Antwort Jak stříhat šalvěj? Weitere Antworten – Jak Zaštipovat šalvěj
Konce výhonků šalvěje často zaštipujeme, abychom podpořili kompaktní růst rostliny. Důležité je hluboké seřezávání starších dřevnatých větviček. Rostlina rychle znovu obrazí. Čerstvé lístky šalvěje můžeme sbírat kdykoliv, nejlépe ale těsně před rozkvětem během slunečných a suchých dní okolo poledne.Šalvěj se sbírá během slunečných dnů okolo poledne
Správné bylinkářky vám ke každé rostlině řeknou, kdy je nejlepší ji sbírat, abyste z ní dostali maximum zdravotních účinků. Čerstvé lístky šalvěje by se měly sbírat těsně před rozkvětem. Ideální jsou na to slunečné a suché letní dny.Okrasné šalvěje, jako je šalvěj hajní, lze po odkvětu zkrátit na dvě třetiny. V tomto případě se jedná o tzv. remontantní řez, který zajistí, že rostlina bude moci koncem léta opět vykvést. Odstraněním květenství keř neinvestuje energii do tvorby semen.
Jak stříhat šalvěj hajní : Kdy stříhat šalvěj hajní
Zajistíme tak kompaktní a hustý tvar rostliny. Šalvěje hajní stříháme také po prvním kvetení. Odstraníme buď pouze odkvetlá květenství, nebo můžeme seříznout celou rostlinu těsně nad zemí. Šalvěj znovu rychle obroste a koncem léta remontuje dalším kvetením.
Kdy stříhat šalvěj na jaře
Brzy na jaře je vhodná doba na zastřihování šalvějí. Pokud by se rostlina ostříhala před zimou, mohla by se v zimním období dostat do potíží. V únoru, se mohou výhonky zkrátit na asi 5 cm. Po ostříhání a zlepšení počasí bude šalvěj vyhánět nové výhonky a rozroste se.
Proč pít šalvějový čaj : Léčivý čaj ze šalvěje lze užívat vnitřně nebo zevně. Pije se při trávicích potížích, pálení žáhy a nadýmání. Šalvějový čaj se popíjí také ke zmírnění nadměrného pocení – této vlastnosti si cení zejména ženy v přechodu. Kojící maminky by měly vědět, že šalvěj snižuje produkci mateřského mléka.
Jak správně sbírat a sušit šalvěj
Listy se sbírají těsně před tím, než šalvěj vykvete. Musejí být naprosto suché, protože jinak by šalvěj zhnědla – proto se doporučuje sbírat listy a nať v poledne. Suší se v tenkých vrstvách ve stínu.
Šalvějový čaj se obvykle užívá po omezenou dobu, aby se minimalizovaly možné vedlejší účinky. Doporučená délka užívání se může lišit v závislosti na zdravotním stavu a individuálních potřebách. Většinou se doporučuje nepřekračovat dvoutýdenní kúru.
Kdy se stříhá šalvěj
Brzy na jaře je vhodná doba na zastřihování šalvějí. Pokud by se rostlina ostříhala před zimou, mohla by se v zimním období dostat do potíží. V únoru, se mohou výhonky zkrátit na asi 5 cm. Po ostříhání a zlepšení počasí bude šalvěj vyhánět nové výhonky a rozroste se.Přihnojování není nezbytností, ale příležitostnou hnojivovou zálivkou rozhodně nic nezkazíte. Kompaktní a udržovaný vzhled šanty dosáhnete, když ji po odkvětu mírně seříznete. Hlubší řez se však doporučuje provést až na jaře. Rostlina nevyžaduje zimní péči, je mrazuvzdorná do -28 °C.Šanty mají rády slunná stanoviště a propustné půdy. Nicméně i na lehce přistíněných místech porostou dobře a snesou i písčité a těžší půdy. Každoročně v dubnu keříčky nízko sestřihneme, aby měly v nastávajícím létě pěkný vzhled, a čas od času je hluboce zmladíme, nejlépe na opět jaře.
Drogu lze u nás sbírat jen z pěstovaných rostlin. Sbírají se buď pouze listy, nebo celé mladé výhonky v době před rozkvětem. Šalvěj lékařská se množí buď semenem, nebo vegetativně z lodyžních řízků, které dobře zakořeňují i ve volné půdě.
Jak se vaří čaj ze šalvěje : Pro přípravu čaje použijte jednu až tři lžičky sušené šalvěje a ty zalijte vroucí vodou (asi čtvrt litru). Šalvěj nechte vylouhovat zhruba 10-15 minut. Pokud čaj pijete kvůli pocení, pijte čaj po lžičkách v průběhu celého dne.
Na co pomáhá šalvěj : Účinky Šalvěje lékařské
Zásobuje organismus cennými antioxidanty a celkově harmonizuje trávení. Stabilizuje hormonální rovnováhu, proto se doporučuje ženám v menopauze. Normalizuje funkci dýchacího systému a zlepšuje stav kloubů a kostí. V neposlední řadě působí antisepticky, zmírňuje pocení a zpomaluje řídnutí vlasů.
Co se stane kdyz vypiju šalvěj
Na co si dát při užívání pozor
Šalvěj lékařská se nedoporučuje k dlouhodobému užívání. Obsažená silice thujon totiž v našem organismu působí omamně až toxicky. Jestliže se šalvějí předávkujete, může se dostavit pseudoepileptický záchvat.
Účinky Šalvěje lékařské
Zásobuje organismus cennými antioxidanty a celkově harmonizuje trávení. Stabilizuje hormonální rovnováhu, proto se doporučuje ženám v menopauze. Normalizuje funkci dýchacího systému a zlepšuje stav kloubů a kostí. V neposlední řadě působí antisepticky, zmírňuje pocení a zpomaluje řídnutí vlasů.Šalvěj si snadno vypěstujete také z vrcholových částí rostlin – řízků. Z rostliny odstřihneme asi osmicentimetrovou špičku, odstraníme spodní listy a zapíchneme do substrátu pro množení. Ten je na rozdíl od běžné zahradní zeminy chudý na živiny a zbavený choroboplodných zárodků, které by znesnadňovaly tvorbu kořínků.
Kdy stříhat Šuškardu : Květy se objevují v červenci a postupně vykvétají až do září. Nechcete-li z květenství získat semena, odstřihněte ho hned po odkvětu, zbytek stonku ale rostlině ponechte až do úplného zaschnutí.