvědčenou hladkou mouku, tato mouka těsto lépe spojí.Vaření oloupaných brambor
Vaříme je přiklopené, na mírném plameni asi 10-20 minut (podle varného typu). Měkkost brambor vyzkoušíme vpíchnutím vidličky nebo špejle. Vodu z uvařených brambor ihned slijeme. Vodu není nutné vylívat do odpadu, může posloužit jako skvělý základ zeleninové polévky.K obědu si dopřejte bramborový guláš, švestkové knedlíky z bramborového těsta či zapečené brambory s květákem. Na večeři z brambor se v rodinném jídelníčku osvědčí bramborová polévka, pečené brambory nebo třeba zapečené česnekové brambory. Dokonce na sladko mohou sehrát brambory báječný part.
"Když se toho chceš zbavit, ušleháš bílky na sníh, přidáš je do zchladlého vývaru, a ta vaječná bílkovina na sebe naváže tu bílkovinu vysráženou z masa; a máš ho krásně čirej, takovej jiskrnej," radí šéfkuchař. Pak se to nesmí zamíchat.
Co dát místo bujónu : Je poněkud slaný, i chuť jídel připravených z bujónu je jiná. Pokud si marně lámete hlavu, čím nahradit bujón, když nemáte masový vývar, zkuste rychlý zeleninový vývar. Dodá pokrmu šmrnc i barvu a jeho příprava je nenáročná. Stačí vám hodinka času a máte hotovo.
Jak ochutit bramboračku : Očištěné brambory a kořenovou zeleninu propláchneme studenou vodou, nakrájíme na kostičky a dáme vařit do osolené horké vody s trochou kmínu. Po krátkém povaření zahustíme světlou jíškou připravenou z másla a mouky. Až zelenina změkne, polévku odstavíme z ohně, ochutíme majoránkou a utřeným česnekem.
Proč mléko do bramboráků
Jestliže je těsto příliš řídké přidáme mouku, pokud je naopak husté přidáme trochu mléka.
Důležité je si ohlídat množství mouky, kterou do bramboráků přidáte. Pokud jí přidáte málo, budou se vám bramboráky rozpadat. Pokud jí nasypete do těsta příliš, budete mít zase bramboráky až moc tuhé a moučné.Brambory vkládejte ideálně až do vroucí osolené vody, jelikož tím zkrátíte dobu jejich vaření, čímž si zachovají větší obsah vitamínu C. Množství vody stanovte tak, aby akorát pokrývala vršky brambor. Přidat můžete také kmín. Nyní hrnec přiklopte a chvíli nechte brambory povařit na nejvyšší teplotu či plamen.
Jak poznat že jsou brambory hotove : Doba varu se liší podle typu brambor a vyzrálosti, 25-35 minut (u brambor čerstvých se zkracuje i na 15 minut). Během varu do jedné brambory píchněte vidličkou nebo špejlí a pokud neucítíte žádný odpor, je uvařeno a z brambor můžete slít vodu, ve které se vařily.