Antwort Jak se mnozi šalvěj? Weitere Antworten – Jak Mnozit šalvěj
Drogu lze u nás sbírat jen z pěstovaných rostlin. Sbírají se buď pouze listy, nebo celé mladé výhonky v době před rozkvětem. Šalvěj lékařská se množí buď semenem, nebo vegetativně z lodyžních řízků, které dobře zakořeňují i ve volné půdě.Šalvěj má protizánětlivé, baktericidní a fungicidní účinky. Působí také močopudně, spasmolyticky, expektoračně a antioxidačně. Třísloviny jsou zodpovědné za její stahující (adstringentní) účinky. Léčivý čaj ze šalvěje lze užívat vnitřně nebo zevně.Její listy se sbírají ještě před květem, poté už nemají tak výrazné léčivé účinky. Dobré je šalvěj sbírat za sucha, jinak hrozí, že by její listy zhnědly. Následně je můžete spotřebovat čerstvé nebo usušit. Při sušení nepřekračujte teplotu 35°C, jinak byste se připravili o prospěšné látky.
Proč děti nesmí šalvěj : Šalvěj lékařská je ženská bylina pro stimulaci děložní činnosti, proto není vhodná pro těhotné ženy (může způsobit potrat) a protože funguje jako hormonální bylina, není vhodná pro děti a mládež do dvanácti let věku. Rovněž se nedoporučuje epileptikům a k dlouhodobému užívání (z důvodu obsahu thujonu).
Kdy zasít šalvěj
Předpěstované sazeničky vysazujeme v druhé polovině května, když už nehrozí mrazíky, na venkovní záhon zhruba 60 cm od sebe. Šalvěj se dá také pěstovat přímým výsevem semen na záhon od dubna do června nebo v září. Vysejeme je 1 – 2 cm hluboko, do řádků vzdálených cca 60 cm. Během klíčení pravidelně zavlažujeme.
Kdy a jak stříhat šalvěj : Brzy na jaře je vhodná doba na zastřihování šalvějí. Pokud by se rostlina ostříhala před zimou, mohla by se v zimním období dostat do potíží. V únoru, se mohou výhonky zkrátit na asi 5 cm. Po ostříhání a zlepšení počasí bude šalvěj vyhánět nové výhonky a rozroste se.
Šalvějový čaj se obvykle užívá po omezenou dobu, aby se minimalizovaly možné vedlejší účinky. Doporučená délka užívání se může lišit v závislosti na zdravotním stavu a individuálních potřebách. Většinou se doporučuje nepřekračovat dvoutýdenní kúru.
Brzy na jaře je vhodná doba na zastřihování šalvějí. Pokud by se rostlina ostříhala před zimou, mohla by se v zimním období dostat do potíží. V únoru, se mohou výhonky zkrátit na asi 5 cm. Po ostříhání a zlepšení počasí bude šalvěj vyhánět nové výhonky a rozroste se.
Jaké má účinky šalvěj
Účinky Šalvěje lékařské
Zásobuje organismus cennými antioxidanty a celkově harmonizuje trávení. Stabilizuje hormonální rovnováhu, proto se doporučuje ženám v menopauze. Normalizuje funkci dýchacího systému a zlepšuje stav kloubů a kostí. V neposlední řadě působí antisepticky, zmírňuje pocení a zpomaluje řídnutí vlasů.Brzy na jaře je vhodná doba na zastřihování šalvějí. Pokud by se rostlina ostříhala před zimou, mohla by se v zimním období dostat do potíží. V únoru, se mohou výhonky zkrátit na asi 5 cm. Po ostříhání a zlepšení počasí bude šalvěj vyhánět nové výhonky a rozroste se.Šalvěj vyžaduje lehkou a kyprou půdu
Dobře propustná hlinitopísčitá půda je značka ideál. Šalvěji se ovšem bude dobře dařit i v suchých nebo na živiny chudých či vyčerpaných půdách. Výborně poroste na slunném a dobře chráněném místě.
Konce výhonků šalvěje často zaštipujeme, abychom podpořili kompaktní růst rostliny. Důležité je hluboké seřezávání starších dřevnatých větviček. Rostlina rychle znovu obrazí. Čerstvé lístky šalvěje můžeme sbírat kdykoliv, nejlépe ale těsně před rozkvětem během slunečných a suchých dní okolo poledne.
Co s Odkvetlou šalvějí : Po odkvětu je vhodné odstranit odkvetlá květenství nebo ještě lépe rostliny seříznout až k zemi. Takto ošetřené velice rychle obrůstají a většina odrůd koncem léta znovu bohatě kvete (remontuje).
Jaké účinky má šalvěj : Účinky Šalvěje lékařské
Zásobuje organismus cennými antioxidanty a celkově harmonizuje trávení. Stabilizuje hormonální rovnováhu, proto se doporučuje ženám v menopauze. Normalizuje funkci dýchacího systému a zlepšuje stav kloubů a kostí. V neposlední řadě působí antisepticky, zmírňuje pocení a zpomaluje řídnutí vlasů.
Kolik lístků šalvěje na čaj
Příprava čaje z čerstvé šalvěje je také jednoduchá a stačí jednu čajovou lžičku sušené šalvěje nahradit 4-5 lístky čerstvé. Zázvorový čaj je jedním z nejpopulárnějších čajů vůbec.
Sklizeň šalvěje je ale možné provádět během celého vegetačního období rostliny, nejčastěji v letních měsících. Aby lístky obsahovaly co nejvíce éterických olejů, sbírají se ideálně za slunečného dne a v poledne. Sbírají se buď samostatné listy nebo celé vršky stonků, použít se ale může také nať i květy.Pro přípravu čaje použijte jednu až tři lžičky sušené šalvěje a ty zalijte vroucí vodou (asi čtvrt litru). Šalvěj nechte vylouhovat zhruba 10-15 minut. Pokud čaj pijete kvůli pocení, pijte čaj po lžičkách v průběhu celého dne.
Kdy stříhat šantu : Přihnojování není nezbytností, ale příležitostnou hnojivovou zálivkou rozhodně nic nezkazíte. Kompaktní a udržovaný vzhled šanty dosáhnete, když ji po odkvětu mírně seříznete. Hlubší řez se však doporučuje provést až na jaře. Rostlina nevyžaduje zimní péči, je mrazuvzdorná do -28 °C.