Antwort Jak probiha soud o Svereni do péče? Weitere Antworten – Co je potreba ke Svereni dítěte do péče
Alespoň jeden z rodičů tak musí podat návrh na svěření do péče. Ten je nutné adresovat soudu, v jehož okrese má dítě své trvalé bydliště. Každý návrh musí obsahovat informace o obou rodičích i dítěti (jména, data narození, bydliště). Dále by neměly chybět informace o majetkových poměrech a zaměstnavatelích rodičů.Jak dlouho trvá soudní spor Pokud se rodiče dohodnout, vše může být vyřízeno i do 2 měsíců od podání návrhu. Vzájemné spory, očerňování se a odmítání vyhovět jeden druhému má za následek samozřejmě výrazné prodloužení. Je také možné, že jeden z rodičů bude vyžadovat vyhotovení znaleckých posudků.Soud přihlíží k vyjádření obou rodičů, vyjádření opatrovníka dítěte a může si vyžádat zprávy odborníků či ze školských zařízení. Soudce vždy zohledňuje nejlepší zájem dítěte a měl by zjistit také jeho přání (sám dítě potká nebo požádá sociálního pracovníka).
Kdy soud neschválí střídavou péči : Střídavá péče
Soud střídavou péči zpravidla neschválí v těch případech, kdy rodiče mezi sebou nejsou schopni komunikovat a dohodnout se na základních otázkách týkajících se dítěte. Střídavá péče není o spravedlivém „rozdělení“ dítěte mezi rodiče. Musí se jednat o formu péče nejlepší pro dítě.
Kdy si dítě může říct s kým chce žít
„Dítě má právo se vyjádřit od 12 let. Současná judikatura ale dává prostor už i sedmi/osmiletým dětem,“ říká Adéla Lacinová Hubinková. Existuje několik forem péče o děti po rozchodu rodičů. Netypičtější variantou je výlučná péče jednoho z rodičů.
Kdy může soud odebrat dítě matce : Do rodičovských práv lze tedy zasáhnout pouze ze závažných důvodů, kdy je výchova dítěte vážně ohrožena či narušena. V těch nejzávažnějších případech může soud dokonce rodiče zbavit rodičovské zodpovědnosti.
Funkce opatrovnického soudu v České republice spočívá v hájení zájmu osob, které o sobě a svém majetku nejsou schopni sami rozhodovat. Každé nesvéprávné osobě je soudem přidělený opatrovník. Ve většině případů se jedná o rodinného příslušníka.
Soudní i ostatní přítomné osoby se vzájemně oslovují pane, paní s připojením funkce či postavení nebo akademického titulu, tedy pane předsedo, paní přísedící. Všem dospělým osobám se vyká. K představitelům soudu mluvte vestoje. Pokud Vám to věk nebo zdravotní stav nedovoluje, požádejte, abyste mohli mluvit vsedě.
Kolik stojí Opatrovnicky soud
Jednání opatrovnického soudu je bezplatné. Opatrovnický soud však bude chtít vědět, jak bude s danou částkou (která je spořena na dítě) naloženo a jak bude použita ve prospěch nezletilého.I. ÚS 1554/14 ze dne 30. prosince 2014: „Střídavá péče o dítě připadá v úvahu tehdy, pokud oba rodiče projevují o svěření dítěte do péče upřímný a skutečný zájem (subjektivní kritérium) a oba naplňují relevantní objektivní kritéria zhruba ve stejné míře.Není ničím neobvyklým, že soud svěří dítě do výlučné péče otce, avšak pouze tehdy, pokud s tím matka souhlasí, anebo se nedokáže postarat o dítě a prokáže se u ní například zanedbání péče. Většinou soud vychází z toho, že dítě má právo na oba rodiče a oba rodiče mají právo na své dítě.
Otec dítěte je stejně jako matka zaměstnancem pečujícím o dítě, má nárok např. na vhodnou úpravu pracovní doby, nárok na pracovní volno pro doprovod dítěte k lékaři či volno pro ošetřování nemocného dítěte.
Kdo rozhoduje o odebrání dítěte : „Odebrání dítěte musí nařídit soud. Aby se to stalo, rodiče musí nějak zásadně selhat.
Na co má právo opatrovník : Hlavní úlohou opatrovníka je starat se o naplnění opatrovancových práv a chránit jeho zájmy. Opatrovník také dbá o zdravotní stav opatrovance. Aby mohl tyto úlohy dobře plnit, musí udržovat s opatrovancem vhodným způsobem a v potřebném rozsahu pravidelný kontakt a projevovat o opatrovance skutečný zájem.
Co si vzít na sebe k soudu
K soudu byste měli mít formální a vhodné oblečení, abyste ukázal respekt k soudu a jeho procesu.
- Muži: Ideální je společenský oblek, košile a kravata, nicméně přípustné je i jiné slušné oblečení.
- Ženy: Vezměte si ideálně společenské kalhoty a halenku nebo sukni či jednoduché šaty.
K soudu se dostavte s předvoláním a s průkazem totožnosti (občanským průkazem, cestovním pasem nebo řidičským průkazem).K senátu (samosoudci) se mluví jen ve stoje, a to i při sebekratším projevu. Slovní projevy musí být hlasité a srozumitelné. Výrok rozsudku vyslechnou k výzvě předsedy senátu (samosoudce) všichni přítomní ve stoje.
Kdo platí náklady soudního řízení : Povinnost k placení nákladů řízení má každý účastník soudního řízení. Ten platí náklady, které vznikají nejen jemu osobně, ale také náklady svého právního zástupce v průběhu celého řízení.