Antwort Jak stříhat Štědřenec? Weitere Antworten – Kdy se stříhá štědřenec
Pokud rostlinu potřebujete stříhat, udělejte to na jaře před rašením. Všechny části rostliny jsou jedovaté. Plně mrazuvzdorný do cca -29°C.Zlatice zakládá květní orgány na dřevě již v předcházejícím roce, proto je třeba provést řez ihned po odkvětu, aby měla rostlina dostatek času vytvořit do příští sezóny nové vyzrálé výhony. Větve stříháme až k postranním, níže rostoucím mladým výhonům, ale jen některé – musíme stále myslet i na tvarování keře.Není ho třeba stříhat, pokud ho chcete tvarovat, je třeba odstranit nežádoucí výhony přes zimu nebo na začátku jara. Nazývá se také pravý zlatý déšť. Vytváří nádherné dlouhé třásně zlato žlutých květů, které dosahují délky až 60 cm. Listy jsou tmavě zelené, složené z 3 oválných lístků.
Jak pěstovat štědřenec : Pěstování: Štědřenec výborně snáší sušší půdu, ale pokud bude zem dobře odvodněná a na kořenech nebude stát voda, za nevysychavou a středně živnou zem se odvděčí bohatším kvetením i olistěním. Nemá rád příliš kyselou půdu, přednost dává neutrální či mírně vápenité.
Jak daleko od sebe sázet Zlatici
Volně rostoucí živé ploty, jako například zlatice, šeřík, trojpuk, dřín a zákula mají doporučený rozestup pro výsadbu cca 1 metr.
Kdy se mohou Strihat keře : Prořežte časně zjara, před začátkem vegetačního období přibližně třetinu nejstarších větví. Pokud rostlina kvete na nových přírůstcích, počkejte s prořezem až po odkvětu. Únor–Březen: Prořezávejte časně zjara. Červen–Srpen: Pokud keř časně zjara kvete, prořezávejte po odkvětu.
Šeřík se proto stříhá jen těsně po odkvětu, kdy se odstraňují odkvetlá květenství, hlubší řez se pak v případě potřeby provádí během října, přičemž se ale neořezává celý keř najednou, ale jen jeho části. Celý keř takto postupně ořežeme během několika let.
Pěstujeme-li šeříky jako keř, vyřežeme všechny staré silné větve, ponecháme pouze jedno až dvouleté výhony a ty zakrátíme podle potřeby. U stromkových forem odstraníme všechny proschlé a poškozené větve a ostatní seřízneme na délku asi 20–30 cm. Nové výhony začnou vyrůstat po několika dnech.
Jaký je rozdíl mezi Zlatici a zlatým deštěm
Zlatice kvete první
To druhý zlatý déšť vykvétá o něco později a správně se jmenuje štědřenec. I jeho květy se od kvetoucí zlatice liší, ovšem zlatavě žlutou barvu květů mají oba rostlinné druhy podobnou. Zlatý déšť je prostě jen lidové označení, nikoli botanický název.Čemeřice můžete pěstovat i na půdách horší kvality, ale vyhovuje jim humózní, spíše vápenitá a dobře propustná půda, která je vlhčí. Důležité je, aby půda nebyla trvale zamokřená. Vděčné budou čemeřice tak za pravidelné hnojení. Protože jim vyhovuje vysoký podíl humusu v půdě, doporučujeme je hnojit kompostem.Vzdálenost od plotu doporučujeme minimálně 1 metr optimálně 1,5m a konzultaci záměru se sousedem – jde o to, aby jste se dostali k plotu a odtud mohli větve zastřihnout.
Živý plot můžete vysazovat do jedné nebo dvou řad. Při výsadbě do jedné řady počítejte s rozestupem alespoň 20 cm (závisí i na druhu použité dřeviny) a při výsadbě do dvou řad počítejte se střídavou výsadbou – v tomto případě budete potřebovat asi 6 – 8 sazenic na metr (opět záleží na konkrétním druhu dřeviny).
Kdy stříhat keře na zahradě : Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.
Kdy co stříhat na zahradě : Prořežte časně zjara, před začátkem vegetačního období přibližně třetinu nejstarších větví. Pokud rostlina kvete na nových přírůstcích, počkejte s prořezem až po odkvětu. Únor–Březen: Prořezávejte časně zjara. Červen–Srpen: Pokud keř časně zjara kvete, prořezávejte po odkvětu.
Jak stříhat šeřík
Šeřík se proto stříhá jen těsně po odkvětu, kdy se odstraňují odkvetlá květenství, hlubší řez se pak v případě potřeby provádí během října, přičemž se ale neořezává celý keř najednou, ale jen jeho části. Celý keř takto postupně ořežeme během několika let.
Řízkujeme mladší, polodřevité až dřevité výhony s cca 4 – 6 pupeny. Řízkujeme na konci března až začátku května, ještě před květem. Pokud však nemáte skleník či pařeniště, aby mohly řízky zakořeňovat v teple, lze řízkovat i v létě. Řízky je dobré ošetřit stimulátorem růstu.Šeřík se proto stříhá jen těsně po odkvětu, kdy se odstraňují odkvetlá květenství, hlubší řez se pak v případě potřeby provádí během října, přičemž se ale neořezává celý keř najednou, ale jen jeho části. Celý keř takto postupně ořežeme během několika let.
Kdy stříhat letní šeřík : Nejvhodnější dobou pro takovýto zásah je období těsně po odkvětu. Pěstujeme-li šeříky jako keř, vyřežeme všechny staré silné větve, ponecháme pouze jedno až dvouleté výhony a ty zakrátíme podle potřeby. U stromkových forem odstraníme všechny proschlé a poškozené větve a ostatní seřízneme na délku asi 20–30 cm.