Antwort Jak poslat rozvahu na obchodní rejstřík? Weitere Antworten – Jak vložit rozvahu do obchodního rejstříku
Účetní závěrku ve formátu PDF lze rejstříkovému soudu podat vícero způsoby, vedle doručení datovou schránkou či elektronickou zprávou také přímým elektronickým podáním do rejstříku, prostřednictvím aplikace ePodatelna na portálu Justice, či nosiči dat CD.na elektronickou adresu soudu (e-mailem s el. podpisem) prostřednictvím online podání do sbírky listin dostupného přes or.justice.cz. webovou aplikací ePodatelna dostupnou z www.justice.cz.Listiny ve formátu PDF zašlete elektronicky rejstříkovému soudu, který vede složku dané osoby, a to některým z následujících způsobů:
- datovou schránkou,
- e-mailem,
- prostřednictvím online podání do Sbírky listin,
- prostřednictvím online aplikace ePodatelna.
Co se musí zveřejnit ve sbírce listin : Příklady dokumentů, které je potřeba zveřejnit ve sbírce listin:
- listiny potvrzující vznik právnické osoby (např.
- rozhodnutí o změnách statutárního orgánu (jmenování nebo odvolání členů),
- výroční zprávy, účetní závěrky,
- rozhodnutí o zrušení právnické osoby,
- rozhodnutí o exekuci nebo likvidaci.
Jak podat návrh na zápis do obchodního rejstříku
Zápis do veřejného rejstříku může provést soud nebo notář. Návrh soudu můžete podat pouze s využitím elektronického formuláře, který se vyplňuje na internetových stránkách Ministerstva spravedlnosti. Vyplněný formulář následně stáhněte (ve formátu PDF) a zašlete příslušnému soudu.
Jak vypadá rozvaha : Horizontální forma rozvahy uvádí na levé straně aktiva, na pravé straně vlastní kapitál a pod ním závazky. Bilanční rovnice má pak tuto podobu: Aktiva = Vlastní kapitál + Závazky. Ve vertikální formě rozvahy jsou položky uvedeny pod sebou, nejdříve aktiva a pod nimi pasiva v členění na vlastní a cizí zdroje.
Například založení společnosti s ručením omezeným vás u notáře vyjde na 2 700 Kč, u soudu na 6 000 Kč. U akciové společnosti činí poplatek u notáře přibližně 8 000 Kč, u soudu pak 12 000 Kč. Z toho je více než patrné, že se přímý zápis vyplatí.
Datovou schránkou. Na elektronickou adresu soudu (emailem) Prostřednictvím online podání do Sbírky listin dostupného přes https://or.justice.cz/ias/ui/podani. Webovou aplikací ePodatelna dostupnou z www.justice.cz.
Kdo nemusí zveřejňovat výkaz zisků a ztrát
Účetní závěrku tvoří obecně rozvaha, výkaz zisku a ztráty a příloha v účetní závěrce. Malé účetní jednotky a mikro účetní jednotky, které nemají povinnost auditu, nemusejí zveřejňovat výkaz zisku a ztráty; postačí tedy zaslat rozvahu a přílohu v účetní závěrce.výpisům z obchodního rejstříku.
V nich najdeme veškeré základní informace o obchodních společnostech – jejich název, sídlo, IČO, předměty podnikání, jména společníků a jednatelů, zakládací listinu, datum založení, výši základního kapitálu a veškeré změny.Nákup akcií za účelem obchodování, které bude mít účetní jednotka v držení do maximálně jednoho roku, účtujeme na účtu 251. Jedná se o majetek, který je charakteristický svojí vysokou likvidností. Nákup CP a související náklady se účtují na účet 259. Pak se převedou na účet 251, zařazení CP k obchodování.
Z rozvahy lze například vyčíst, jak vysoké pohledávky a závazky společnost má. Dále lze z rozvahy vyčíst celkovou zadluženost vůči různým finančním institucím. Rozvaha tak podává ucelený obraz o finanční pozici účetní jednotky.
Co je potřeba k zápisu do obchodního rejstříku : K zápisu potřebujete:
- vyplněný formulář „Návrh na zápis do obchodního rejstříku“,
- doklady o založení (společenská smlouva / zakladatelská listina),
- doklady o splacení základního kapitálu, pokud je vyšší než 20 000 Kč (prohlášení správce vkladu / potvrzení banky).
Jak zaplatit poplatek za zápis do obchodního rejstříku : Soudní poplatky vyšší než 5 000 Kč se výhradně uhraďte platbou na bankovní účet příslušného soudu. Poplatky za zápis provedený notářem můžete uhradit přímo u notáře. V případě provedení zápisu soudem, výše činí: za první zápis akciové společnosti do veřejného rejstříku – 12000 Kč
Jak podat návrh na změnu v obchodním rejstříku
Návrh na zápis změn se podává na předepsaném formuláři dostupném na stránkách https://justice.cz/, kde pod hlavičkou vyhledávání ve veřejném rejstříku je umístěn odkaz pro podání do veřejného rejstříku a následně odkaz na formulář. Po odkliknutí těchto odkazů je třeba vybrat typ návrhu, který chci podávat.
Zápis do veřejného rejstříku může provést soud nebo notář. Návrh soudu můžete podat pouze s využitím elektronického formuláře, který se vyplňuje na internetových stránkách Ministerstva spravedlnosti. Vyplněný formulář následně stáhněte (ve formátu PDF) a zašlete příslušnému soudu.Mikro a malé účetní jednotky mají povinnost zveřejnit výkaz zisků a ztrát v případě, že je jejich povinností mít ověřenou účetní závěrku auditorem. V takovém případě je povinností ÚJ sestavit účetní závěrku v plném rozsahu a zároveň zpracovat výroční zprávu.
Kdo má povinnost zveřejnit výroční zprávu : Povinnost zveřejnit výroční zprávu mají účetní jednotky zapsané v obchodním rejstříku, jimž tuto povinnost ukládá zvláštní právní předpis.