Antwort Jak se jmenuje nejdelší rovnoběžka? Weitere Antworten – Jak se nazývá nejdelší rovnoběžka
Zemský rovník je nejdelší rovnoběžka, pomyslná čára spojující body s nulovou zeměpisnou šířkou. Délka zemského rovníku činí asi 40 075 km.Základní poledník nebo též nultý poledník je poledník, od kterého se počítá zeměpisná délka. Prochází Královskou observatoří v Greenwichi v Anglii (dnes jižní předměstí Londýna), podle toho se nazývá též Greenwichský poledník.Zeměpisná sít má 360 poledníků a 180 rovnoběžek. Poledníky směrem na východ od Greenwiche mají vzdálenost 0 až 180 stupňů východní délky, poledníky směrem na západ 0 až 180 stupňů západní délky. Rovnoběžky se standardně označují podle jejich zeměpisné šířky jako např. 10.
Co je poledník a rovník : poledník rozdělují Zemi na východní a západní polokouli. Rovnoběžky jsou kružnice obepínající celou Zemi a probíhají vždy ve směru západ – východ. Nejdelší rovnoběžkou je rovník, který dělí Zemi na severní a jižní polokouli.
Co je za 60 rovnoběžkou
Rovnoběžky se zkracují od rovníku (nejdelší rovnoběžka) směrem k pólům (bod), přičemž délka 60. rovnoběžky je rovna 1/2 délky rovníku.
Co to je poledník : Poledník je pomyslná čára, vzniklá průnikem nějaké poloroviny, určené zemskou osou, a povrchu Země. Poledníky jsou také nejkratšími spojnicemi severního a jižního pólu, vedoucími po povrchu Země.
Greenwich je východní „vstupní bránou“ do Londýna a nepochybně ho všichni znají. Právě tady totiž najdete místo, kterým prochází Prime Meridian (nultý poledník), podle kterého se nastavují hodiny po celém světě. Ve zdejší Královské hvězdárně můžete navštívit zajímavou výstavu o čase a astronomii.
Pražský poledník (14°25'17" východní délky), je usazen do dlažby Staroměstského náměstí nedaleko pomníku Jana Husa, tvořil součást Mariánského sloupu. Ten byl vystavěn roku 1650 jako dík Panně Marii za odchod Švédů z Prahy.
Kde je 50 rovnoběžka
Padesátá rovnoběžka prochází Českou republikou. Protíná jižní okraj Prahy pod soutokem Berounky s Vltavou. Dále protíná města Říčany a Kouřim, kde v sousedství hradiště Stará Kouřim a Lechova kamene leží tzv. astronomický střed Evropy.Body na rovníku mají zeměpisnou šířku nulovou.Tradičně se označují řeckými písmeny φ (zeměpisná šířka) a λ (zeměpisná délka). Někdy se označují latinskými písmeny x, y nebo X, Y – pak se souřadnice uvádějí zpravidla v opačném pořadí: nejprve zeměpisná délka (x) a pak teprve zeměpisná šířka (y).
Příklady správných formátů: Desetinné stupně: 41.40338, 2.17403. Stupně, minuty a vteřiny: 41°24'12.2"N 2°10'26.5"E. Stupně a desetinné minuty: 41 24.2028, 2 10.4418.
Co platí pro nultý poledník : Nultý poledník prochází Královskou observatoří v Greenwichi (Londýn, Anglie). Z toho důvodu je někdy nazýván jako Greenwichský čas (GMT, Greenwich Mean Time). K ostatním pásmům se potom od nultého poledníku buď přičítá určitý počet hodin přičítá nebo na západ odečítá.
Čím je známé Greenwich : Greenwich je východní „vstupní bránou“ do Londýna a nepochybně ho všichni znají. Právě tady totiž najdete místo, kterým prochází Prime Meridian (nultý poledník), podle kterého se nastavují hodiny po celém světě.
Na jakém poledníku je ČR
Česká republika
Na území České republiky vstupuje 15. východní poledník od severu z území Polska severně od obce Andělka ve Frýdlantském výběžku. Následně několikrát překročí hranici ČR a Polska na západním okraji výběžku, aby nakonec definitivně vstoupil do ČR severně od Horního Vítkova u Chrastavy.
Úředně stanovený čas
Posun | Celoročně platný čas | Sezónně platný čas |
---|---|---|
+9:00 | Indonésie (část), Japonsko, Jižní Korea, Palau, Rusko (část), Severní Korea, Východní Timor | |
+8:00 | Austrálie (část), Brunej, Čína, Filipíny, Indonésie (část), Malajsie, Mongolsko (část), Rusko (část), Singapur, Tchaj-wan | Antarktické základny (Casey), |
Od rovníku směrem k pólům se zkracují, přičemž 60. rovnoběžka je rovna polovině délky rovníku.
Jaký je průměr má Země : 12 742 kmZemě / Průměr
Tvar Země Jelikož Země není dokonalá koule, ale připomíná svým tvarem spíše elipsoid, uvádí se také její průměr rovníkový (12 756,270 km) a polární (12 713,6 km). Přesný termín pro tvar Země je geoid.