Antwort Jak sušit šípky v troubě? Weitere Antworten – Jak se dlouho suší šípky v troubě
Sušení šípků v troubě
Šípky rozprostřeme v jedné vrstvě na plechu a sušíme ideálně v horkovzdušné troubě na 60 – 70 °C. Pokud nemáte v troubě větrák, nechte pootevřená dvířka s nějakou zátarasou, aby se šípky nespálily. Počítejte, že se takto budou sušit přibližně 4-8 hodin.Sušení šípků
„Se sušením šípků je to trošku složitější,“ říká Ivana Tischlerová, „měly by se sušit umělým teplem s teplotou nastavenou maximálně na 40 °C. Když sušíme šípky na 50 a více stupňů, přicházíme o některé důležité termolabilní látky.Rozprostřete šípky v jedné vrstvě na plech vyložený pečícím papírem a vložte do předehřáté trouby na nejnižší teplotu – ta by se měla ideálně pohybovat mezi 50°- 60°C a rozhodně nepřekročit teplotu 70°C. Dejte sušení čas. Správně usušené plody mají červenou až tmavou barvu a při doteku se drolí nebo praskají.
Jak sušit šípky na čaj : Troubu předehřejte na 60 až 70 °C a plody vysypte na plech vyložený pečicím papírem. Lepší je použít horký vzduch nebo nechat mírně pootevřená dvířka. Šípky jsou totiž usušené za opravdu malou chvíli. Poznáte to podle toho, že získají tmavě červenou barvu a zároveň se budou snadno drolit.
Jak sušit v troubě
Očištěné houby si nakrájejte na tenké plátky. Zapněte troubu na horkovzdušný ohřev na 30 °C, aby se houby nezapařily. Na plech nebo i na rošty položte pečicí papír a poklaďte na něj jednotlivé kousky. Sušte je na nízkou teplotu zhruba 2 hodiny, pak je opatrně obraťte a zvyšte teplotu na 50 až 70 °C.
Jak se suší švestky v troubě : Udělejte si vlastní sušené švestky
V sušičce nebo troubě na pečicím papíru sušte na 50 až 60 °C. Sušíme ve dvou fázích. První by měla trvat zhruba 4 hodiny za teploty okolo 50 stupňů, následně necháme ovoce vychladnout a znova sušíme dvě až tři hodiny na 60 až 65 °C.
Optimální pokojová teplota pro dosažení nejlepších výsledků sušení je mezi 19° – 24°C. Pokud je okolní teplota příliš nízká nebo příliš vysoká, sušička nemusí fungovat správně.
Udělejte si vlastní sušené švestky
V sušičce nebo troubě na pečicím papíru sušte na 50 až 60 °C. Sušíme ve dvou fázích. První by měla trvat zhruba 4 hodiny za teploty okolo 50 stupňů, následně necháme ovoce vychladnout a znova sušíme dvě až tři hodiny na 60 až 65 °C.
Co s měkkými šípky
Ty měkké, obvykle přešlé mrazem, jsou zase lepší na marmelády, pyré (vložit odkaz), omáčku či sladké pomazánky. Vyrábí se z nich také víno a skvěle chutnají a léčivě působí naložené v medu. Mnohé od zpracování šípků odrazuje jeho pracnost, je totiž třeba pečlivě odstranit všechna semínka a chloupky.Ideální ke sběru šípku jsou měsíce září a říjen. Sbírat by se však mělo v době, kdy ještě nedorazily první mrazíky a současně už plody dostatečně uzrály. Jestliže plody zmrznou, ztrácejí cenné vitamíny a není je možné sušit. Dávejte také pozor na to, abyste nesbírali plody, které jsou měkké na dotek.Půl litrem vroucí vody zalijeme hrst sušených šípků a necháme 10 minut luhovat. Tak vznikne to, čemu bylináři říkají nálev, tedy přelití bylin horkou či vroucí vodou. Šípkový nálev po deseti minutách scedíme.
Přínosy pro zdraví V šípkovém čaji jsou obsaženy flavonoidy, které jsou účinnými antioxidanty. Mimo to působí antibakteriálně, má příznivý vliv na cévy, působí proti bolestem a zánětům. Tento čaj obsahuje i lykopen, který je antioxidantem s protirakovinnými účinky.
Jak dlouho sušit maso v troubě : Nastavte troubu na 80ºC, na plech dejte pečící papír a přes něj grilovací mřížku. Maso se tak bude krásně sušit i ze spodu. Maso osušte od přebytečné marinády a rozprostřete rovnoměrně na mřížku. Sušte maso dokud nění suché – zhruba 3 – 4 hodiny.
Jak dlouho se suší švestky : Délka sušení závisí na druhu ovoce, přesné teplotě a tloušťce plátků. Sušení může trvat 4–12 hodin. Dávejte pozor na ovoce a sledujte, jestli se scvrkává (pozor ale, ať ovoce nespálíte). Když je ovoce dostatečně vysušené, vyndejte ho z trouby.
Jak sušit na nizkou teplotu
Pokud vaše sušička prádla nedisponuje takovým programem a vy přesto chcete jemné tkaniny v sušičce usušit, zvolte ten nejkratší program s nejnižší teplotou a malé kusy oblečení dejte do speciálního ochranného obalu.
Orientační doba činí 3-6 hodin, podle výkonu sušičky a typu rostlinky. Pokud se rozhodnete bylinky před sušením omýt, počítejte s tím, že doma sušení se může prodloužit až několikanásobně.Šípkový čaj z čerstvých šípků není nutné vařit – lepší je nechat oloupané šípky (zhruba 80 šípků na litr vody) louhovat ve studené vodě přes noc. Povařit pak můžete až ráno bezprostředně před tím, než se rozhodnete čaj pít. Snažte se ale nepřekročit teplotu 70°C a před konzumací nechejte čaj ještě pár minut odstát.
Co se dá dělat z šípků : Nejčastěji je sušíme na čaj, ale výborné poslouží i pro přípravu jiných nápojů nebo zavařenin, příloh a pokrmů. Plody sice můžeme sklízet a zpracovávat hodně měkké a přemrzlé, ale nejbohatší na vitaminy jsou v době plné zralosti, kdy jsou pevné a sytě červené.