Antwort Jak se projevuje tíha tělesa? Weitere Antworten – Jak se projevuje tíha
Tíhová síla vzniká působením tíhového pole Země na dané těleso, zatímco tíha vyjadřuje působení tělesa umístěného v tíhovém poli Země na jiná tělesa. Tíha tělesa se projevuje jako tlaková síla působící na vodorovnou podložku nebo jako tahová síla napínající závěs. Obě veličiny se také liší ve svém působišti (viz obr.U těles, která leží na podložce nebo jsou zavěšená za závěs, vyvolává tíhová síla FG tzv. tíhu G. Tíha se projevuje jako tlaková síla, kterou působí těleso na nehybnou vodorovnou podložku, nebo jako tahová síla, kterou působí těleso na nehybný svislý závěs.S tímto označením je tedy G = mg, to znamená, že poměr mezi tíhou tělesa G (silou, vyjádřenou v newtonech) a jeho hmotností m (v kilogramech) je pro všechna tělesa na témž místě na Zemi stejný.
Jak se počítá tíhová síla : Známým případem rovnoměrně zrychleného pohybu je volný pád. Proto volný pád musí probíhat v důsledku působení stálé síly. Tato síla se nazývá tíhová síla a označuje se FG. Tíhová síla.
Jak se počítá síla
Z fyziky vím, že velikost síly F vypočteme vztahem F = m · a, kde m je hmotnost tělesa a a je zrychlení. Jednotkou síly je 1 N, jehož fyzikální rozměr odvodíme z předchozího vztahu: N = kg · m · s−2.
Jaký je rozdíl mezi tíhou a tíhovou silou : Tíha G je proto stejně velká jako působící tíhová síla a má i stejný směr, liší se jen působištěm. Zatímco tíhová síla působí na těleso v jeho těžišti, tíhou působí těleso na závěs v místě upevnění nebo na podložku v místě, kde na ní leží.
Teorie
Planeta | Gravitační zrychlení (m/s2) |
---|---|
Venuše | 8,87 |
Saturn | 8,96 |
Země | 9,79 |
Neptun | 11,15 |
– Třecí síly vznikají při pohybu pevných těles po podložce, ke které jsou přitahovány určitou silou. – Příčinou vzniku je drsnost stykových ploch těles a vzájemné silové působení částic ve stykových plochách. – Třecí síla působí ve stykové ploše tělesa s podložkou a má směr proti pohybu tělesa (viz obr. 1.104).
Kde je největší tíhová síla
Proto je velikost tíhové síly nejmenší na rovníku a největší na zeměpisných pólech. Tak jako se mění tíhová síla, mění se i tíhové zrychlení. Nejmenší je na rovníku, největší na zeměpisných pólech (sledujeme-li jeho velikost ve stejné výšce – např. na hladině moře).TÍHA TĚLESA
- Značka: G.
- Výpočet: G = m . g.
- je to vektor (shodný se směrem FG)
K jednoznačnému popisu síly musíme uvést nejen velikost síly, ale i její směr a působiště. Sílu znázorňujeme úsečkou se šipkou. Délka úsečky odpovídá velikosti síly.
Jednotkou síly je newton (N), pojmenovaná podle významného fyzika Isaaca Newtona. Sílu značíme F. Síla o velikosti jednoho newtonu je definována jako síla, která zrychluje těleso o hmotnosti 1 kg zrychlením o velikosti 1 m·s-2. Charakteristiky síly, jsou kromě velikosti, také působiště a směr působení.
Co způsobuje gravitační sílu : Příčinou gravitace je tedy jakékoliv hmotné těleso. Země působí na každé těleso přitažlivou silou, která se nazývá gravitační síla. Směr, ve kterém Země působí, nazýváme svislý směr (do středu Země).
Co je zemská přitažlivost : Gravitace, neboli zemská přitažlivost, je síla, která působí vždy mezi dvěma tělesy. Velikost této síly je závislá na hmotnosti tělesa. Čím větší hmotnost, tím větší gravitace. Například na Zemi je gravitace přibližně 6 x větší než na Měsíci.
Co nás pritahuje k Zemi
Gravitační pole
Okolo Země se nachází gravitační silové pole. Gravitační pole je prostor, kde působí gravitační síla. Gravitační silové pole se projevuje silovými účinky gravitační síly. Země působí gravitační silou nejen na tělesa, která jsou na jejím povrchu, ale i na všechna tělesa v jejím okolí, např.
Tření vzniká částečně vlivem hrubosti dotýkajících se povrchů, jak vidíš v podrobnějším náhledu. Aby se těleso mohlo pohnout, musí se zvednout natolik, aby jeho nerovnosti mohly klouzat po povrchu pod ním. K uvedení tělesa do pohybu je tedy potřebná síla.Běžným způsobem, jak snížit tření, je použití maziv. Koeficient tření tradičních technických materiálů, např. oceli či keramiky, je obvykle vyšší než 0,5 pro tření za sucha, ale nižší než 0,1 pro mazaný kontakt.
Kde je nejmenší tíhové zrychlení : Tak jako se mění tíhová síla, mění se i tíhové zrychlení. Nejmenší je na rovníku, největší na zeměpisných pólech (sledujeme-li jeho velikost ve stejné výšce – např. na hladině moře).