Antwort Jaké povinné údaje musí obsahovat pracovní smlouva? Weitere Antworten – Jaké jsou tři povinné náležitosti pracovní smlouvy
Pracovní smlouva je v podstatě jednoduchou smlouvou, která podle zákoníku práce musí obsahovat pouze tři podstatné náležitosti. Těmi jsou druh práce, který má zaměstnanec pro zaměstnavatele vykonávat, místo nebo místa výkonu práce, ve kterých má být práce vykonávána, a den nástupu do práce.Je jedno jaký typ pracovní smlouvy uzavíráte, pokaždé v ní musí být uvedeny identifikační údaje obou smluvních stran a minimálně tyto tři body: den nástupu do zaměstnání, druh práce, místo výkonu práce.Tento vzor obsahuje všechny náležitosti platné pro rok 2024, jakými jsou identifikace zaměstnance a zaměstnavatele, druh, rozsah a místo výkonu práce, den nástupu a délka trvání pracovněprávního vztahu, práva a povinnosti obou stran, a v neposlední řadě výše a způsob vyplácení odměny.
Co vše musí pracovní smlouva povinné obsahovat a co se stane pokud v ní některá z těchto náležitostí chybí : Smlouva musí být sjednána písemně a musí obsahovat tři podstatné náležitosti: druh práce, místo výkonu práce a den nástupu do práce. Jejich nedodržení může způsobit nejen neplatnost pracovní smlouvy, ale i další neblahé důsledky jak pro zaměstnavatele, tak i zaměstnance.
Co vše musí pracovní smlouva obsahovat
Náležitosti jsou hned tři základní:
- druh práce, který má zaměstnanec pro zaměstnavatele vykonávat,
- místo nebo místa výkonu práce,
- den nástupu do práce.
Co si zaměstnavatel nesmí dovolit : Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.
Každá smlouva by měla obsahovat následující náležitosti.
- Smluvní strany. Pokud smlouvu uzavírají právnické osoby, patří mezi základní údaje článku Smluvní strany:
- Předmět smlouvy.
- Základní podmínky spolupráce.
- Povinnosti smluvních stran.
- Cena zboží, služby či díla.
- Odstoupení od smlouvy.
- Další ustanovení
- Závěrečná ustanovení
V praxi se můžete setkat s otázkami diskriminačního charakteru. Nejvíce se zaměstnavatelé dotazují na rodinný stav, počet a věk dětí, náboženské vyznání, nebo zda kouříte. Na tyto otázky nemusíte reagovat, případně můžete zaměstnavatele upozornit na jejich nevhodnost a irelevantnost.
Co nesmí zaměstnavatel
zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.Náležitosti jsou hned tři základní:
- druh práce, který má zaměstnanec pro zaměstnavatele vykonávat,
- místo nebo místa výkonu práce,
- den nástupu do práce.
Podle tohoto ustanovení musí smlouva vždy obsahovat: určení zboží, které je předmětem smlouvy, závazek prodávajícího zboží dodat kupujícímu a převést vlastnické právo ke zboží na kupujícího, závazek kupujícího zaplatit kupní cenu, a to cenu určenou ve smlouvě nebo cenu obvyklou.
Zaměstnavatel má povinnost umožnit svým zaměstnancům půlhodinovou přestávku nejpozději po 6 hodinách práce. U mladistvých zaměstnanců pak po 4,5 hodinách. Stejně tak musí zaměstnavatel umožnit svým zaměstnancům nepřetržitý denní odpočinek, a to v délce minimálně 11 hodin během 24 hodin.
Kdy je pracovní smlouva neplatná : Pracovní smlouva se stává neplatnou, pokud neobsahuje tyto základní náležitosti: Druh sjednané práce – je důležité si uvědomit, že zaměstnanec má povinnost vykonávat práci podle pracovní smlouvy. Sjednaný druh práce (pracovní pozice) ovlivňuje pracovní zařazení, rozsah pracovních úkolů, výkon jiné práce apod.
Na co se nesmi ptat zaměstnavatel : Nevhodné otázky mohou zahrnovat například dotazy na plánování rodiny, zdravotní historii, vyznání víry, nebo etnický původ. Tyto otázky jsou považovány za neetické a mohou vést k diskriminaci. Například ptát se ženy na její plány na mateřství může být interpretováno jako diskriminace na základě pohlaví.
Na co se zaměstnavatel nesmí ptát
Nevhodné otázky mohou zahrnovat například dotazy na plánování rodiny, zdravotní historii, vyznání víry, nebo etnický původ. Tyto otázky jsou považovány za neetické a mohou vést k diskriminaci. Například ptát se ženy na její plány na mateřství může být interpretováno jako diskriminace na základě pohlaví.
Odpověď: Pokud zaměstnavatel zaměstnává fyzické osoby bez uzavřené pracovní smlouvy či některé z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, dopouští se přestupku. Za tento přestupek lze zaměstnavateli uložit pokutu do výše 10 000 000 Kč, nejméně však 50 000 Kč.