Antwort Jak se dlouho suší šípky v troubě? Weitere Antworten – Na jakou teplotu sušit šípky
Sušení šípků
„Se sušením šípků je to trošku složitější,“ říká Ivana Tischlerová, „měly by se sušit umělým teplem s teplotou nastavenou maximálně na 40 °C. Když sušíme šípky na 50 a více stupňů, přicházíme o některé důležité termolabilní látky.Rozprostřete šípky v jedné vrstvě na plech vyložený pečícím papírem a vložte do předehřáté trouby na nejnižší teplotu – ta by se měla ideálně pohybovat mezi 50°- 60°C a rozhodně nepřekročit teplotu 70°C. Dejte sušení čas. Správně usušené plody mají červenou až tmavou barvu a při doteku se drolí nebo praskají.Jak poznat zralý šípek
Když je podtrhnete nebo otrháte přezrálé nebo přemrzlé, o spoustu cenných látek se ochudíte. Zralé šípky jsou krásně červené, lesklé, na omak tvrdé. Měkké sbírat můžete také, ale jsou určené na tepelné zpracování do marmelád, sirupů nebo omáčky.
Kdy se sklízí šípek : Ideální ke sběru šípku jsou měsíce září a říjen. Sbírat by se však mělo v době, kdy ještě nedorazily první mrazíky a současně už plody dostatečně uzrály. Jestliže plody zmrznou, ztrácejí cenné vitamíny a není je možné sušit. Dávejte také pozor na to, abyste nesbírali plody, které jsou měkké na dotek.
Na jakou teplotu suší sušička
Optimální pokojová teplota pro dosažení nejlepších výsledků sušení je mezi 19° – 24°C. Pokud je okolní teplota příliš nízká nebo příliš vysoká, sušička nemusí fungovat správně.
Jak dlouho a na kolik stupňů sušit houby : Jak na sušení hub v sušičce krok za krokem:
Poklaďte plátky hub na jednotlivá síta a zapněte sušičku na odpovídající program. Pokud nemá sušička už přednastavený program na sušení hub, nastavte teplotu na 40 až 50 °C a sušte zhruba 5 až 8 hodin.
Šípky rozprostřeme v jedné vrstvě na plechu a sušíme ideálně v horkovzdušné troubě na 60 – 70 °C. Pokud nemáte v troubě větrák, nechte pootevřená dvířka s nějakou zátarasou, aby se šípky nespálily. Počítejte, že se takto budou sušit přibližně 4-8 hodin. Záleží na vašich podmínkách.
Z másla a hladké mouky připravíme jíšku, zředíme ji vývarem a vmícháme šípkový protlak, červené víno, hřebíček, citronovou šťávu a nastrouhanou kůru podle chuti. Omáčku osolíme a případně přisladíme. Za stálého míchání ji přivedeme k varu. Po chvíli stáhneme plamen a šípkovou omáčku necháme už jen probublávat.
Co se dá udělat ze šípků
Nejčastěji je sušíme na čaj, ale výborné poslouží i pro přípravu jiných nápojů nebo zavařenin, příloh a pokrmů. Plody sice můžeme sklízet a zpracovávat hodně měkké a přemrzlé, ale nejbohatší na vitaminy jsou v době plné zralosti, kdy jsou pevné a sytě červené.Nejspolehlivější je zároveň nejpracnější způsob, kdy šípky rozpůlíte a jadérka a chloupky odstraníte. Rychlejší je šípky ponořit do vody, povařit je celé 30 minut a pak je rozmixovat a několikrát propasírovat. I přes ten nejjemnější cedník se však některé chloupky dostanou do zavařeniny a jsou v ní cítit.Nejvhodnější dobou pro sběr těchto červených plodů jsou měsíce září a říjen, ideálně během slunečného dne, kdy je obsah vitamínu C nejvyšší. Dávejte pozor na první mrazy, přemrzlé šípky k sušení nejsou vhodné a navíc obsažené látky v nich mají menší účinnost.
Ty měkké, obvykle přešlé mrazem, jsou zase lepší na marmelády, pyré (vložit odkaz), omáčku či sladké pomazánky. Vyrábí se z nich také víno a skvěle chutnají a léčivě působí naložené v medu. Mnohé od zpracování šípků odrazuje jeho pracnost, je totiž třeba pečlivě odstranit všechna semínka a chloupky.
Jak dlouho se suší prádlo v sušičce : Trvá sušičce vysušení prádla dlouhou dobu Normální cyklus trvá asi dvě hodiny a můžete najednou sušit až 10 kg prádla. Nicméně, spotřebič má i rychlé programy, které za 40 minut vysuší oblečení, jenž je připraveno ihned k použití, nebo specifické programy pro určité typy látek, které vyžadují krátký čas sušení.
Na co si dát pozor u sušičky : Do sušičky se rozhodně nehodí kusy s gumovými částmi, vyhnout byste se proto měli sušení bot s lepenou podrážkou. Působením horkého vzduchu se boty snadno rozpadnou. Také si dávejte pozor na sušení textilií se skleněnými vlákny, která obsahují některé záclony.
Jak sušit houby v horkovzdušné troubě
Jak na sušení hub v troubě krok za krokem:
Zapněte troubu na horkovzdušný ohřev na 30 °C, aby se houby nezapařily. Na plech nebo i na rošty položte pečicí papír a poklaďte na něj jednotlivé kousky. Sušte je na nízkou teplotu zhruba 2 hodiny, pak je opatrně obraťte a zvyšte teplotu na 50 až 70 °C.
sušení v troubě
Poněkud rychleji, ovšem energeticky náročněji usušíte ovoce v troubě. Ovoce sušte na speciálních sítech, protože na plechu k němu z jedné strany teplý vzduch nemůže, a sušení tak trvá déle. Sušit začněte zhruba na 30 °C. Až se ovoce trochu scvrkne, zvyšte teplotu na 70 °C.Dostatečně usušené šípky skladujte v dobře uzavíratelné vzduchotěsné sklenici nebo v plátěném pytli zavěšeném ve větrané místnosti. Zcela nevhodný je igelitový sáček, ve kterém by se plody mohly zapařit a následně zplesnivět.
Jak má chutnat Sipkova Omacka : Šípková omáčka se dnes na stůl dostává velmi zřídla a přitom dříve si jí babičky cenily a považovaly ji za špičku kulinářského umění. Její pikantní sladkokyselá chuť lákala všechny.