Antwort Jak se chovat na ledu? Weitere Antworten – Jak se chovat na ledovce
Na náledí se snažte za volantem zachovat klid. Jeďte co nejplynuleji bez náhlého dupání na brzdu i na plyn nebo škubání volantem. Pomalu uberte rychlost, řiďte defenzivně, pomalu a v klidu. Udržujte si větší odstup od auta před vámi.Základní rady pro ty, kdo musí: brzděte s koly rovně, netočte moc volantem a na plyn šlapejte jen zlehka. Mrznoucí kapky deště tvoří ledovku, která pokrývá Česko. Počasí okolo nuly a déšť působí komplikace na většině území.Snažte se jezdit plynule. Prudké zrychlování nebo brzdění zvyšuje riziko zablokování kol a smyku. Když už se dostanete do takové situace a ztratíte kontrolu nad vozidlem, uvolněte brzdu, sešlápněte spojku, a jakmile ucítíte záběr kol, střídavě plynule brzděte motorem a brzdovým pedálem.
Jak se chovat při smyku na ledu : U smyku platí, že byste měli točit volantem ve stejném směru, jakým klouže zadní část vozu. Nesundávejte ruce z volantu, držte jej pevně a nešlapejte na brzdu – mohlo by dojít k zablokování kol.
Jak jezdit když je náledí
Pokud se dostanete do lehkého smyku, je lepší brzdění ponechat, případně stisknout spojku a až potom začít brzdit znovu.
- Nedělejte prudké pohyby. Nekruťte prudce kroutit volantem.
- Udržujte odstup. Naučte se „nelepit na řidiče“ před vámi.
- Jezděte pomaleji, než je nejvyšší povolená rychlost.
- Zkuste si zasmykovat.
Jak se rozjet na ledu : Nebrzděte prudce! Při jízdě na sněhu či ledu se obecně vyvarujte prudkých pohybů volantem, prudkého brzdění či prudké akcelerace. Pokud jedete do kopce a nemáte sněhové řetězy nebo auto s náhonem na všechna čtyři kola, snažte se jet na nejvyšší rychlostní stupeň (pozor ale na podtáčení motoru), který motor zvládne.
Nepodceňovat! Ledovcových sólo-chodců na světě už pár bylo, a nikdy tu nebyli moc dlouho. K jištění na ledovci se používá jednoduché horolezecké lano dlouhé minimálně 50 m, optimální je 60 m.
Pokud dojde k propadu na ledu: – nepropadejte panice; – upozorněte okolí, že potřebujete pomoct; – doporučuje se vylézat ve směru, odkud tonoucí přišel nebo přijel, protože tam byl led únosný.
Jak se jezdí na ledu
Používejte nižší převodový stupeň: Použijte nižší rychlostní stupeň, abyste měli lepší kontrolu nad vozidlem. Nezastavujte náhle: Zastavování na ledovém povrchu by mělo být postupné, abyste zabránili smyku. Plynulost je základ: Zatáčení na ledovém povrchu by mělo být pomalé a hladké, abyste zabránili smyku.Brzdění na náledí a zvládnutí smyku
Pokud potřebujete na náledí brzdit, je nutné mít vyrovnaná kola a brzdit pomalu, tedy s dostatečným předstihem. Blížíte-li se k ostré zatáčce, co nejvíce před ní zpomalte, abyste předešli nebezpečnému brzdění v zatáčce, které by pravděpodobně vedlo ke smyku.Doporučený typ a délka lan podle horolezecké aktivity
Disciplína | Délka |
---|---|
Sportovní lezení (skály, stěna) | 60 – 70 m |
Alpské (horské) sportovní lezení | 50 – 60 m |
Lezení v ledu a mixovém terénu | > 60 m |
Ledovcová túra | 30 – 50 m |
Nejčastěji se kupují v délce 60 m. Pokud máte v plánu vyrážet hodně do zahraničí, tak v hodně sportovních oblastech najdete i cesty delší jak 30 m. V takovém případě by bylo dobré zapřemýšlet na 70m délkou.
Jak silný led udrží člověka : Upozorňujeme, že dnes se bezpečné hodnoty tloušťky ledu uvádí zcela jiné! Podle dnešních měřítek je pro jednoho člověka bezpečných 10 cm ledu a pro skupinu dokonce až 18 cm.
Jak zjistit Tloustku ledu : Všeobecně uváděná bezpečná tloušťka ledu je 12–18 centimetrů, záleží na kvalitě ledu. Síla ledu je bezpečná, když má led namodralou barvu. Tloušťku ledu zjistíme navrtáním, to je nejjistější, ale odhadnout ji můžeme tím, že se dostanete na místo, kde je dobře vidět struktura ledu.
Jak se navázat na ledovec
Pro pohyb na ledovci je nejlepší se navázat a spojit s lanem do sedacího úvazku, a to proto, že v případě škubnutí lana tento pád kolegy do trhliny lépe ustojíte a zachytíte. V případě navázání pouze za prsák (hrudní úvazek) nebo dokonce navázání okolo hrudníku přímo na lano, takový pád zcela jistě nezachytíte.
Pokud se lano zašpiní, je možné jej vyprat v teplé vodě do 30 °C ručně ve vaně nebo je možné využít automatickou pračku (program „vlna“). Občasné praní udržuje dobré vlastnosti pro manipulaci s lanem a prodlužuje jeho životnost. Pro praní jsou nejvhodnější mýdla nebo mýdlové vločky.Oblečení Oděv na stěnu volte pohodlný a takový, který vás nebude nijak omezovat v pohybu (jednoduše kraťasy a tričko). Myslete ale také na to, že lezecké stěny jsou velké prostory, které se, zvláště v zimě, velmi špatně vytápějí a tak na stěnách bývá chladněji.
Jak zmerit Tloustku ledu : Nejlépe si tloušťku ověříte tak, že led v určitém místě prorazíte a změříte. Z domova si k tomu přibalte metr, pravítko nebo si alespoň změřte délku ukazováčku (palec v pravém úhlu použijete jako zarážku). Jen pro zajímavost – led silný 25 cm už unese i osobní automobil.