Antwort Jak se starat o ananasovník? Weitere Antworten – Jak se starat o ananas v květináči
Umístěte na světlé místo, kam nesvítí polední slunce, nehrozí průvan či mráz. Musí zůstat pěkně v teple, ideálně na parapet nad topení, aby byly v teple kořeny. S květináčem pak už nehýbejte, aby se kořínky neodpojily od zeminy a nepřerušili jste tak jejich růst.Dbejte na to, aby měl ananas mírně vlhkou půdu a odvděčí se Vám svou šťavnatostí. Často stačí zalévat jednou týdně. Ideální je místo s dostatkem denního světla, ale bez přímého slunečního záření.Plod ananasu by měl být pevný – pokud je příliš měkký, znamená to, že je přezrálý. Spodní část by měla být žlutá nebo nažloutlá. Listy by měly být tmavě zelené a bez hnědých nebo plesnivých skvrn. Středové listy by měly jít snadno utrhnout.
Jak pěstovat ananas na zahradě : Není nic jednoduššího. Koupíte si ananas a uříznete mu vrcholovou růžici. Poté co si pochutnáte na zralém plodu otrhejte spodní listy růžice a ananas dejte zakořenit do vody. Můžete ho také rovnou zasadit do zeminy ovšem tím se připravíte o možnost pozorování růstu kořínků.
Jak se pozná že je ananas zrály
Zlehka ho zmáčkněte, zralý ananas musí být pevný, ale zároveň také mírně poddajný. Pak se zaměřte na růžici listů. Ze středu zkuste jeden z lístků vytrhnout, nemělo by to jít příliš ztuha, ale zase ani moc lehce. Pokud odpadne téměř sám od sebe, bude už ananas uvnitř nejspíš hnědý a nahnilý.
Na čem rostou ananasy : Ananas comosus neboli ananasovník chocholatý je původně jihoamerická rostlina dorůstající výšky 70–150 cm. Do Evropy se dostal až v 15. století, a to díky Kryštofu Kolumbovi, který rostlinu objevil při svých zahraničních plavbách a odvezl ji s sebou do Španělska.
Během jara a léta fíkovník 1x týdně přihnojte, vhodné je organické hnojivo pro drobné ovoce, nebo domácí hnojiva – z počátku kopřivový výluh, později kvašený drůbeží trus, ovšem vždy dostatečně naředěné. Zvláště stromky v nádobách je třeba hnojit důsledně, jinak nemají z čeho nabrat sílu.
Pro ananas je nejdůležitější živinou dusík, proto je důležité používat hnojiva s obsahem dusíku 6–10 %. Používejte suché hnojivo s poměrem NPK někde mezi 6-6-6 a 10-10-10. Rostliny by se měly hnojit každých několik měsíců, přičemž množství hnojiva by se mělo s tím, jak rostlina roste, zvyšovat až na cca 700 gramů.
Kam dát ananas aby dozrál
Skladování: Ananas uchovávejte při pokojové teplotě, mimo přímé slunce a teplotních výkyvů. Pokud ho necháte v lednici, může ztratit chuť a aroma. Dozrávání: Chcete-li urychlit dozrávání ananasu, uložte ho do papírového sáčku spolu s banánem. Banán uvolňuje ethylen, což urychluje proces zrání.Pokud rostlině vytvoříte potřebné podmínky. „Ananasovník má velmi slabý kořenový systém s krátkými dužnatými kořeny a vyžaduje lehkou, ale výživnou a mírně kyselou půdu s pH okolo 5. Do substrátu se proto musí přidat poměrně dost rašeliny.Exotické ovoce
Nakrájený ananas vydrží v lednici v uzavřené nádobě 2 až 4 dny, zmražený až 6 měsíců.
Možná se vám někdy stalo, že vás po ochutání ananasu pálil jazyk nebo jste měli citlivé zuby. To způsobil enzym bromelin. Naše tělo je plné bílkovin, které ananas díky bromelinu rozkládá, takže začne vlastně trochu trávit vnitřek našich úst.
Kdy a jak stříhat fíkovník : Fíkovník stříháme, především na podzim po opadu listů, aby byl co nejlépe foremný k zimnímu zabalení. Na jaře vystříháme všechny namrzlé větve. Během vegetace stříháme větve slabší a křížící se, aby do keře mohlo slunce.
Kdy se Přihnojuje : Během roku je vhodné přihnojovat ovocné stromy (ale i keře) dvakrát až třikrát. První přihnojování provedeme brzy na jaře, v době pučení stromů, podruhé ihned po odkvětu, čímž posílíme tvořící se listy a nasazované plody, potřetí přihnojujeme až po červnovém opadu (nebo i probírce) části nasazených plodů.
Jak konzervovat ananas
Čerstvý ananas je dobré skladovat v chladu, ale ne v lednici. Optimální teplota pro skladování je 10-15 stupňů Celsia, takže ho ideálně uložte do sklepa nebo do spíže. Pokud chcete uchovat už rozkrátý ananas, dejte na uřezané místo trochu citrónové šťávy a zabalte ho do alobalu a dejte do lednice.
Zlehka ho zmáčkněte, zralý ananas musí být pevný, ale zároveň také mírně poddajný. Pak se zaměřte na růžici listů. Ze středu zkuste jeden z lístků vytrhnout, nemělo by to jít příliš ztuha, ale zase ani moc lehce. Pokud odpadne téměř sám od sebe, bude už ananas uvnitř nejspíš hnědý a nahnilý.Vezměte si k ruce velký ostrý nůž. Nejprve odřízněte vrchní část slupky s listy, a pak spodní část slupky, neboli odkrojte ananas "nahoře" a "dole". Pak ananas postavte na jednu z ořízlých stran a odkrajujte co nejtenčí slupku odshora dolů. Ananas vždy pootočte a odřízněte další část slupky.
Jak nejlépe uskladnit ananas : Zralé plody se rychle kazí, proto je vhodné nezapomenout na kontrolu jejich jakosti. Plody ponechané po dva dny při pokojové teplotě se doporučuje spotřebovat nebo zabalit do plastového sáčku a skladovat v chladničce nejvýše tři až pět dní.