Antwort Jak se pohybovat na ledovci? Weitere Antworten – Jak se navázat na lano na ledovci
Navázání na lano
Musí se tak navázat s vložením mezičlánku, a to karabiny. Na laně se naváže vůdcovská smyčka („krejčík“), která se spojí s kombinovaným úvazem nejlépe dvěma karabinami, které musí mít pojistku zámku. Dvě karabiny paralelně vedle sebe se používají z důvodu zálohy.Základní vybavení na ledovcovou túru
- mačky a cepín.
- helma.
- lano (min. 40 m)
- sedací úvazek.
- karabiny, jstítka a ledovcové skoby (kdybychom chtěli zdolávat příkrý terén)
- oblečení
- jídlo a pití
- batoh.
Ledovce vznikají sněžením. Ve vysokých polohách hor napadnou takové vrstvy sněhu, že se spodní vrstvy sněhu se za stálého střídaní teplot a tlaku stlačí, sněhové vločky ztratí svou krystalickou podobu, a vznikne nejprve ledovcový firn (velmi hrubozrnný sníh), a z něj pak ledovcový led.
Jak se dostat z trhliny : Standardním způsobem, jak vytáhnout lezce spadlého do trhliny, je zřízení volné kladky. Tento způsob předpokládá, že spadlý lezec je schopen si sám upnout lano k úvazu. Při použití metody volné kladky se zachránce sebejistí pomocí smyčky. Je několik možností, jak tuto sebejistící a vytahovací smyčku sestrojit.
Jak chodit na ledovce
Podle lékařů totiž máme chodit jako tučňáci – tedy dělat malé krůčky, být lehce naklonění dopředu a pořádně došlapovat na celé chodidlo. Díky tomu je tělo v mnohem větší rovnováze a riziko pádu a zranění je mnohem nižší. Lékaři taky doporučují využívat při chúzi po ledovce jako oporu zábradlí nebo zdi domů.
Jak Uvazat Lezecke lano : Dělá se pomocí kruhové smyčky ovázané okolo pasu těla, která tak primitivně nahrazuje sedací úvaz. Lano se k ní musí navázat buď přes mezičlánek (karabinu s pojistkou), nebo přímo (pak nejlépe Osmičkovou smyčkou na laně).
Cepín držíme vždy v horní ruce, na straně u svahu. Při pohybu měkkým sněhem se cepín zaráží topůrkem do sněhu, podobně jako hůl. Když je sníh hrubozrnný (firn) a zmrzlý, držte cepín za lopatku a vtlačujte hrot do hloubky 3 až 4 zubů hrotu.
Pro pohyb na ledovci je nejlepší se navázat a spojit s lanem do sedacího úvazku, a to proto, že v případě škubnutí lana tento pád kolegy do trhliny lépe ustojíte a zachytíte. V případě navázání pouze za prsák (hrudní úvazek) nebo dokonce navázání okolo hrudníku přímo na lano, takový pád zcela jistě nezachytíte.
Jak řídit na ledovce
Základní poučka jízdy na ledu zní: Netočte moc volantem, auto na něj zareaguje, ale se zpožděním. Točení a prudké pohyby volantu auto zbytečně rozhodí a skončíte ve smyku. Opravdu to netočení volantem funguje. Na úplném ledu stačí jen lehce natočit volant, ale s předstihem.Větší trhliny ve zdech je dobré opravovat s použitím ocelového hladítka. Jakmile tmel (sádra) dostatečně zaschne, povrch přebruste. K tomu můžete použít smirkový papír či brusnou houbičku. Pokud se s trhlinami na fasádě potýkáte často, nabízí se možnost aplikování nové omítky s výztužnou síťovinou – perlinkou.Na náledí se snažte za volantem zachovat klid. Jeďte co nejplynuleji bez náhlého dupání na brzdu i na plyn nebo škubání volantem. Pomalu uberte rychlost, řiďte defenzivně, pomalu a v klidu. Udržujte si větší odstup od auta před vámi.
Pevná obuv
Chybu neuděláte koženou obuví vybavenou membránou GORE-TEX. Při nákupu vybavení nezapomeňte ani na funkční ponožky, kterých si s sebou raději přibalte více. Na ledovce se doporučují, zejména ponožky s obsahem vlny merino, která příjemně hřeje a nezapáchá.
Jak napnout lano : Rady a doporučení
- Odšroubujte napínák na maximální délku.
- Nainstalujte napínací kroužek ke kotvě.
- Provlékněte lano horním okem/očnicí.
- Nainstalujte napínák smyčky na jeho volný konec.
- Nastavte požadovanou délku kotevního lana nebo jeho délku postupně upravujte.
Jak Uvazat lano kolem těla : Lano se prováže skrz obě oka smyčky přes vůdcovský uzel, který oka spojuje. Oko smyčky procházející prsním úvazem musí být o trochu volnější než oko procházející sedákem. Při případném visu musí tíha jako první působit na sedák, prsák se má do zatížení dostat až při záklonu trupu těla dozadu.
Jak drzet cepín
Cepín se musí držet za hlavici, a tím hrotem, kterým chceme případně brzdit, nastaveným v opačném směru, než je náš pohled. A to jak při výstupu, traverzu, tak i sestupu. Cepín mít k ruce připojen i poutkem!
Staré dobré pravidlo pro výběr délky cepínu říká: chytněte ho za hlavu, v natažené paži nechte volně viset podél těla a když vám bude sahat někam ke kotníku, našli jste tu správnou délku. Pokud nakupujete online, vyberte si podle jednoduchého taháku: výška < 172 cm: délka 45 – 55 cm. výška 172 – 180 cm: délka 55 – 65cm.Podle lékařů totiž máme chodit jako tučňáci – tedy dělat malé krůčky, být lehce naklonění dopředu a pořádně došlapovat na celé chodidlo. Díky tomu je tělo v mnohem větší rovnováze a riziko pádu a zranění je mnohem nižší. Lékaři taky doporučují využívat při chúzi po ledovce jako oporu zábradlí nebo zdi domů.
Jak zpevnit Praskajici zeď : Trhlinky malých rozměru stačí důkladně pročistit, vypláchnout vodou a vyplnit jemnou vápenocementovou maltou. Stejně tak postupujeme i u širších trhlin, do kterých můžeme vkládat drobné úlomky stavebního materiálu – cihel, tašek, kamenů atd. Pakliže se trhliny znovu objeví, můžeme zpevnit konstrukci hmoždíky.