Antwort Jak se nazývá slovanské písmo? Weitere Antworten – Jak se jmenuje 1 slovanské písmo
Předkřesťanské slovanské písmo (také označováno jako slovanské runy, slovanské runové písmo, runice, venedské či venetské písmo, vendické runy apod.) je badateli užívané označení písma, které mohlo být používáno Slovany před přijetím křesťanství a vytvořením hlaholice a cyrilice.Hlaholice či řidčeji a zastarale glagolice je nejstarší, dnes jen výjimečně užívané slovanské písmo. Jeho jméno pochází ze staroslověnského slovesa glagolati – hovořit nebo podstatného jména glagolъ – slovo.Cyrilice (též cyrilika) je písmo původně vytvořené pro zápis staroslověnštiny a posléze používané pro zápis církevní slovanštiny, která na staroslověnštinu navázala. Cyrilici sloužila za vzor velká řecká abeceda.
Jak se jmenuje slovanské písmo které Konstantin vytvořil : Logicky by se nabízela cyrilice, protože nese jeho jméno. Ale bylo to jinak. Konstantin vytvořil hlaholici, písmo, které foneticky odpovídalo mluvené staroslověnštině a četlo se tak, jak bylo napsáno. Hlaholice měla původně 41 základních znaků.
Jaké písmo se používá v Česku
Česká abeceda je soubor všech písmen malých i velkých, která jsou používána v psané češtině. Čeština používá 42 písmen, tedy 26 písmen základní latinky doplněných písmeny s třemi diakritickými znaménky, háčkem (ˇ), čárkou (´) a kroužkem (˚) a spřežku (digraf) ch.
Jak se říká Českému písmu : Hlásková (abecední, alfabetická) písma. Nejrozšířenější typ písma. Používají ho téměř všechny nynější jazyky buď jako hlavní, anebo pro přepis pro cizince, např.
Latinka (popř. latinské písmo) je široce používaným písmem pro zápis mnoha jazyků po celém světě, zejména v zemích, které používají latinkovou abecedu. Latinka je například písmem používaným pro zápis angličtiny, španělštiny, francouzštiny, němčiny a mnoha dalších evropských jazyků.
V době velkomoravské bylo veškeré písemnictví slovanské psáno touto hlaholicí. Teprve po vypuzení slovanských kněží z Moravy (886) tam vzniklo nové písmo slovanské, tzv. cyrilice.
Jaký je rozdíl mezi azbukou a cyrilicí
Cyrilice je podobou znaků totožná s ruskou azbukou. Historicky se dá zjednodušeně říct, že Rusové cyrilici od Bulharů převzali a nazývají ji azbukou. Bulhaři narozdíl od Rusů nemají tvrdé E Э, nepoužívají ruské jery ы a velmi zřídka používají měkký jer (měkký znak) ь.Pro znalost jazyka byli pro misi vybráni Konstantin a Metoděj. Při přípravách Konstantin sestavil nové písmo (hlaholici) pro slovanský jazyk a společně s bratrem Metodějem přeložili do staroslověnštiny liturgické knihy potřebné pro konání bohoslužeb.
Latinka | |
---|---|
Mluvené jazyky | čeština, mnoho dalších |
Časové období | od ~700 př. n. l. |
Předchůdce | Egyptské hieroglyfy Prasinajské písmo Fénické písmo Řecká abeceda Etruské písmo Latinka |
Potomci | nepřímo Čerokézské písmo |
Egyptské hieroglyfy
Hieroglyfy jsou považovány s klínovým písmem za nejstarší písmo vůbec. Nápisy v kameni a na papyru sahají až před rok 4 000 př.
Co je to Svabach : Švabach (něm. Schwabacher) je tiskové pozdně bastardní gotické lomené písmo s velkou zdobností, pocházející z 80. let 15. století, který byl záhy v polovině 16.
Co vymyslel Cyril : Cyril jako filolog a teolog pro Slovany nejprve vytvořil nové staroslověnské písmo – tzv. hlaholici a přeložil v něm do slovanského jazyka (staroslověnštiny) Písmo svaté a bohoslužbu. Český překlad bible vznikl z původní verze staroslověnské a až do 19.
Kdo vymyslel písmena
Pravděpodobně nejstarší známé písmo, vápencová destička ze Sumeru přibližně z roku 3500 př. n. l. Největším pokrokem za vynálezu písma, od toho piktografického, k našemu nynějšímu, bylo vytvoření hláskové abecedy Féničany.
Moderní azbuka je kombinací cyrilice a latinky.
Existuje ale i ukrajinská, bulharská, běloruská nebo například černohorská azbuka. Obyčejně se od sebe liší tím, že třeba používají některé písmeno navíc nebo jiné naopak nepoužívají.Proto se písmu říká pojmové (ideografické) nebo znakové (logografické).
Kdy se psalo kurentem : Kurent (německy Kurrentschrift, z latinského currere běžet) je německá obdoba novogotického kurzívního písma používaná od 16. století až téměř do poloviny 20. století (v Německu).