Antwort Jak se pozná staří srnce? Weitere Antworten – Kdy Přebarvuje starý Srnec
Na jaře se tato zvěř pomalu přebarvuje, bývá to v květnu až červnu. Více se přebarvují mladí jedinci. V říjnu zase rychle mění srst na zimní, která je šedohnědá a hustší. Zrcadlo na zadku je již větší, bíle zbarvené.Jednou z možností jak si zatraktivnit lov srnců je právě lov vábením. Vábení srnčí zvěře funguje na principu napodobování zvuku samičí zvěře. Případně lze také napodobovat zvuk srnčete. Zvuk, který se snažíme z vábničky vyloudit je podobný naříkání srnčí zvěře a srna jej vyluzuje nejčastěji při nahánění srncem v říji.Ve volné přírodě se dožívá srnec obvykle 10 let, vzácněji i více – asi 15 nebo 17 let. Přirozeným nepřítelem je liška, která ale útočí jen na mláďata, dospělé srnce ohrožuje pouze vlk nebo rys ostrovid. Ojediněle se mohou srnčata stát kořistí orla skalního.
Kdy štěká Srnec : Teritoria srnci označují hlavně na jaře a v létě až do říje. Bekat může srnčí i při onemocnění. Např. někdy může při napadení vzteklinou vyrážet neustále varovné bekání.
Jak poznat starou srnu
Starší, dospělejší srnci mají zavalitější postavu, silnější krk s hlavou nesenou níže, zarputilý pohled a mimo říje bývají většinou sami. Na pastvu vycházejí vždy později a to až po prozkoumání širokého okolí.
Kdy srnec vytlouká : Lýčí se srnci zbavují v červnu (tzv. vytloukání) tak, že si parohy otírají o stromy a keře. Parohy shazují po říji – od října do prosince. Takový cyklus se opakuje každý rok.
Obřitek u srnce je menší a má okrouhlý tvar, u srny má srdičitý tvar s patrnou zástěrkou (prodloužená srst kolem spodního okraje svírky). Kelka je zakrnělá, ukrytá v srsti. Hmotnost vyvrženého srnce je 15 – 20 kg, srny 12 – 18 kg.
Srna je vydává při pohybu a do různých směrů. V žádném případě nevadí hlasitější tóny. Máme totiž tendenci napodobit zvuky, které slyšíme. Háček je v tom, že tyto zvuky jsou již zeslabené vzdáleností, kterou k nám urazí.
Co dělá srnka v zimě
Při nepříznivých klimatických podmínkách, zejména vysoké sněhové pokrývce, se srnčí zvěř pohybuje pouze minimálně a po většinu doby zůstává na omezeném prostoru. Upřednostňuje přitom stanoviště, která jí poskytují zároveň maximální pocit bezpečí, ochranu před nepříznivým počasím a lehce dosažitelnou potravu.Samice srnce se nazývá srna (řidčeji srnka), mládě pak srnče (řidčeji srně). V České republice se jedná vedle prasete divokého o nejrozšířenější spárkatou zvěř.Někteří velmi nadějní ročci s vysokou chovnou hodnotou, kteří vynechali první biologický stupeň parůžků (které nasazují v listopadu a shazují v průběhu ledna, resp. února), mohou vytloukat dříve, a to již v polovině dubna, a tím předběhnout některé biologicky starší jedince.
že podle doby, kdy srnec parůžky vytlouká, se dá dosti spolehlivě odhadnout jeho věk. Staří srnci podle těchto zakořeněných pravidel a zákonitostí vytloukají jako první a mladí jako poslední.
Kdy má srna mládě : Srny mají utajenou březost. Vývoj zárodku se po oplození zastaví a pokračuje až v zimě na konci roku. Srna klade většinou dvě mláďata v květnu a červnu. Kolouch se po dobu dvou měsíců pyšní bílým skvrněním, které je chrání před predátory.
Co je podobné srnce : Takový srnec se nazývá parukáč. Podobně jako u jelena, může se i mezi srnci vyskytnout tzv. škůdník.
Co dělá Srna
Srny se zmocní neklid, střídá i za dne místa, přestává pravidelně vycházet na obvyklou paši, paství se neklidně jistí často a bez příčiny a prchá před srncem, který k ní přiskakuje zváben její říjnou stopou. Ještě patrněji můžeme tento počátek říje pozorovat na srnci.
Srna se při honičkách nepravidelně ozývá pískáním, srnec supí a beká. Zní to podobně jako štěkání psa. Při pozorování je ale nutné brát na zvěř ohledy. „Krásy říje může pozorovat každý, důrazně však doporučuji zvěř nijak nerušit,“ dodal František Kabelka.Mezi dužnatá krmiva patří ovoce a zelenina. Ze zeleniny je nejvhodnější mrkev, brambor a řepa. Z ovoce to jsou jablka, hrušky nebo meruňky, švestky či špendlíky. V předjaří můžeme zvěři přilepšit jeřabinami, které jim pomáhají s přechodem na zelenou stravu.
Co dát Srnkám : Patří sem především brambory, krmná řepa, jablka, hrušky, jeřabiny nebo např. siláž. Chcete-li nabídnout krmivo, myslivci i zvěř nejvíce ocení právě seno, kaštany, žaludy, dále třeba dužnaté krmivo, jablka, mrkev či řepu.