Antwort Jak udělat batikované tričko savem? Weitere Antworten – Jak udělat batikované tričko
Domácí tip na batiku za studena
Barvu rozmíchejte s vodou octem a solí dle návodu na barvě (barvy na batikování) s horkou vodou uvařenou např. v rychlovarné konvici (míchejte starou dřevěnou vařečkou). Textil vložte do barvící lázně nejméně na 3 hodiny. Nakonec proveďte fixaci barev.Textil, na který tvoříte by měl být tmavý (aby efekt Savování – odbarvování) byl zřetelný. Použijte Savo Perex, ředěné cca v poměru 1: 3 s vodou (3 díly vody). Ideální je použít speciální rozprašovací pumpičku, která roztok rozpráší hezky rovnoměrně. Použít můžete ale také jiné rozprašovače od různých chemikálií.Batikování: Nalaďte se na vlnu barevných vzorů
Na batiku budete potřebovat textilní barvy a provázek. Barvy rozpustíte v hrnci s vodou a přivedete k varu. Vybraný textil mezitím smotáte do ruličky, omotáte provázkem a poté ho dáte do hrnce. Pak už stačí jen látku vyndat a vyprat v kýblu s čistou vodou.
Jak malovat savem na obleceni : Savo jemně nastříkejte rozprašovačem a hned, jak uvidíte, že se triko odbarvilo do světla, pořádně jej vymáchejte ve vlažné vodě. Pokud chcete mít na přední i zadní straně trička odlišné motivy, nalepte šablonky z obou stran trika, dovnitř vložte igelit a tričko i s igelitem zavěste na věšák.
Čím malovat na tričko
Využijte některou z kvalitních barev na textil, ať už ve spreji, na štětec nebo batikování. Zvláště pro děti jsou pak vhodné fixy na textil, se kterými se jednoduše maluje a po zaschnutí se již nevyperou. Nabízíme je také ve formě foukacích fixů na textil.
Jak zafixovat barvy na textil : Posledním a nepostradatelným krokem je fixace. Zafixování probíhá pomocí žehlení přes tenké bavlněné plátýnko, nebo přes pečící papír. Žehlička musí být nastavena na stupeň bavlny a bez páry. Po 3-5 minutovém žehlení máme hotovo a výrobek lze prát naruby v pračce do teploty 40°C.
Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje, a navíc ještě vybělí. Přidejte ho trošku do pračky místo aviváže, působí v podstatě stejně.
Do praček se zásobníkem na bělicí prostředek nalijte dávku přímo do zásobníku. Vložte prádlo do pračky, nadávkujte prací prostředek a spusťte program. Ruční namáčení a bělení: Na 40 l vody dávkujte 400 ml přípravku SAVO Perex. Prádlo namočte na 1−2 hodiny a po důkladném vymáchání doperte ručně nebo v pračce.
Jak na batiku za studena
Textil, který budete barvit namočte v roztoku sody a pořádně vyždímejte. Složte, provázejte, promačkejte podle vašeho přání. Položte na kus igelitu či fólie a pomocí kelímků či lahviček s úzkým hrdlem nanášejte jednotlivé barvy. Nanášejte jen tolik, kolik se „vejde“ do trika – barva by neměla vytékat kolem.Opusťte místnost a nechte působit 15-20 minut. Poté opláchněte ošetřené místo vodou nebo přípravek nechte zaschnout. Plíseň před postřikem neodstraňujte, aby nedošlo k rozptýlení nebezpečných výtrusů. Při silném napadení postup v případě potřeby zopakujte poté, co přípravek opláchnete, nebo po jeho zaschnutí.Použijte kvalitní textilní barvy, některé z nich jsou krycí pro malbu na tmavý textil. Většina barev se fixuje žehlením a lze je prát na 30 až 40 stupňů. Nejen pro letní hry, ale i pro tábory a školní skupiny doporučujeme textilní prstové barvy, vhodné pro nanášení rukama (i nohama).
Dvouvrstvý přístup. Namalujte povrch dvěma vrstvami. První vrstva, zvaná také podkladová vrstva, zajistí lepší přilnavost barvy k povrchu a minimalizuje vznik fleků. Po dokončení první vrstvy nechte povrch úplně vyschnout, než aplikujete druhou vrstvu.
Jaké barvy použít na textil : Pro malování na textil doporučujeme zvolit kvalitní akrylové barvy a akrylové fixy, které mají dobré krycí schopnosti a které jsou stálobarevné a odolné vůči praní. Což je nezbytné pro zajištění trvanlivosti a odolnosti malby na textilu.
Jak stabilizovat barvu oblečení : Oblečení můžete namočit do bílého octu na 30 minut před praním, nebo přidat půl hrnku octa přímo do bubnu. Domácí barvení: pokud se toho nebojíte, zašlé oblečení můžete také nabarvit doma. V drogerii pořídíte barvy na textil ve formě prášku nebo roztoku, tam se pak stačí řídit pokyny výrobce.
Jak prát oblečení s barvou na textil
Hotovou textilii doporučujeme prát při teplotě do 40 °C (ve vodě rozpustné barvy) a do 30 °C (akrylátové barvy). Aby vám motiv dlouho vydržel, vyperte tričko nejdříve 3 dny od aplikace barev.
Velmi účinná je také kyselina citronová, která dokáže prádlo viditelně vybělit. Pro praní v pračce stačí vymačkat cca 100 ml citronové šťávy a nalít ji přímo do bubnu pračky. Při ručním praní můžete prádlo máchat v teplé vodě, do které naložíte dva citrony nařezané na plátky a necháte působit několik hodin.Postačí vám k tomu obyčejný ocet a voda. Smíchejte tři lžíce octa s litrem vody a v této lázni nechte daný kousek oblečení namočený několik hodin. Poté ho stačí vyprat jako obyčejně a je to! A nebojte se, octový zápach na textilu nezůstane.
Jak obarvit textil za studena : za studena, tj. za snížené teploty při 40-60°C. Barvu nejprve rozpustíte spolu s přídavkem soli v horké vodě, a pak ji vlijete do barvicí lázně. Barvu dávkujte v závislosti na hmotnosti barevné látky – na 1kg látky kolem 100g barvy.