Antwort Jak pěstovat salát v bytě? Weitere Antworten – Jak pěstovat hlávkový salát v květináči
To, že se saláty dají pěstovat také v nádobách, potvrzuje Silvie Hašlová z komunitní zahrady Pěstírna Depo: „Jsou poměrně nenáročné, takže potřebují jen zhruba 15 cm vrstvu substrátu. Mně se nejvíc osvědčily samozavlažovací truhlíky, ale pokud zvládnete pravidelně zalévat, můžete je pěstovat i v obyčejných.JAK NA TO Naplňte truhlík zahradním substrátem (zachrání vás i krtinec) a vysejte semínka salátu řidčeji po celém povrchu. Semínka lehce zatlačte a povrch už jen doslova pocukrujte zeminou. Opatrně zalijte střičkou nebo kropenkou, abyste semena nespláchli do jedné velké kaluže.Jak semena vysévat
Nejlépe je využít připravený substrát pro výsev semen z odborné prodejny. Zeleninu lehce přitlačíme. Semena vyséváme v řídkém sponu ne hlouběji než 2 cm pod povrch. Dbáme na to, aby teplota v místnosti se pohybovala kolem 18 – 20°C, aby zde byly dobré světelné podmínky a také přiměřeně zavlažujeme.
Jak velký květináč na salát : Výsev a pěstování salátu
Při pěstování salátu v truhlíku je důležité dbát na správnou velikost a hloubku nádoby, ve které se chystáme zeleninu pěstovat. Salát, aby se rozvinul, potřebuje dostatek prostoru i pro růst kořenů. Doporučuje se proto použít nádobu o hloubce i šířce zhruba 15 cm.
Kdy vysadit sazenice salátu
Sazenice malých kultivarů vysazujte do sponu 15 x 15 cm, větší do sponu 30 x 30 cm. Sazeničky sázejte ven zhruba od začátku dubna, rodící se srdíčko by mělo být mírně nad povrchem půdy. Záhony průběžně plejte. Pokud rostliny rostou opravdu pomalu, aplikujte organické hnojivo.
Kdy se sází hlávkový salát : Vyséváme je od začátku února do března.
Mezi oblíbené rané odrůdy patří například hlávkový salát Amur, který je velmi odolný a vytváří krásně zelené křupavé hlávky.
Sazenice malých kultivarů vysazujte do sponu 15 x 15 cm, větší do sponu 30 x 30 cm. Sazeničky sázejte ven zhruba od začátku dubna, rodící se srdíčko by mělo být mírně nad povrchem půdy. Záhony průběžně plejte.
Při letním pěstování salát důkladně zaléváme, prospěje mu i částečné zastínění, vysadíme ho například v polostínu pod stromy, či vedle plůtku z pnoucích fazolí, hrášku nebo okurek. Pro výsev hlávkových salátů je poslední vhodný termín srpen, je-li příznivý podzim, hlávky se ještě stihnou vytvořit.
Kdy zasadit semínka salátu
Veškeré saláty lze vysévat do skleníku, pařeniště či sadbovačů již od konce února, na jaře rovnou ven na záhon. Je-li venku teplo, ideální je saláty vysévat odpoledne, aby bylo semínko přes noc v relativním chladu.Požadavky na teplotu při pěstování salátu
Během celého dne udržujte teplotu ve fóliovníku/skleníku v rozsahu 10 až 21 stupňů Celsia. Pokud se venku oteplí, otevřete dveře, aby se vzduch v interiéru ochladil.Mrazuvzdorné rostliny ve velkých květináčích
- Ruj vlasatá
- Bylinky.
- Javor dlanitolistý
- Hortenzie.
- Rododendrony.
- Zimostráz.
- Šeřík.
- Zakrslá borovice.
Pokud nehrozí silnější mrazy, můžete začít s výsevem klidně už v únoru. O to dříve pak můžete zeleninu sklízet. Pařeniště však prodlouží i dobu sklizně na konci sezóny ‒ ještě v zimě v něm můžete pěstovat některé druhy salátů. Teplota v pařeništi je vyšší než v zahradě, což pro rostliny vytváří skvělé podmínky.
Jak se pěstuje hlávkový salát : Salát vysazujeme ne příliš hluboko, děložní listy by měly být těsně nad zemí. Sázíme do sponu 20 x 20 cm. Nejlepší je sázet sazeničky střídavě v řádcích, nikoliv do čtverce, aby měly dostatek prostoru pro růst. Pokud chcete vysazovat salát v létě, volte odrůdy, které snesou i vysoké teploty.
Jak daleko od sebe sázet hlávkový salát : Například upřednostňovaná rozteč u hlávkového salátu je 20 centimetrů, zatímco volně pěstovaným odrůdám se dobře daří, když se sázejí 20-40 centimetrů od sebe. Semena pokryjte půdou v tloušťce přibližně jeden centimetr a polijte vodou.
V čem pěstovat salát
Kde salát pěstovat Na pěstování listové zeleniny je ideální pařník nebo vyvýšený záhon, ale menší úrodu dokážete vypěstovat i v truhlíku. Ti, kteří máte rádi výzvy, můžete vyzkoušet i hydroponickou metodu pěstování. Zjednodušeně řečeno, bez půdy a ve vodě.
Substrát nasypte do misek, jemně zavlažte a vysejte semena. Semena se vysévají zpravidla do hloubky podle velikosti semen. Drobné a velmi malá semínka stačí vysít rovnoměrně na povrch a často je ani nezasypáváme. Během zalévání je stačí přikrýt vrstvou servítky, abyste semínka nevyplavili.V suchém počasí saláty pravidelně zalévejte, minimálně jednou týdně.
Co dát na dno květináče : Z čeho drenážní vrstvu vytvořit Drenáž je v podstatě jakýkoli nasákavý materiál. Do květináčů se nejlépe hodí speciální materiál, kterým je KERAMZIT, SERAMIS nebo PERLIT. Nahradit je mohou ale také střepy hliněných nádob, jemný štěrk nebo kamínky.