Antwort Jaké rostliny do kořenové čističky? Weitere Antworten – Jak postavit kořenovou čističku
Před samotnou výstavbou kořenové čistírny odpadních vod musí proběhnout územní řízení na stavebním úřadu obce. Poté potřebujete získat povolení ke stavbě od vodoprávního úřadu, jelikož kořenová čistírna je vodním dílem. Vodoprávní úřad bývá nejčastěji součástí odboru životního prostředí obecního úřadu.Kořenová čistírna odpadních vod je typ čistírny odpadních vod, který k rozkladu biologických nečistot využívá činnost anaerobních bakterií, žijících na kořenech vodních rostlin. Odpadní voda prochází uměle vytvořeným mokřadem (rákosinou) a tam se čistí.Cena instalačního setu pro kořenovou čističku (4 obyvatelé): Přibližně 200 000* Kč včetně DPH – dle místních podmínek. V ceně nejsou zahrnuty náklady na vytvoření projektové dokumentace a vyřízení stavebního povolení. Přečtěte si o možnostech financování kořenových čistíren.
Kolik stojí domácí čistička odpadních vod : Shrnutí: Finální cena domácí ČOV
Cena samotné čističky odpadních vod se pohybuje od 30–80 000,-. Za projekt domovní ČOV u nás zaplatíte 11 990,- a za povolení dáte maximálně 500,- (v případě dražšího ohlášení). Za výkopové, stavební a instalační práce provedené svépomocí zaplatíte zhruba 20 741,-.
Jak fungují čističky odpadních vod
Odpadní vody z domácnosti vtékají do usazovací nádrže, kde dochází k jejich hrubému mechanickému přečištění. V aktivační části probíhá biologický čistící proces. Ten mají na starosti mikroorganismy rozkládající organické nečistoty. V dosazovací nádrži dochází k oddělení aktivovaného kalu od vyčištěné vody.
Co nesmí do čističky odpadních vod : Čistička odpadních vod není vhodná do domácnosti s drtičem odpadků. Do ČOV se nesmí dostat biologicky nerozložitelný materiál (plasty, kosti, gumy apod.). Pokud se tak stane, vyberte tento materiál neprodleně z nádrže. V žádném případě do odpadu nevypouštějte ředidla, barvy, laky a další jedy.
Vyčištěná voda se zpravidla vypouští do povrchových vod (potok, řeka), do vsaku nebo veřejné kanalizace, která není napojena na obecní čistírnu, případně lze vodu využívat k zavlažování vlastního pozemku. Při vypouštění do povrchových vod posuzuje úřad čistírnu dle zařazení do kategorie.
Další příklady toho, jakým látkám a činnostem se vyvarovat
Nedoporučené látky | Příklad zakázané látky |
---|---|
Dezinfekční prostředky pro osobní hygienu | Dezinfekční mýdlo |
Prací prášek / aviváž | Běžný prací prášek |
Tuky a oleje | Olej ze smažení |
Velké zbytky potravin, např. z drtiče odpadků | Jakékoliv pevné zbytky jídla |
Jaký toaletní papír do čističky
Obecně je doporučeno volit toaletní papír, který je: Bílý nebo světlý Recyklovaný nebo ekologický Bez vůně a barviv.Biologická pěna (vláknité bytnění aktivovaného kalu) – stav v biocenóze aktivovaného kalu na ČOV, kdy dojde k přemnožení mikroorganismů ve tvaru dlouhých vláken na úkor mikroorganismů tvořících kompaktní vločky. Dlouhá vlákna se propletou a vytvoří síť, ve které se poté zachytávají mikrobublinky vzduchu z aerace.Nejprve je nutné odpadní vodu zbavit pevných a velkých plovoucích částic. Ty se zachytávají v úvodní fázi čištění a dále nevstupují do procesu čištění. U větších čističek odpadních vod, pak následuje fáze odstranění písku, kterou už střídá mechanicko-biologické čištění.
Čistička odpadních vod není vhodná do domácnosti s drtičem odpadků. Do ČOV se nesmí dostat biologicky nerozložitelný materiál (plasty, kosti, gumy apod.). Pokud se tak stane, vyberte tento materiál neprodleně z nádrže. V žádném případě do odpadu nevypouštějte ředidla, barvy, laky a další jedy.
Co nesplachovat do záchodu : tuky po pečení, oleje, barvy (znečišťují životní prostředí a ucpávají odpad) hygienické potřeby, kondomy, vatové tyčinky, dětské pleny, jakékoliv chemikálie, užívané v domácnosti. zbytky jídel, kávové usazeniny, čajové sáčky apod., odpad z kuchyňských drtičů
Jak casto davat bakterie do ČOV : Bakterie do čov dávkujeme preventivně a řídíme se pokyny výrobce. Přípravek se v tomto případě dávkuje pravidelně a nejčastěji jednou týdně. Tímto postupem posilujeme biocenózu aktivovaného kalu, zintenzivňujeme čistící proces a pomáháme čistírně vyrovnat se s nepravidelným látkovým zatížením (např.
Co dělat s kalem z ČOV
Co s kalem z ČOV Kal z domácí čističky odpadních vod je aerobně stabilizovaný, nezapáchá a můžete ho využít k zahnojení okrasné zahrady nebo přidat do kompostu. Nevyužívejte ho jako hnojivo pro ovoce a zeleninu k přímé konzumaci, jako je kořenová zelenina, jahody a podobně.
1. Tuky, oleje a tuky: Tuky a oleje se mohou v kanalizačním systému ztuhnut a vytvářet blokády, což může vést k zácpám a poškození potrubí. Místo toho byste měli tuky a oleje shromažďovat v nádobě a poté je zlikvidovat v souladu s místními předpisy pro likvidaci tuků a olejů.Rozhodně se do kanalizace nesmějí dostat chemické látky, barvy, ředidla, motorové oleje, léky, omamné látky, zahradní chemie, ale také biologický odpad (zbytky jídel, odpad z kuchyňských drtičů), jedlé tuky a oleje, hygienické potřeby (vlhčené a kosmetické ubrousky, vatové tyčinky, jednorázové pleny apod.).
Co dát morčeti do záchodu : Trendem u morčat a králíků je mít po celé ubikaci natažený kobereček a podestýlku umisťovat pouze do rohové toalety. Morčatům se nejčastěji jako podestýlka dává dřevěná drť nebo pelety. Jelikož ale mají citlivé tlapičky na otlaky, navrch je vhodné dát nějakou měkčí podestýlku – například papírové válečky.