Antwort Jak probiha rehabilitace ultrazvukem? Weitere Antworten – Jak probíhá léčba ultrazvukem
Ošetření se provádí pulzním nebo souvislým přiložením aplikační hlavice přístroje na kůži, na kterou je nanesena vrstva vodivého gelu. V některých případech se léčba ultrazvukem provádí v nádržce s vodou, do které je ponořena jak ošetřovaná část těla, tak přístroj. Ultrazvuk zasahuje do hloubky 2–6 cm.VYŠETŘENÍ REHABILITAČNÍM LÉKAŘEM
Rehabilitační lékař zhodnocuje nejen rodinnou anamnézu, ale především vaše pohybové stereotypy a posoudí svalové dysbalance. Při vyšetření se hodnotí celkové držení těla – stoj, chůze, rovnováha, řetězení chybných pohybových návyků ve statických i dynamických pozicích.Terapeutické použití ultrazvuku
Léčebné účinky: hloubkový tepelný účinek, tišení bolesti, uvolnění dlouhotrvajícího lokálního svalového napětí, zvýšení místního krevního oběhu, zvýšení metabolismu. Používá se především u kloubních a nervových zánětů.
Jak probíhá rehabilitace zad : Zpočátku procedury, které zklidní bolest – fyzikální léčba, vodoléčba, teplé zábaly. Dále postupně zařadí individuální cvičení, které začíná uvolněním kůže, podkoží, svalstva a kloubů a následně je nutná i stabilizace páteře.
Co s sebou na ultrazvuk
Nezapomeňte s sebou přinést žádanku na vyšetření vyplněnou Vaším odesílajícím lékařem. Pokud máte k dispozici nějaké lékařské nálezy či obrázky z předchozích vyšetření, které mají souvislost s požadovaným ultrazvukovým vyšetřením, pak je vezměte s sebou.
Jak se pripravit na ultrazvuk : V den vyšetření nejíst, nekouřit, možno pít vodu, nesladké nesycené nápoje. Pokud je pacient objednán na odpolední hodiny, je tolerována lehká snídaně bez tuku cca 6 hodin před vyšetřením. Při vyšetření ledvin a močového měchýře ( příp. residua po mikci ) se doporučuje vypít až 1,5 litru vody bez bublinek nebo čaje.
Navrhuje postup k obnovení schopností a výkonnost nemocného. Skládá se z rozhovoru, při kterém lékař odebírá vaši anamnézu, a fyzikálního vyšetření. K obnovení tělesných funkcí a výkonnosti používá rehabilitace řady speciálních metod, od masáží, přes speciální cvičení až po ultrazvuk, elektroterapii nebo vodoléčbu.
Posoudí vaše držení těla, svalovou rovnováhu, způsob provedení pohybových stereotypů, koordinaci a obratnost prováděných pohybů, vyšetří dýchání, chůzi, funkci jednotlivých segmentů a pohybového aparátu jako celku, hodnotí rozsah postižení tělesných funkcí.
Co ukáže ultrazvuk
Co odhalí sonografie břicha a žaludku
Sonografie břicha a střev zobrazí lékařům strukturu jater, žlučníku, žlučových cest, ledvin a močového měchýře. Sonografické vyšetření navíc ukáže u žen gynekologické struktury, u mužů prostaty. Pokud máte jakékoliv problémy s danými orgány, neváhejte se na nás obrátit.Ultrazvukové vlnění je do těla pacienta vysíláno pomocí speciální ultrazvukové sondy, uvnitř těla se odráží od tkání a orgánů a sondou je zpět přijímáno a dále zpracováno ve dvojrozměrný obraz, který lze sledovat na obrazovce ultrazvukového přístroje.Standardní rehabilitace u nás trvá30 – 60 minut nebo dle dohody s ošetřujícím fyzioterapeutem podle potřeb každého pacienta. První terapie může být delší, neboť zahrnuje komplexní vyšetření pacienta. Je potřeba počítat s časem potřebným pro elektroléčbu, magnetoterapii a léčbu ultrazvukem (dalších cca 5-30 minut).
Kolikrát týdně se dochází na rehabilitaci Standardně objednáváme pacienty na 2 terapie týdně. V případě fyzikální terapie je to možné i vícekrát.
Co Nedelat před ultrazvukem : Den před vyšetřením a v den vyšetření nepijte bublinkové nápoje. Sonografie břicha se provádí nalačno. Nesnídejte tedy a nepijte ráno mléčné nápoje ani kávu. Napít se můžete vody, nebo ovocného či bylinkového čaje.
Co si vzít na prvni rehabilitaci : Co si mám s sebou vzít na první terapii V případě doporučení rehabilitace od lékaře je nutné přinést s sebou poukaz na vyšetření/ošetření FT, dále aktuální zprávy od lékařů (zprávy z RTG, magnetické rezonance, CT, EMG apod.).
Co se dá zjistit z ultrazvuku
Používá se k vyšetřování měkkých tkání (ultrazvuk nepronikne kostmi) př.: ultrazvukové vyšetření mozku u malých dětí; vyšetření uzlin na krku, v axile, v tříslech; vyšetření štítné žlázy; vyšetření těhotných; ultrazvukové vyšetření prsů; ultrazvukové vyšetření kardiovaskulárního systému; vyšetření břicha; vyšetření …
V případě vyšetření oblasti břicha a malé pánve je třeba přijít na lačno, tedy nejméně 6 hodin před vyšetřením nic nejíst, zhruba 2 hodiny před vyšetřením nepít. Na vyšetření v ostatních oblastech není žádná příprava nutná. Nezapomeňte s sebou přinést žádanku na vyšetření vyplněnou Vaším odesílajícím lékařem.Při průchodu kapalinou (médiem) způsobuje ultrazvuk intenzivní kmitání molekul, zahřívání kapaliny a vznik miniaturních bublinek v místech, kde střídavý akustický tlak má záporné hodnoty. Vlivem podtlaku bublinky postupně expandují a při opačné polaritě se prudce smršťují a zanikají.
Kolik mohu mít rehabilitací : Kolikrát ročně můžu dostat předpis na rehabilitaci Četnost předepsaných rehabilitací určuje ošetřující lékař dle aktuálního stavu pacienta. Nejčastěji předepisuje lékař 5-10 návštěv v rámci jedné terapie za půl roku.