Antwort Jak se branit proti Vytykacimu dopisu? Weitere Antworten – Jak reagovat na Vytykaci dopis
Vytýkací dopis má omezenou „životnost“. Pokud budete dále plnit své pracovní povinnosti řádně, vyhazov vám nehrozí. Dostanete-li neoprávněnou výtku, lze na ni odpovědět. Soudně napadnout dopis nelze, nicméně můžete zaměstnavateli sdělit, že byla výtka předána neoprávněně.Pojďme se na to podívat podrobněji: Podle § 52 písm. f) věty za středníkem zákoníku práce může zaměstnavatel zaměstnanci udělit výpověď, pokud jej během posledních 12 měsíců („vytýkacími dopisy”) upozornil na nedostatky v pracovním výkonu, spočívající v neuspokojivých pracovních výsledcích.Jedná se o výpověď, která je důsledkem organizačních opatření na straně zaměstnavatele, kdy zaměstnavatel zcela nebo částečně ztrácí možnost zaměstnanci dále přidělovat práci, nebo je další práce zaměstnance pro zaměstnavatele kvůli přijatým organizačním změnám nepotřebná.
Jak se bránit proti zaměstnavateli : Tím zaměstnavatel závažně porušuje zákon. Pokud zaměstnanec neuspěje se stížností u nadřízeného nebo u vedení společnosti, měl by podat podnět inspektorátu práce, aby toto jednání prošetřil, zjednal nápravu, případně uložil pokutu. Může se také domáhat svých práv včetně možné náhrady škody u soudu.
Jak potrestat zaměstnance
Porušení povinností zaměstnance tak musí zaměstnavatel trestat výlučně disciplinárními postupy, tedy prostřednictvím vytýkacího dopisu nebo ukončením pracovního poměru, pokud se jedná o porušení dosahujícího intenzity závažného nebo zvlášť hrubého porušení povinností zaměstnance vztahujících se k vykonávané práci.
Za co se dává vytýkací dopis : Může tedy obsahovat i informaci o možnosti výpovědi, pokud sám zaměstnanec nesjedná nápravu svého jednání. Pokud se však jedná o soustavné ale méně závažné porušování povinností, musí zaměstnavatel zaslat pracovníkovi vytýkací dopis v době posledních šesti měsíců před tím, než mu podá výpověď.
Vytýkací dopis je, jak už víme, účinný pro neuspokojivé pracovní výsledky 12 měsíců a pro soustavné porušování pracovní kázně méně závažným způsobem 6 měsíců.
Vytýkací dopis musí být zaměstnanci doručen do vlastních rukou. To v praxi znamená, že ho zaměstnavatel buď sám osobně doručí zaměstnanci přímo na pracovišti, nebo jej pošle poštou (vždy však pouze do vlastních rukou zaměstnance) či prostřednictvím datové schránky.
Co je paragraf 69
§ 69Náhradní trest odnětí svobody
(1) Ukládá-li soud peněžitý trest, stanoví pro případ, že by ve stanovené lhůtě nebyl vykonán, náhradní trest odnětí svobody až na čtyři léta. Náhradní trest nesmí však ani spolu s uloženým trestem odnětí svobody přesahovat horní hranici trestní sazby.(1) Mzdu nebo plat je zaměstnavatel povinen zaměstnanci vyplácet v zákonných penězích. (2) Mzda nebo plat se zaokrouhlují na celé koruny směrem nahoru. (3) Mzda nebo plat se vyplácí v pracovní době a na pracovišti, nebyla-li dohodnuta jiná doba a jiné místo výplaty nebo není-li v tomto zákoně dále stanoveno jinak.Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.
Nevhodné otázky mohou zahrnovat například dotazy na plánování rodiny, zdravotní historii, vyznání víry, nebo etnický původ. Tyto otázky jsou považovány za neetické a mohou vést k diskriminaci. Například ptát se ženy na její plány na mateřství může být interpretováno jako diskriminace na základě pohlaví.
Co se stane kdyz Porusim pracovni smlouvu : Zaměstnavatel, který poruší stanovené povinnosti při vzniku pracovního poměru se dopouští přestupku podle příslušných ustanovení zákona o inspekci práce a může mu za to být uložena pokuta. Horní hranice pokuty činí podle typu deliktního jednání 2 000 000 Kč nebo až 10 000 000 Kč, resp.
Co se bere jako hrubé porušení pracovní kázně : Podle dosavadní soudní praxe se za porušení "pracovní kázně" zvlášť hrubým způsobem považuje např. přímý nebo nepřímý útok na majetek zaměstnavatele, déletrvající neomluvená nepřítomnost zaměstnance v práci, fyzické napadání, požívání alkoholických nápojů apod.
Kdy se dává vytýkací dopis
Obdržel-li zaměstnanec vytýkací dopis z důvodu, že se soustavně dopouští méně závažného porušování povinnosti vztahujících se k vykonávané práci, a nedojde-li k nápravě těchto nedostatků, může mu zaměstnavatel dát výpověď.
Vytýkací dopis podepisuje osoba, která za zaměstnavatele jedná. Obsahem vytýkacího dopisu je pak výše zmíněné, konkrétní popis toho, čeho se zaměstnanec dopustil a proč mu byl vytýkací dopis zaslán. Vytýkací dopis není výpověď.Výpověď může být podána jedině tehdy, když zaměstnanec dostal vytýkací dopis v období šesti měsíců před jejím podáním.
Co je paragraf 50 : Výpověď z pracovního poměru musí být písemná, jinak se k ní nepřihlíží. Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z důvodu výslovně stanoveného v § 52. Zaměstnanec může dát zaměstnavateli výpověď z jakéhokoli důvodu nebo bez uvedení důvodu.