Antwort Jak sušit šípky na dekoraci? Weitere Antworten – Jak nejlépe sušit šípek
Pro sušení šípkových plodů se nabízí několik řešení. To nejzákladnější – nechat šípky volně uschnout na vzduchu, slunci či nad topením, bývá často zatracováno kvůli poklesu vitamínu C. Naopak nejideálnějším řešením se jeví použití sušičky, přičemž teplota by při procesu sušení neměla překročit 40° C.Čerstvě natrhané šípky rozpůlíme nebo rozdrtíme. Zalijeme je studenou vodou a necháme 12 hodin macerovat (louhovat). Doporučená dávka je 20 šípků na 1/4 l vody. Před konzumací nálev zahřejeme na teplotu asi 70 stupňů, odstavíme a necháme ještě 10 minut louhovat.Šípky rozprostřeme v jedné vrstvě na plechu a sušíme ideálně v horkovzdušné troubě na 60 – 70 °C. Pokud nemáte v troubě větrák, nechte pootevřená dvířka s nějakou zátarasou, aby se šípky nespálily. Počítejte, že se takto budou sušit přibližně 4-8 hodin.
Kdy sbírat šípky na sušení : Ideální ke sběru šípku jsou měsíce září a říjen. Sbírat by se však mělo v době, kdy ještě nedorazily první mrazíky a současně už plody dostatečně uzrály. Jestliže plody zmrznou, ztrácejí cenné vitamíny a není je možné sušit. Dávejte také pozor na to, abyste nesbírali plody, které jsou měkké na dotek.
Na jakou teplotu sušit šípky
Sušení šípků
„Se sušením šípků je to trošku složitější,“ říká Ivana Tischlerová, „měly by se sušit umělým teplem s teplotou nastavenou maximálně na 40 °C. Když sušíme šípky na 50 a více stupňů, přicházíme o některé důležité termolabilní látky.
Jak doma sušit švestky : Nejdříve dejte švestky sušit do trouby na pět hodin při teplotě asi 50 °C. Pak sušení na dalších pět hodin přerušte, přičemž švestky ponechte v troubě zchladnout. Ve druhé vlně sušení zvyšte teplotu na přibližně 70 °C a sušte dalších 12 hodin. Následně opět na pět hodin sušení přerušte.
Sušené šípky vydrží až rok
Nejčastější formou úpravy je proto jejich sušení. Díky tomu můžete šípkový čaj popíjet klidně celou zimu, navíc při správném sušení nepřijdete o tolik prospěšných látek.
„Šípky sušíme celé, potom je rozmixujeme na malé kousky a skladujeme. Bereme po lžičkách, po lžících, do hrnečku, do konvice. Anebo sušíme celé a skladujeme celé, ty pak bez drcení nebo i s drcením můžeme povařit.
Na jakou teplotu suší sušička
Optimální pokojová teplota pro dosažení nejlepších výsledků sušení je mezi 19° – 24°C. Pokud je okolní teplota příliš nízká nebo příliš vysoká, sušička nemusí fungovat správně.Udělejte si vlastní sušené švestky
V sušičce nebo troubě na pečicím papíru sušte na 50 až 60 °C. Sušíme ve dvou fázích. První by měla trvat zhruba 4 hodiny za teploty okolo 50 stupňů, následně necháme ovoce vychladnout a znova sušíme dvě až tři hodiny na 60 až 65 °C.Délka sušení závisí na druhu ovoce, přesné teplotě a tloušťce plátků. Sušení může trvat 4–12 hodin. Dávejte pozor na ovoce a sledujte, jestli se scvrkává (pozor ale, ať ovoce nespálíte). Když je ovoce dostatečně vysušené, vyndejte ho z trouby.
Dostatečně usušené šípky skladujte v dobře uzavíratelné vzduchotěsné sklenici nebo v plátěném pytli zavěšeném ve větrané místnosti. Zcela nevhodný je igelitový sáček, ve kterém by se plody mohly zapařit a následně zplesnivět.
Jak sušit šalvěj v sušičce : Bylinky je třeba sušit na teplotu 45°C – 48°C. Vyšší teploty by mohly zničit cenné látky, které jsou v nich obsažené. Jak dlouho se bylinky v sušičce suší Orientační doba činí 3-6 hodin, podle výkonu sušičky a typu rostlinky.
Jak sušit na nizkou teplotu : Pokud vaše sušička prádla nedisponuje takovým programem a vy přesto chcete jemné tkaniny v sušičce usušit, zvolte ten nejkratší program s nejnižší teplotou a malé kusy oblečení dejte do speciálního ochranného obalu.
Na jakou teplotu sušit švestky
Udělejte si vlastní sušené švestky
V sušičce nebo troubě na pečicím papíru sušte na 50 až 60 °C. Sušíme ve dvou fázích. První by měla trvat zhruba 4 hodiny za teploty okolo 50 stupňů, následně necháme ovoce vychladnout a znova sušíme dvě až tři hodiny na 60 až 65 °C.
Sušené švestky mají neotevřené trvanlivost asi dva roky. Měly by se uchovávat na chladném, suchém a tmavém místě. Sířené sušené švestky mají delší trvanlivost než nesířené.Je třeba volit pomalé a šetrné sušení v sušičce potravin o teplotě 30–60 °C. Příliš vysoká teplota totiž zbaví ovoce cenných vitamínů, vede k přesušení a třeba bylinky může dokonce spálit.
Co nelze sušit v sušičce : Jedna tečka doporučuje sušit oblečení při nižší teplotě, dvě až tři tečky umožňují bezpečné sušení i při vyšších teplotách. Do sušičky většinou nedáváme hedvábí, vlnu, krajky, nažehlovací potisky, softshell a jiné elastické materiály, které by se mohly srazit.