Antwort Jak se množí Štědřenec? Weitere Antworten – Jak stříhat Štědřenec
Štědřence řežeme v prvních dvou letech, abychom vytvarovali korunu, pak už – pokud to není nutné – neřežeme vůbec. Zmlazování přestárlých rostlin není vhodné, protože po hlubokém řezu již neobrostou novými výhony, naopak seřezané větve napadá dřevokazná houba, která vniká do dřeva a způsobuje odumírání celých větví.Zlatice evropská se nejčastěji rozmnožuje řízkováním. Zelené řízky z vrcholů letorostů se sázejí od druhé poloviny května do července a dřevnaté řízky z vyzrálých výhonů brzy na jaře. Získané řízky se prostě zapíchají do připraveného substrátu, který se udržuje vlhký, vhodný je stimulátor.Volně rostoucí živé ploty, jako například zlatice, šeřík, trojpuk, dřín a zákula mají doporučený rozestup pro výsadbu cca 1 metr.
Jak rozmnožit dřeviny : Dřeviny množíme polodřevitými řízky získanými z mladých (letošních) větviček, které již začínají dřevnatět. Optimální doba je červenec až začátek srpna. Řízky upravujeme řezem stejně jako v případě drobného ovoce, do sadbovačů je vysazujeme mírně šikmo až po horní očko a opět je zakryjeme fólií.
Kdy se stříhá štědřenec
Pokud rostlinu potřebujete stříhat, udělejte to na jaře před rašením. Všechny části rostliny jsou jedovaté. Plně mrazuvzdorný do cca -29°C.
Kdy prořezávat šeřík : Šeřík obecný (Syringa vulgaris):
Stříhání po odkvětu podpoří tvorbu nových pupenů na příští rok. Tvarování střihu: Pokud chcete svůj šeřík tvarovat, provádějte stříhání na začátku léta, nejlépe do konce července. Tím zajistíte, že nové výhony budou mít čas zrát a vykvést v příštím roce.
Zlatice zakládá květní orgány na dřevě již v předcházejícím roce, proto je třeba provést řez ihned po odkvětu, aby měla rostlina dostatek času vytvořit do příští sezóny nové vyzrálé výhony. Větve stříháme až k postranním, níže rostoucím mladým výhonům, ale jen některé – musíme stále myslet i na tvarování keře.
Vajgélii rozmnožujeme bylinnými řízky, dřevité špatně rostou. Každý rok musíme několik starších větví úplně seříznout, aby si keř zachoval mohutnost. Staré rostliny s neuspořádaným růstem je vhodné seříznout úplně, i když v důsledku radikálního řezu jednu sezonu nepokvetou.
Jak daleko od plotu sazet keře
Vzdálenost od plotu doporučujeme minimálně 1 metr optimálně 1,5m a konzultaci záměru se sousedem – jde o to, aby jste se dostali k plotu a odtud mohli větve zastřihnout.Pokud totiž řez provedete ve správný čas, budete mít jistotu, že keř vždy hustě pokvete. Nevhodně načasovaný řez by vás jen zbytečně připravil o fantastickou jarní podívanou. Nejvhodnější dobou je konec května nebo začátek června. Jde o dobu po odkvětu, kdy se keř olistí a v té době se projeví jeho hustota.Ideální dobou pro jejich odběr je konec března a začátek května, ale řízkovat lze i počátkem léta, zvláště pokud nemáme pařeniště nebo skleník, aby mohly řízky zakořeňovat v teple. Řízky je dobré ošetřit některým ze stimulátorů.
Ideální doba pro řízkování rybízu je září. Vyhlédněte si letoští vyzrálou větvičku, u ní je největší pravděpodobnost, že zakoření. Poznáte ji snadno, má světlejší a hladší kůru než ty z předchozích let.
Kdy se mohou Strihat keře : Prořežte časně zjara, před začátkem vegetačního období přibližně třetinu nejstarších větví. Pokud rostlina kvete na nových přírůstcích, počkejte s prořezem až po odkvětu. Únor–Březen: Prořezávejte časně zjara. Červen–Srpen: Pokud keř časně zjara kvete, prořezávejte po odkvětu.
Kdy dělat Šittův řez : Šittův řez provádíme na meruňkách na přelomu května a června pro zpevnění konstrukce stromu a pro vytvoření sekundárního plodonosného obrostu.
Jak řezat pilkou
Klíč k efektivnímu řezání pilkou je řezání dlouhými tahy. Je třeba využívat celou délku listu a tlačit na pilku jenom při pohybu vpřed. Při pohybu zpět ji naopak odlehčit. Jedná se o pohyb celým tělem, pokud budete, řezat jenom rukama budou vás rychle bolet a budete muset udělat přestávku.
Šeřík se proto stříhá jen těsně po odkvětu, kdy se odstraňují odkvetlá květenství, hlubší řez se pak v případě potřeby provádí během října, přičemž se ale neořezává celý keř najednou, ale jen jeho části. Celý keř takto postupně ořežeme během několika let.Právě kolekci keřů si můžeme rozšířit dřevnatými řízky, které získáváme prakticky kdykoli, počínaje opadem listů na podzim do konce zimy, vždy v době, kdy nepanují třeskuté mrazy. Vajgélie se množí velice snadno. Ohromuje množstvím květů v růžové, lososové nebo karmínově červené barvě.
Jak daleko od sebe sázet vajgélie : Pokud chcete, aby svah hezky kvetl, můžete na něj použít levandule, perovskie, mochyně nebo tavolníky japonské či vajgélie. Doporučuji sázet rostliny ve skupinách po 10 kusech ve vzdálenosti podle velikosti rostlin cca 30–50 cm od sebe tak, aby rostliny do 3–5 let srostly do sebe.