Antwort Jak poznat Synestezii? Weitere Antworten – Co znamená Synestezie
Synestézie představuje způsob vnímání, kdy určitý vjem vyvolává vjem jiný, který není reálně přítomen (například číslice, nebo písmeno vyvolává dojem určité barvy, určité slovo vyvolává dojem chutě, zvuk vyvolává pocit dotyku apod.).VNÍMÁNÍ (PERCEPCE) A JEHO PORUCHY
Nepatologické změny vnímání – smyslové klamy, Purkyňovy paobrazy, eidetismus, živá představa, pareidolie (zpodobňování), synestezie. Iluze – falešné vjemy vyvolané reálným podnětem, jehož vnímání je zdeformováno, člověk je přesvědčen o pravosti svých vjemů.Pseudoiluze – porucha vnímání která se spočívá ve falešné interpretaci skutečného vjemu, ale na rozdíl od iluze si pacient uvědomuje jeho nepravost.
Jak poznam že jsem psychicky na dně : Může jít o stále smutnou náladu, pokles sebevědomí, nepřiměřené výčitky, neschopnost prožívat radost, nesoustředěnost, nerozhodnost, celkové zpomalení či naopak napětí a neklid, extrémní únavu, potíže se spánkem (nedostatek či přemíra), sníženou nebo zvýšenou chuť k jídlu a objevit se mohou i sebevražedné myšlenky.
Jak poznat člověka s poruchou osobnosti
Lidé s poruchou osobnosti se vzorci svého chování často výrazně odlišují od chování lidí ve svém okolí, např. jde-li o vyjadřování pocitů, mezilidskou komunikaci nebo budování vztahů. Své chování většinou jen stěží dokážou změnit, což může mít negativní dopad na jejich mezilidské vztahy.
Co to je Depersonalizace : Depersonalizace je psychická porucha či stav, při které postižený vnímá své tělo, myšlenky, emoce nebo senzorické podněty jako nevlastní, cizí, vzdálené či nereálné.
Iluze je mylný smyslový vjem. Iluze vždy vychází ze skutečného podnětu, který je smyslovými receptory chybně interpretován. V přeneseném smyslu může být iluze chápána jako klamné očekávání nebo mylná naděje.
Mezi hlavní příznaky patří chronický pocit psychické únavy a tělesné nemohoucnosti, přehnaná sebekritika a snížená sebeúcta, podrážděnost, negativismus, bolesti hlavy, trávicí obtíže, úbytek či přírůstek váhy, poruchy spánku či zkrácený dech.
Jak se pozná trauma
Příznaky
- Neschopnost odreagovat se.
- Pocity bezmoci, smutku.
- Podráženost.
- Strach, úzkost.
- Šok, odmítnutí, neuvěření situace.
- Změna nálady.
- Zlost.
Napoví vám následující výčet příznaků, které mohou být důvodem k návštěvě odborníka.
- Potíže se spánkem.
- Snížený zájem o věci, které vás dříve bavily.
- Všechno vás rozčiluje.
- Jste zaplaveni hanbou a pocity viny.
- Vaše chutě se výrazně změnily.
- Pociťujete nadměrnou únavu.
- Neschopnost se soustředit.
Propuká nejčastěji ve středním věku, tedy mezi třicátým a čtyřicátým rokem. Mezi nejvýraznější příznaky patří poruchy pozornosti, zapomínání, nekontrolovatelné pohyby, změny osobnosti a demence. Choroba trvá obvykle kolem deseti let a končí smrtí.
Derealizace je porucha vnímání (resp. prožívání), při které dochází k subjektivní disociaci osoby od okolí. Postižený má pocit, jako by vše bylo "jako ve filmu", "za sklem", "za oponou", "jako ve snu" apod. Často doprovází depersonalizaci.
Co je to anhedonie : Anhedonie je neschopnost prožívat kladné emoce a city, neschopnost těšit se a radovat se, zkráceně neschopnost potěšení (1). Je jádrovým projevem deprese (2). V současné době v léčbě převládají antidepresiva ovlivňující primárně monoamiergní přenos, zejména SSRI (selektiv- ní inhibitory zpětného vychytávání sertoninu).
Jaký je rozdíl mezi halucinací a iluzi : Iluze je chybný smyslový vjem, vyvolaný tím, že náš mozek špatně interpretuje signály, dodávané našimi smysly. Od halucinace se liší tím, že jde o zkreslení něčeho skutečného (kdežto halucinace nemá skutečný základ).
Co je Pseudoiluze
Pseudoiluze – porucha vnímání která se spočívá ve falešné interpretaci skutečného vjemu, ale na rozdíl od iluze si pacient uvědomuje jeho nepravost.
Napoví vám následující výčet příznaků, které mohou být důvodem k návštěvě odborníka.
- Potíže se spánkem.
- Snížený zájem o věci, které vás dříve bavily.
- Všechno vás rozčiluje.
- Jste zaplaveni hanbou a pocity viny.
- Vaše chutě se výrazně změnily.
- Pociťujete nadměrnou únavu.
- Neschopnost se soustředit.
Psychická únava se projevuje zpomalením reakcí, sníženým soustředěním, pomalostí a ospalostí. Může být způsobena nedostatkem spánku, přepracovaností, změnou ročních období (typicky jarní únava), psychickým onemocněním či některými léky (např. léky na alergii).
Jak poznat že mám PTSD : výpadky paměti v souvislosti s traumatizující událostí, zvýšené rozčilení a citlivost, a to současně s následujícími příznaky: poruchy usínání a spánku, vznětlivost, výbuchy vzteku, zvýšená lekavost, poruchy soustředění, zvýšená bdělost (postižený je neustále „ve střehu“).