Antwort Jak se sklízí brokolice? Weitere Antworten – Kdy se sklízí brokolice
Brokolici je třeba sklízet v době, kdy je růžice plně vyvinutá, ale květní poupata ještě nekvetou. Po sklizni bychom ji měli co nejdříve zkonzumovat, jinak se může stát, že plodina zežloutne nebo dodatečně vykvete.V březnu a v dubnu je můžeme sázet do pařeniště či skleníku, od druhé poloviny dubna pak budou moci na záhon. Bydlíte-li ve vyšších, chladnějších oblastech, s vysazováním ven počkejte raději do května. Brokolici se daří v dobře zryté, hluboké půdě obohacené kompostem a vápníkem.Brokolice potřebuje slunné stanoviště, středně těžkou půdu, vlhkou, ale ne přemokřenou, dostatek živin – přidaný kompost, důležité je přihnojování. Aby narostly hlavičky i během suchého léta, je třeba ji dostatečně zalévat – ale raději ke kořenům.
Jak pěstovat brokolici ze semínka : Přímo na záhon vyséváme semena od dubna až do počátku července mělce (1 cm hluboko) po špetkách ve sponu 50 x 50 cm a rostliny po vzejití vyjednotíme. Při předpěstování vyséváme v únoru až březnu mělce do truhlíků a ve stadiu tvorby pravých listů rostlinky přesadíme do větších nádob, např. kelímků od jogurtu.
Co zasadit vedle brokolice
Nepěstujte vedle ní rajčata a špenát. Květák a brokolice se hodí vedle salátu, špenátu, hrachu, pórku, rajčat, celeru, mangoldu a řepy. Nepěstujte je vedle cibule, česneku a jahod. Kukuřice se hodí vedle cuket a dýní, fazolí, hrachu, okurek, rajčat a salátu.
Co kdyz je brokolice fialová : Fialová brokolice je vařená hned, dejte pozor, ať ji nerozvaříte. Fialová barva brokolice se varem mění na zelenou. Nevynechte baharat a použijte i zálivku. Pro bezlepkovu dietu použijte bezlepkový bulgur nebo jinou bezlepkovou obilovinu.
Až se voda začne vařit, osolte ji jednou vrchovatou lžičkou soli. Přidejte nejprve pokrájené stonky a samotné je vařte 3 minuty. Teprve pak zavařte i růžičky a pokračujte ve varu další 3 minuty. Pokud používáte mraženou zeleninu, měřte čas až od chvíle, kdy voda začne po přidání brokolice znovu vřít.
Brokolicový krém
Zalijeme vývarem (vodou), vložíme kusy košťálu, případně osolíme a vaříme asi 20 minut. Poté přidáme brokolicové růžičky a ještě asi 5 minut povaříme. Polévku rozmixujeme ponorným mixérem, pokud je třeba, dosolíme a ochutíme rozetřeným česnekem, pepřem a muškátovým oříškem.
Jak dlouho vydrží brokolice
Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé
Druh | V tmavé a chladné spíži | V ledničce |
---|---|---|
Brokolice | 3 – 5 dní | |
Mrkev, petržel | 1 týden | 2 – 3 týdny |
Celer | 10 dní | 2 – 3 týdny |
Kapusta, zelí | 2 týdny | 2 – 3 týdny |
Vložte brokolici do většího hrnce, zalijte ji vodou tak, aby byla celá potopená, přidejte lžičku soli a přikryjte poklicí. Na velkém plameni přiveďte vodu rychle k varu, pak plamen stáhněte a nechte slabě probublávat 3 až 4 minuty. Sceďte brokolici přes cedník a s mírným třesením se zbavte co nejvíce vody.Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady
- červená řepa, salát X špenát.
- zelí X jahody.
- kapusta kadavá X růžičková kapusta.
- okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
- fazole X fenykl.
- šalotka X hrách, fazole.
Košťálová zelenina je zelenina se ztlustlou lodyhou, tj. s košťálem. Jsou to rostliny rodu brukev (Brassica) z čeledi brukvovité (Brassicaceae). Mezi košťálové zeleniny, které patří do druhu brukev zelná (Brassica oleracea), se řadí zelí, kapusta, kadeřávek, květák, brokolice a kedluben.
Jak poznat špatnou brokolici : BROKOLICE. Uvadající brokolici poznáme jednoduše všichni, lehce žloutne a vadne. Nejlepší způsob skladování je uchovávat brokolici nerozdělenou v potravinovém sáčku v lednici. V případě zamrazování, brokolici rozdělte na větvičky a zamrazujte rozdělenou na porce.
Jak správně uvařit brokolici : Základní úprava: Rozeberte růžičky a omyjte pod tekoucí vodou. Vařte ji ve vroucí osolené vodě. Počkejte, až změkne, ale na skus by měla být ještě pevná. Upravit ji můžete i za syrova, kdy se hodí jako základ salátu.
Jaké koření se hodí k brokolici
Vařená brokolice
Není dobré brokolici dlouho vařit, protože tak získává mdlou chuť a navíc se stejně jako u ostatní zeleniny vařením zbytečně snižuje velké množství vitaminu C. Při vaření se doporučuje přidat kmín nebo fenykl jako prevenci proti nadýmání. Stejně tak můžeme připravit brokolici v páře.
Brokolicová polévka má mnoho variant. Oblíbená je jako krém, do kterého můžete přidat kokosové mléko, smetanu a další zeleninu. Připravit ji můžete i jako čirou polévku z vývaru, do které skvěle využijete nejen brokolicové růžičky ale také košťál. Nevyhazujte ani drobné lístky, které se skvěle hodí například do salátů.Brokolici rozdělte na malé růžičky pomocí menšího ostrého nože. Menší kousky jsou lepší, opečou se pěkně dokřupava. Růžičky řádně promasírujte s vychladlým česnekovým olejem a poté je rozložte na plech vyložený pečicím papírem. Ochuťte solí a dejte do trouby péct asi na 15 minut, až budou opečené dokřupava a dozlatova.
Kdy už nejíst brokolici : Při nákupu je třeba dbát na to, aby byla čerstvá. To poznáte podle zelených lístků, růžičky jsou modro-zelené a zavřené. Po sklizni brokolice velmi rychle žloutne. Pokud jsou již poupátka otevřená či žlutá, znamená to, že brokolice již není čerstvá.