Antwort Jak pomoct miminku k otočení hlavou dolů? Weitere Antworten – Co delat aby se miminko otoci hlavickou dolů
Aby se miminko přetočilo z polohy koncem pánevním do polohy hlavičkou dolů, se může žena polohovat do pozic, kdy se pánev nachází výše než hlava. Např. pozice na čtyřech, kočičí hřbet, koleno-prsní poloha s opřenými lokty, poloha na zádech s vypodloženou pánví, atd.většinou k otočení hlavou dolů dochází mezi 32. až 38. týdnem těhotenství. Záleží na množství plodové vody, velikosti miminka, uložení placenty a délce pupečníku.Položte se na záda, kdy lýtka umístíte co nejvíce směrem k hýždím, zvedněte pánev a v této pozici setrvejte. Miminko se dostane do polohy, která mu není zcela příjemná a je zde velká šance na otočení. V této poloze vydržte tak dlouho, jak vám to bude příjemné.
Jak pomoci miminku se Pretocit v břiše : Miminko nechte krátce na bříšku několikrát denně, nejlépe po přebalení nebo koupání, méně vhodná doba je po krmení. Miminko by mělo být co nejčastěji na zemi, u větších kojenců můžete využít pro polohování gymnastický míč nebo držet dítko na předloktí v poloze na tygříka,“ popisuje Barbara Taušová.
Jak polohovat miminko kvůli hlavicce
Hlavičku dítěte je nutné polohovat na obě strany, abychom zabránili nežádoucí změně tvaru hlavičky a preferencí jedné ručičky. Pravidelné střídání chování dítěte na obou rukou pečovatele zabrání jednostrannému rozvoji dítěte.
Kdy by mělo miminko samo drzet hlavicku : Pediatři doporučují podpírat hlavičku do tří měsíců, fyzioterapeuti do šesti měsíců. Jediným pravidlem je, podpírat hlavičku, dokud ji dítě samo neudrží. Je třeba, aby miminko držení hlavičky trénovalo, nesmí se ovšem přetěžovat.
Pediatři doporučují podpírat hlavičku do tří měsíců, fyzioterapeuti do šesti měsíců. Jediným pravidlem je, podpírat hlavičku, dokud ji dítě samo neudrží.
Okolo druhého měsíce
Při lehu na bříšku zvedne nyní hlavu přibližně do úhlu 45°. Pokud miminko vytáhnete do sedu, udrží hlavu vzpřímenou až 5 sekund.
Co muze ohrozit plod
Proto je nutné se hlavně v tomto období vyvarovat všech škodlivin – kouření, alkoholu, drog, léků, radiačního záření, infekcí, ale i nadměrné fyzické a psychické zátěže. Příčinou samovolného potratu v tomto období může být i genetická vada, kterou již nelze nijak ovlivnit.Přibližně od pátého měsíce, kdy se děti otáčejí ze zad na břicho, se celý vývoj začne odehrávat pouze z této polohy. A proto je potřeba, aby děti polohu na břiše dobře znaly, uměly v ní vydržet dostatečně dlouhou dobu, a aby se jim tam hlavně líbilo.Otáčení děťátka
V poloze na zádech se u dětí rozvíjí úchop. Dítě nejprve uchopí hračku v této poloze ze strany, pak před sebou a nakonec sahá po hračce i přes střed těla na druhou stranu. Začíná se točit do polohy na boku a postupně se kolem 5. měsíce dotočí až na bříško.
Položte miminko bříškem dolů na vaše vlastní břicho (tělesný kontakt, uklidnění). Vyzkoušejte masáž miminka, kdy bříško masírujeme jednou rukou ve směru hodinových ručiček tak, že kreslíme (olejem v tělové teplotě) kolem pupíku kruhy, které se stále zvětšují.
Jak srovnat miminku hlavicku : Dnes však lékaři nabízí možnost srovnat tvar lebky vašeho potomka do správného tvaru. Stačí, když pár měsíců bude miminko nosit celý den speciální helmičku, do níž hlavička doroste. Místo hezky tvarované hlavičky se u některých novorozenců a především kojenců objeví deformace.
Jak otocit miminku hlavicku : Měla by se otáčet volně na obě strany, v obou polohách (bříško+záda) a bez souhybů ostatních částí těla. Nedokáže-li vaše miminko již od počátku otočit svoji hlavičku i na druhou stranu a nebo přetrvává-li predilekce i po 6. týdnu života, je to jistě důvod k návštěvě dětské fyzioterapie. Není se ale čeho obávat.
Jak na Predilekci hlavicky
Položte miminko v klidné místnosti se stejným množstvím světla v celém pokoji a zabraňte miminku vaší rukou ve výhledu na té straně, kam se častěji dívá. Za krátký čas by mělo být miminko schopno otočit hlavu na druhou stranu, nebo alespoň na střed tak, aby se dívalo nahoru (ke stropu).
Miminko pokládáme na podložku vždy na bříško. Necháme ho chvilku zorientovat v prostoru a poté ho pomalu přetočíme na záda. „Ruku, přes kterou ho budeme otáčet, můžeme lehce podstrčit pod hrudníček a současně s jištěním hlavičky dítě přetočíme.Miminko pokládáme na podložku vždy na bříško. Necháme ho chvilku zorientovat v prostoru a poté ho pomalu přetočíme na záda. „Ruku, přes kterou ho budeme otáčet, můžeme lehce podstrčit pod hrudníček a současně s jištěním hlavičky dítě přetočíme.
Kdy držet miminko ve svislé poloze : Toto riziko zatím neprokázala žádná studie, obecně se ale svislá poloha doporučuje až zhruba od půl roku, kdy už miminko samo udrží hlavičku. Do té doby je vhodnější nosit novorozence v poloze šikmo. Další rizika pak souvisí spíše s okolím.