Antwort Jak se pere deka? Weitere Antworten – Na jakou teplotu prát deku
Vždy si ověřte, jak praní deky doporučuje výrobce. Deky lze většinou prát v pračce na 30°C. Doporučuji použít prací gel či prášek bez parfemace, který nebude dráždit koňskou pokožku. A samozřejmě, který dobře pere při zmíněných 30 °C.Prát je můžete při teplotě vody kolem 60 °C a sušit v sušičce při stejné teplotě vzduchu. Péřové přikrývky stačí prát alespoň jednou ročně.Při praní dek z mikrovlákna dbejte na prací postupy na štítku výrobku. Není vhodné deky prát na více než 30 °C, a to pouze s šetrným programem praní s nízkým počtem otáček. Použijte příslušný prací prostředek. Deky nikdy nebělte ani jinak chemicky nečistěte, zamezíte tak zničení jemného materiálu.
Jak často prát deky : Mikroplyšovou deku byste proto měli prát průměrně jednou za 7-14 dní v době, kdy ji často používáte. Lázeň jí dopřejte také po zimní sezoně.
Na jakém programu prát deky
Deku perte samostatně bez dalšího prádla. Na pračce zvolte prací program pro ruční praní, jemné textilie nebo vlnu (podle složení vaší deky). Obzvlášť důležité je používat přípravky, které jsou určené na konkrétní typ vlákna. Například na vlněnou deku jsou to ty s obsahem lanolinu.
Jak se pere Vlnena deka : Vlna je výjimečný materiál, který má mimo jiné samočistící vlastnosti, takže ji můžete prát minimálně a vydrží dlouho jako nová. Vlna nemá ráda vodu a už vůbec ne teplou vodu. Vlněné produkty většinou stačí nechat vyvětrat nebo je můžete prát (ideálně) ručně do 30 stupňů.
Ideální je pak zvolit jemný prací prostředek – třeba Perwoll Speciální prací gel Wool & Delicates (koupit v e-shopu), který bude k přikrývce jemný a šetrný a pak vysušit pak péřovou peřinu v sušičce. Při praní peří rozhodně nepoužívejte aviváž. Mohlo by totiž dojít k poškození tukové ochrany peří.
Proč by se měly peřiny a polštáře prát
Nosnost náplně přikrývky udržíte tak, že ji alespoň jednou za rok vyperete. Ideálně by se měla prát dvakrát, ale maximálně čtyřikrát do roka. Přílišné praní přikrývku zbytečně opotřebuje. Polštáře také doporučujeme prát dvakrát za rok.
Jak prát ručníky aby byly hebké
Ručníky perte ideálně při teplotě 40–60 °C a nejlépe roztříděné podle barev, aby se vám například bílé ručníky neobarvily. Na tom, zda použijete prací prášek či gel, až tak nesejde, nicméně prací gel se lépe rozpouští. Při praní ručníků a osušek vynechte aviváž, jinak ručníky ztratí na hebkosti a savosti.Župany, ručníky a osušky perte na 40°C. Nepřeplňujte pračku, ručníky se budou tlačit na buben, který ničí vlakna a tvoří se žmolky. Barevné ručníky je lepší prát v tekutém prášku na barevné prádlo. Dodržujte předepsané dávkování prášku dané výrobcem.Na jaký program prát ručníky
Program pro praní ručníků samozřejmě zvolte dle Vaší pračky. Nejvhodnější bývá program bavlna na 40 oC.
Ideální je skvrnu namočit do studené vody a nanést na ni na cca 5 minut prací gel. Prádlo netřete, jinak se špína dostane hlouběji do tkaniny. Pokud nemáte možnost skvrnu ihned čistit, můžete využít speciálních odstraňovačů skvrn, které nanesete před praním. Odstraňovače zvyšují efektivitu praní při odstraňování skvrn.
Jak vyprat Vlnenou peřinu : V případě nezbytnosti je možné vlněné deky, plédy a prostěradla vyprat rychle v ruce s vodou do 30°C a přidáním lanolinového prostředku na praní. Doporučujeme deky moc nenamáčet. Na běžnou údržbu stačí deky vyvětrat na čerstvém vzduchu.
Jak vyprat Vlnene sako : Vlněné sako můžete vyprat na šetrný program či na program na ruční praní a teplota vody by neměla přesáhnout 40 °C, u ovčí vlny dokonce 30 °C. Syntetické materiály perte podle štítku a pokud si nevíte rady, odneste do čistírny i je. To platí i pro blejzry nebo dámská sáčka od kostýmků.
Jak čistit péřové bundy
Jako všeobecné pravidlo platí, že vedle speciálního pracího prostředku, je třeba prát peří do maximální teploty 40 stupňů Celsia. Nepoužívejte aviváž, změkčovadla, ani bělidla. A vypněte, případně co nejvíce omezte odstřeďování. Pokud máte bund víc, perte každou samostatně.
Důležitá je při čistění peří pravidelnost. Nevyplácí se na něj zapomínat, ať už kvůli hygieně nebo pohodlnému spaní. Péřové přikrývky doporučujeme nechat čistit každých 5 let, u polštářů je intenzita kratší, protože jsou více v kontaktu s vlasy a pokožkou. Ideální doba jsou tak 2 roky.Peří doporučujeme skladovat v prodyšném obalu. Péřové výrobky nestlačujte vakuovými systémy! Stlačení peří poláme. Pozor na praní!
Kdy větrat peřiny : Nejlepší pro větrání peřin je zimní období, když se teploty pohybují pod nulou, vysvitne slunce a vzdušná vlhkost je nízká. Naopak nevhodné pro větrání je teplé vlhké letní ráno. Poté, co jsou peřiny vyvětrané tj. zbavené vlhkosti, je můžeme ustlat nebo uskladnit do jakéhokoliv úložného prostoru.