Antwort Jak se dělá odběr stolice? Weitere Antworten – Jak použít zkumavku na odběr stolice
Zkumavku po celou dobu odběru držte ve svislé poloze, zabrání se tak úniku obsahu ze zkumavky. Odeberte vzorky stolice zanořením tyčinky do tří různých míst stolice. Odstraňte přebytečný vzorek stolice papírovým ubrouskem (toaletním papírem). Víčko s tyčinkou vložte zpět do zkumavky a co nejpevněji uzávěr utáhněte.Vzorek stolice je třeba do cílové laboratoře dopravit do 2 – 3 dnů od odběru. Po dobu dvou dnů může být uchován při běžné pokojové teplotě. Rovněž je možno jej uskladnit při teplotě 2 – 8°C, kde vydrží bez ovlivnění výsledků analýzy až 3 dny. Vzorky by neměly být opakovaně rozmrazovány.Vzorek stolice se odebere speciální tyčinkou a přenese do nádobky se solným roztokem. Po smíchání se pak několik kapek vzorku kápne do určeného okénka na testovací kazetě. Výsledek testování se odečte po 10 minutách od provedení testu.
Co vše se dá zjistit ze stolice : Moderní imunotechnické metody nabízejí dnes široký rozsah analytů, které lze stanovit v jediném vzorku stolice – např. antigen Helicobacter pylori, protilátky ke gliadinu a transglutamináze, pankreatické enzymy, zánětlivé markery, hemoglobin, markery kolorektálního karcinomu.
Jak se odebere vzorek stolice
Vzorek by neměl být znečištěn vodou ani močí. Dřevěnou špachtlí nebo odběrovou lžičkou, pokud je součástí zkumavky, odeberte vzorek z pleny, nočníku nebo záchodové mísy. Množství odebraného materiálu by mělo být minimálně o velikosti vlašského ořechu. V případě průjmovité stolice adekvátního objemu.
Jak nabrat stolici do zkumavky : Odšroubujte a vyjměte tyčinku z odběrové zkumavky (opatrně, abyste nerozlila tekutinu ze zkumavky). Tyčinkou naberte malá množství stolice z několika různých míst. Tyčinku se vzorkem vložte zpět do odběrové zkumavky a zašroubujte uzávěr. Dejte pozor, aby se neulomila špička odběrové zkumavky.
Zkumavku s odebranou stolici uchovávejte před odevzdáním do laboratoře v lednici. Takto připravené vzorky lze uchovávat v chladu (2 – 8 °C) po dobu 7 dnů. Pro delší skladování, maximálně 6 měsíců, je třeba vzorek zamrazit na -20 °C. Odběrovou zkumavku bez vzorku stolice skladujte při teplotě 2 – 30 °C, nemrazte.
Odběr stolice na okultní krvácení
Tři dny před začátkem testu a po dobu testování jezte stravu bohatou na vlákninu (zelenina, saláty, celozrnný chléb, ořechy). Během této doby vynechejte syrové nebo nedovařené maso, vnitřnosti a masné výrobky (tlačenka, tatarský biftek apod.).
Co nejíst před vyšetřením stolice
3 dny před vyšetřením nemocný dodržuje dietu na okultní krvácení – musí vyloučit z jídelníčku maso, zeleninu s vysokým obsahem železa, minerální vody a léky obsahující železo, vitamin C, rajčata, banány, mrkev, salicyláty a barbituráty. nemocný nesmí krvácet z nosní nebo z ústní sliznice – nesmí krev polykat.Konzistence a barva stolice může být ovlivněna různými faktory, včetně stravy, hydratace a celkového zdravotního stavu. Potraviny bohaté na vlákninu obvykle vedou k tvorbě měkčí a pravidelnější stolice, zatímco určité potraviny, jako jsou červené maso nebo tmavě zelená zelenina, mohou ovlivnit její barvu.Pozitivní výsledek testu může signalizovat „pouze“ přítomnost polypů, Crohnovu nemoc, či divertikulitidu. Je-li TOKS pozitivní a Vy chcete mít jistotu, že rakovina tlustého střeva a konečníku vám nehrozí, pak Vám nezbývá nic jiného, než se objednat na kolonoskopii.
Vyhodnocení vzorku stolice musí proběhnout do 3 dnů (v případě skladování vzorku při pokojové teplotě) nebo 7 dnů (v případě skladování vzorku v chladničce) od odebrání vzorku stolice.
Co se nemá jíst před odběrem stolice : Odběr stolice na okultní krvácení
Tři dny před začátkem testu a po dobu testování jezte stravu bohatou na vlákninu (zelenina, saláty, celozrnný chléb, ořechy). Během této doby vynechejte syrové nebo nedovařené maso, vnitřnosti a masné výrobky (tlačenka, tatarský biftek apod.).
Co znamená pozitivní nález ve stolici : Test na OK ve stolici je normálně negativní. Pozitivní výsledek testu řekne vašemu lékaři, že je přítomné krvácení někde v zažívacím traktu. Krev může pocházet z žaludečního vředu, divertikulózy, krvácejícího polypu, zánětlivých onemocnění střeva, hemoroidů, nebo z benigního nebo maligního nádoru.
Co si vzít s sebou na kolonoskopii
S sebou na kolonoskopii si vezměte seznam všech užívaných léků. Vzhledem k obvyklému podání tišících prostředků nesmí pacient 12 hodin po výkonu řídit motorová vozidla, obsluhovat stroje, činit závažná rozhodnutí nebo se vrátit do zaměstnání.
Při rakovině tlustého střeva bývá jedním z nejtypičtějších příznaků změna stolice. Ta může výrazně zapáchat, může být tmavá/černá, s příměsí hlenu a nebo krve na povrchu či uvnitř. Rovněž může docházet k častějšímu nutkání na záchod, i když třeba bez následného vyprázdnění, nebo ke střídání průjmů a zácpy.Normální barva stolice se pohybuje od světle hnědé až po tmavě hnědou, což je výsledkem trávení potravy a přítomnosti bilirubinu, žlučového pigmentu, který vzniká při rozkladu červených krvinek v játrech.
Jak odebrat vzorek stolice : Vzorek by neměl být znečištěn vodou ani močí. Dřevěnou špachtlí nebo odběrovou lžičkou, pokud je součástí zkumavky, odeberte vzorek z pleny, nočníku nebo záchodové mísy. Množství odebraného materiálu by mělo být minimálně o velikosti vlašského ořechu. V případě průjmovité stolice adekvátního objemu.