Antwort Jak uchovat Pichavku? Weitere Antworten – Co udělat z Pichavky
Na co se hodí pýchavky
- jsou vhodné do polévek.
- zpracujeme je do gulášů – ochutíme jako klasický guláš
- připravujeme z nich omáčky.
- dají se uvařit" na mozeček" – podobně jako květák.
- a především je smažíme jako řízky – před balením je můžeme okořenit, případně ochutit např.
„Nejlepší recept z vatovce je úprava jako klasický řízek. Pýchavku nakrájíme na 2cm plátky a oloupeme tvrdou slupku. Plátky obalíme v trojobalu – mouka, vejce, strouhanka. Výborné je přidat do mouky nastrouhaný sýr.Proto nepropadejte skepsi, když sadba nezačne plodit první rok výsadby. Plodnice se objeví v okamžik, kdy je nejméně čekáme. Jakým způsobem sadbu uchovávat: Nejlépe v lednici. Při těchto podmínkách vydrží 2 – 4 měsíce.
Jak obalit Pichavku : Houbu nakrájíme, oloupeme tužší obal. Osolíme a obalíme jako klasický řízek v hladké mouce, vejcích a ve strouhance. Na mírném ohni smažíme na pánvi dorůžova. Podáváme s brambory a tatarkou.
Jak sušit pýchavky
Pro sušení jsou ideální domácí sušičky na ovoce nebo speciální síta. Nahradit je můžete i obyčejným plechem na pečení. Když ho vyložíte pečicím papírem, houby nepřischnou a půjdou krásně sloupnout. Očištěné a zdravé houby nakrájejte před sušením na několikamilimetrové plátky a rozprostřete tak, aby se nepřekrývaly.
Jak skladovat vatovec : Pro pýchavky platí stejné podmínky skladování jako u jiných druhů hub. Spotřebujte je co nejdříve po sběru. Chcete-li je déle udržet čerstvé, uskladnit je po dobu nezbytně nutnou při teplotě do 3°C.
Vnější slupka je velmi tenká, lámavá, hladká nebo jemně pomoučená, nejdříve bílá, stářím získává žloutnoucí až hnědnoucí odstín. V době zralosti výtrusů praská ve velkých plátech a odlupuje se. Maso pýchavky je označováno jako velmi chutné, vhodné na řízky. Chuť bývá popisována jako podobná tofu či taveným sýrům.
Původně je toto podstatné jméno odvozeno od slovesa pýchati – ve smyslu dout, foukat, toto sloveso se však již dnes nepoužívá. Stejný původ má i podstatné jméno pýcha. Od slova pýcha je v současném spisovném jazyce odvozováno právě i slovo pýchavka. V každém případě je zde nutné psát „y“.
Kdy zacinaji rust Pichavky
Narazit na ni můžete od června do listopadu v sadech, zahradách, na pasekách, v listnatých a méně často i v jehličnatých lesích, častěji však mimo les. Daří se jí zejména na travnatých stanovištích a za deštivého počasí. Roste jednotlivě nebo ve skupinách.A to tak, že pýchavku nejprve oloupu, nakrájím na asi 1 cm hrubé plátky, osolím, obalím ve trojobalu a smažím na pánvi při mírném ohni asi tak 6 minut na každé straně. Usmažené řízky podávám s pečivem a zeleninovým salátem. Jsou fakt úžasné. Chuťově bych to přirovnala něco mezi bedlou a žampionem, ale mnohem lepší.Troubu si zapněte na horkovzdušný ohřev na 40 °C. Až je předehřátá, umístěte do ní plody (houby, ovoce, zelenina) naskládané na pečícím papíru, ideálně na rošty, nebo na plech. Troubu úplně nezavírejte, aby mohla odcházet vlhkost – dejte do dvířek třeba složenou utěrku.
K sušení se nejlépe hodí pevné houby. Konkrétně tedy hřiby, kozáky, křemenáče nebo klouzci. Naopak nevhodné jsou z běžně sbíraných hub např. babky, růžovky, pýchavky nebo lišky.
Jak dlouho vydrzi vatovec v lednici : Sadbu lze až 4 měsíce uchovat v lednici v teplotě do 6 °C a poté vysadit. Bílá plíseň není na závadu, naopak je důkazem, že je sadba živá. Upozorňujeme, že se jedná o obilí naočkované myceliem (možná bílá plíseň na obilí není závadná).
Jak skladovat hřiby : Čerstvě přinesené houby vydrží do druhého dne v lednici. Ale je třeba dodržet určité podmínky. „Skladujte v chladničce v prodyšné nádobě maximálně ve dvou vrstvách při teplotě 0 – 6 °C. Je důležité, aby se nezapařovaly, a proto je před uložením do chladu ani nemyjte.
Proč je Pýchavka s tvrdým Y
Původně je toto podstatné jméno odvozeno od slovesa pýchati – ve smyslu dout, foukat, toto sloveso se však již dnes nepoužívá. Stejný původ má i podstatné jméno pýcha. Od slova pýcha je v současném spisovném jazyce odvozováno právě i slovo pýchavka. V každém případě je zde nutné psát „y“.
V českých slovech píšeme po měkkých souhláskách (c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň) vždy měkké I. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme vždy tvrdé Y. U písmen D, T, N volíme písmeno podle výslovnosti.Pisk s měkkým I je jednou z částí ptačího pera, v podstatě se jedná o jeho základ. Toto slovo nemá nic spoelčného s vyjmenovaným slovem pysk a píšeme ho s měkkým I. Pisk je základ pera.
Kdy jít na houby po dešti : Obecně platí, že houby začínají nejvíce růst po vydatných deštích (cca 10 dní po nich) a následném teplém (nikoli však horkém) počasí, nejvíce v rozmezí července a září.