Antwort Jak set fazole? Weitere Antworten – Jak sázet fazole
Keříčkové fazole vyséváme po 3-4 semenech do sponu 34×34 centimetrů. Pnoucí druhy pak vysazujeme po 3-6 fazolích přibližně 80 centimetrů daleko. K výsevu vybíráme vždy pouze nepoškozená semena. Ta umístíme do země do hloubky 4-6 centimetrů.Fazole jsou náchylné na poškození mrazem. Proto je vyséváme v první polovině května, aby vzešly až po ,,Zmrzlých“, kdy už je riziko přízemních mrazíků minimální. V polohách nad 350 m n. m. vyséváme raději až koncem května či začátkem června. Fazol je teplomilná rostlina, která dobře roste při teplotách od 15 do 27 °C.Fazole dáme vařit. Nejprve je uvedeme do varu, poté teplotu ztlumíme a vaříme je pozvolna do změknutí. Nikdy při vaření nepřidáváme sůl, protože by slupka na fazolích ztvrdla. Pokud se na povrchu utvoří pěna, odstraníme ji.
Jak sázet Keříčkové fazole : Keříčkové fazole se vysévají přímo na venkovní stanoviště cca 5 cm hluboko do hnízd po 3 – 4 ks ve sponu 30 x 60 cm. Pokud na jaře hrozí přízemní mrazíky a fazole již vzešly, je vhodné je ochránit bílou netkanou textilií.
Jak hluboko zasadit fazole
Jak vyséváme
Podlouhlá oválná semínka prstem zatlačíme 2 až 3 cm hluboko do předem zkypřené zahradní zeminy. Vyséváme buď v odstupech 10 cm do řádků vzdálených od sebe asi 40 cm, anebo tzv. do hnízd po pěti rostlinách, která jsou od sebe asi 50 cm.
Jak dlouho klíčí fazole : Fazole nechte odstát přes noc, ráno pak vodu slijte. Na vlhké fazole položte papírový ubrousek či navlhčenou látku a už jen čekejte a nechte fazole vyklíčit. Je dobré občas fazole zkontrolovat, nesmí být v suchém prostředí. Klíčení probíhá jeden až čtyři dny, většinou stačí pokojová teplota.
Hloubka výsevu by měla být zhruba 5–7 cm. Výsev je možný i do tzv. hnízd – do jamek vzdálených 30–40 cm se sejí tři až čtyři semena. Fazol vzejde do týdne až 14 dnů.
Oloupaný a sušený hrách se uvaří za 45 až 60 minut, sušené fazole po 120 minutách, menší semena jsou uvařená rychleji. Dobu vaření lze výrazně zkrátit použitím tlakového hrnce.
Kdy jsou fazole jedovaté
Ano, neuvařená semena fazolí obsahují řadu toxinů, které způsobují otravu provázející zvracení, křeče a průjmy. Toxiny odbouráme vařením po dobu alespoň dvaceti minut. Teprve po důkladné tepelné úpravě lze fazole bezpečně konzumovat!Při namáčení se z fazolí vyplaví látky vyvolávající nadýmání (sacharidy tvořící plyny). Vodu, ve které byly fazole namočené, vylijeme – nehodí se k dalšímu použití. Namáčení provádíme alespoň na 8 hodin, ideálně na noc. Díky namáčení bude potřebná doba vaření výrazně kratší, zkrátí se přibližně na polovinu.Fazole zásadně namáčejte do studené vody a zásadně na 8-12 hodin podle jejich velikosti. Klidně déle, ale raději ne méně. V zimě můžete fazole nechat stát na kuchyňské lince, ale u delšího namáčení a v teplejším prostředí je raději zavřete pod víko a uložte do lednice, ať nezačnou zbytečně kvasit.
Fazole potřebuje pro dobrou kondici slunečné stanoviště, dostatek tepla a dobře propustnou hlinitopísčitou půdu. Přibližně dva týdny před výsevem je vhodné do půdy, předem ošetřené rotavátorem, zapravit draselnou sůl a superfosfát.
Proč jsou fazole jedovaté : Některé luštěniny – například fazole – jsou pro člověka za syrova nepoživatelné proto, že obsahují jedovaté lektiny. Ty jsou však tepelně labilní, což znamená, že vařením je lze zničit (a tím i zneškodnit). Pozor, fazole se nesmí jíst syrové! Syrové fazole obsahují fytohemaglutinin.
Jak dlouho vařit fazole aby nebyly jedovaté : Poslední vodu z namočených fazolé slijte a připravené fazole dejte vařit samostatně nebo přímo do pokrmu. Budete-li vařit fazole samostatně, nikdy vodu nesolte a už vůbec nikdy nepřidávejte do vody cokoli kyselého. Fazole by byly tvrdé i za dvě hodiny.
Jak urychlit namáčení fazolí
Luštěniny, které nahánějí strach
Pokud jste zapomněli fazole před vařením namočit do vody, nemusíte se hned vzdávat jejich konzumace. I tento problém má chytré řešení. Do hrnce, ve kterém vaříte fazole, přidejte lžičku jedlé sody. Nejenže změkne, aniž by byla dlouho ve vodě, ale urychlí se tím i její příprava.
S výsevem fazolí není třeba spěchat, protože jsou poměrně náročné na teplo – důležité je chránit mladé rostliny před jarními mrazíky. S výsevem proto můžete začít koncem dubna a sázet až do poloviny května. Okolní teplota by neměla klesnout pod 10 °C.A příčina je asi prozajičtější – nedostatek opylovačů. Fazol obecný je samosprašný, ten i letos bez problémů plodí. Fazol šarlatový ale profituje z přítomnosti opylovačů – bez opylení často nenasazuje květy. A opylování květů s člunkem nezvládnou včely, květy jsou téměř výhradně opylovány čmeláky.
Jak moc jsou fazole jedovaté : První pomoc: Po požití syrových fazolí zjistit počet, podat tekutiny, několik tablet aktivního uhlí. Vyhledat lékaře při požití více než 4-6 ks fazolí. Nadzemní části rostliny obsahují jehličky šťavelanu vápenatého, které mechanicky poškozují sliznice. Pokojová rostlina je méně jedovatá než divoce rostoucí.