Antwort Jak se slaví Velikonoce v Evropě? Weitere Antworten – Jak se slaví Velikonoce v zahranici
Velikonoce se slaví téměř na celém světě v podobném duchu jako u nás. K nábožensky založených zemích jsou oslavy připomínkou znovuzrození ježíše Krista, v zemích ateistických především vítáním jara. Zvyky a tradice vycházejí z dávných kulturních zvyklostí, pověr a pranostik, pomlázka a vajíčka ale nechybí snad nikde…Velikonoce v Británii se nesou ve znamení čokoládových zajíců a vajec. Nejznámějším velikonočním zvykem je Hon za velikonočními vajíčky (Easter egg hunt). Na velikonoční neděli ráno děti hledají v domě a na zahradě čokoládová vajíčka, která jim tam ukryl velikonoční zajíc.Američané slaví Velikonoce pouze o víkendu, kdy se pořádají Easter Egg Hunts (lovy na vajíčka) pro děti, kterým rodiče schovají v trávě čokoládová nebo umělohmotná vajíčka naplněná bonbony a drobnými hračkami. Lov na vajíčka pořádá od roku 1878 také Bílý dům.
Jak se slaví Velikonoce v Německu : Německo má řadu velikonočních tradic. Děti hledají vajíčka v trávě, hází vejci přes chalupu a zapalují velikonoční ohně – prastarý zvyk, který slouží k vyhnání zimy a přivítání slunce.
Jak se slaví Velikonoce v Chorvatsku
Velikonoce jsou největším křesťanským svátkem, který v sobě nese silnou symboliku nového života a nového začátku. Chorvatsko je katolicky založenou zemí a Velikonoce, chorvatsky „Uskrs“ jsou spojeny s půstem, návštěvou kostelů, tradicemi a samozřejmě dobrým jídlem. Věřící se na Velikonoce připravují během 40 dnů půstu.
Jak se slaví Velikonoce v Portugalsku : Knězi, bosí kajícníci zakuklení v kápích, děti ve zdobných tradičních šatech, svíčky a lucerny, květinami posypané cesty. Nejdůležitější procesí se koná o velikonoční neděli. Ve vesnicích zastaví u každé domácnosti, aby kněz svým „ovečkám“ požehnal výměnou za tradiční folar.
Velikonoční tradice a zvyky v Rakousku
Hledání vajíček je zvyk, který si užívají hlavně menší. Vajíčka se ukryjí na zahradě nebo v přírodě a děti pak chodí a hledají je. Děti také věří, že vejce schovává velikonoční zajíček. Po nalezení si tyta vajíčka mohou nechat.
RUSKÉ PRAVOSLAVNÉ VELIKONOCE = ПАСХА
Velikonoce se v Rusku slaví celý týden a ten je zakončen Velikonoční nedělí = nejslavnějším dnem. Celý tento týden může kdokoliv přijít do kostela a vlastnoručně zazvonit na kostelní zvon – na oslavu Kristova zmrtvýchvstání.
Jak se slaví Velikonoce v Norsku
Květná neděle zahajuje oslavy norských velikonočních svátků. Nastává čas, kdy lidé zdobí své domovy k oslavě Velikonoc, vše hraje čerstvými barvami. Mezi nejobvyklejší velikonoční řemesla a činnosti patří malování a zdobení vajec, výroba papírových konfet a šití nebo pletení velikonočních ozdob.Na Slovensku se slaví Velikonoce velmi podobně jako v Čechách, jen s tím rozdílem, že po Velikonočním pondělí následuje tzv. odplatné úterý, kdy chodí na pomlázku děvčata a šlehají chlapce. Velikonoční pondělí otevírá prostor pro velikonoční veselí, pomlázku, spojenou s koledováním.Oproti Česku je ve Španělsku volno vždy ve čtvrtek a v pátek, Velikonoční pondělí je běžný pracovní den (s výjimkou některých autonomních oblastí). Asi největší atrakcí španělských Velikonoc jsou slavná procesí (“procesiones”). Každé farní bratrství (tzv. “cofradías”) má své vlastní procesí.
Zajíc je v Německu tedy symbolem Velikonoc. Velikonoční jídelníček je ale podobný jako u nás. Nechybí malovaná vejce, skopové, jehněčí maso a mazance z hutného těsta, koláčky a koblihy. Velikonoce jsou ale především církevním svátkem, Němci je tak také vnímají silněji než Češi.
Jak se slaví pravoslavné Velikonoce : Lidé zvou tradičně své známé a přátele na návštěvu domů, aby ochutnali jejich úžasné mazance v podobě kužele s useknutou špičkou. Navzájem si darují na důkaz vzkříšení Ježíše barevná vajíčka, přejí si hodně zdraví a při tom se políbí třikrát na tvář.
Jak se slaví Velikonoce ve Finsku : O Velikonocích můžete vidět malé postavy obcházející kolem finských vesnic a předměstí. Děti s ukoptěnými tvářemi a šálami svázanými okolo jejich hlav jdou žebrat, nesou násady košťat, konvice na kávu a svazky zdobených pomlázek z vrbových větviček.
Jak se slaví Velikonoce u nás a jak ve světě
Velikonoce se v České republice soustředí na dva dny – neděli a pondělí. Velikonoční neděle se nese ve znamení radosti a veselí nad zmrtvýchvstáním Ježíše Krista. V kostelech se konají slavnostní bohoslužby, světí se velikonoční pokrmy (beránek, mazanec, vejce, chléb a víno) a doma se hoduje.
Slovo pomlázka je všeobecně, jen s několika málo výjimkami, používáno v Čechách, zatímco na Moravě a v českém Slezsku je názvosloví bohatší. Na jižní Moravě se tak lze setkat s výrazy mrskút a mrskačka, mezi Kroměříží a Vsetínem a na Slovácku zase se slovem šlahačka.Velikonoce, francouzsky Pâques, jsou pro Francouze stejně významné jako svátky vánoční. V tu dobu se schází a navštěvuje blízká rodina, stoly jsou plné dobrot a nechybí ani malé dárečky a čokoládová vejce. Tradičně se na velikonoční oběd podává jehněčí maso a pokrmy z vajec, včetně vaječné omelety s houbami.
Co se jí na Velikonoce na Slovensku : Na velikonočních stolech nemůže chybět vařená šunka, vejce a různé druhy koláčů. Zejména na východě Slovenska se dodnes připravuje koláč paska, který se zvykne tvarovat do velikonočního tvaru beránka a nahrazuje chléb. Po postní době jsou stoly v domácnostech plné, a samozřejmě nesmí chybět ani domácí bramborový salát.