Antwort Jak podávat šampaňské? Weitere Antworten – Jak správně držet šampaňské
Vystřelujete špunt, nebo ne Na otevíraní sektu je důležitá již zmiňovaná teplota a určitě taky šetrná manipulace pří otevírání. Já doporučuji držet lahev v poloze 45°. Jednou rukou držet korek a druhou točit lahví a pomalu uvolňovat korkovou zátku.V prvém případě do dlaně uchopíme špunt a lahví několikrát pootočíme, aby se korek uvolnil. Kdekdo přitom v této fázi kroutí místo lahve špuntem, který pak může snáz vyklouznout a někoho zranit. Poté většinou postačí špunt palcem lehce popostrčit a ten se už se poroučí sám.Dáte-li do nevypité lahve sektu lžičku, zabrání to vyprchání bublinek. Tento trik, jak uchovat v sektu bublinky, se ještě nedávno těšil velké popularitě. Dokonce se na trhu objevily lžičky se speciálním designem a na internetu kolovaly „důkazy“, že bublinky takto opravdu vydrží věčnost.
Jak se pije sekt : Jak správně sekt nalévat
Nejlepší je sekt otvírat i servírovat principem coram publico (láhev s vínem se otevírá před očima přítomných). Láhev se drží v těžišti. To je při právě otevřené lahvi v jejím středu, při dolévání se postupně posouvá níže. Jednou z velkých chyb je nalévání sektu po okraj skleničky.
Jak se drží sklenice na šampaňské
Sklenici s vínem držíme vždy za stopku nebo za patku, ne jinak. Sklenici naplňte jen po její nejširší části, tedy do třetiny akruhovitým pohybem pak sklenici zavíníte.
Jak dlouho vydrží šampaňské : Obecně platí, že šampaňské by nemělo být starší než jeden rok. Skladováním totiž ztrácí na své ovocné chuti a jemnosti. Proto radíme – lahve šampaňského neschovávejte, ale otevřete si je co nejdříve od zakoupení.
Pokud jste praváci, uchopte zátku přehozenou utěrkou do pravé ruky a pevně ji obejměte prsty po jejích krajích. Levou rukou přidržujte láhev ve spodní časti. Ujistěte se, že korkem nemíříte na sebe ani hosty a začněte levou rukou otáčet lahví ze strany na stranu.
Na otevření šampaňského potřebujete jen utěrku. Nebo můžete použít speciální otvírák či šavli. Správně byste měli na odstranění obalu korku vytáhnout i nožík, který se používá u vína, ale ten není potřeba. Kapsle je vyrobena z měkkého staniolu s dopředu perforovaným místem, kde je třeba obal natrhnout a odstranit.
Co se dává do šampaňského
Do hotového šampaňského se přidává expediční likér (mošt či víno s cukrem), který pak určuje sladkost šampaňského. Vznikne tak Burt Nature, Extra Brut, Brut, Demi-sec atp.Strč tam lžičku, bublinky zůstanou.
Pokud se otevře sekt a nedopije se, měla by se do lahve vložit obráceně lžička. Kov na sebe údajně naváže bublinky a ty neuniknou. Dementují to i sami výrobci. „Před pár lety jsme si interně zkusili udělat pokus.Jelikož víno nebývá jediným nápojem, který budou hosté konzumovat, můžete počítat s tím, že na jednoho hosta by mělo stačit asi 0,7 – 1 litr vína. Pro přípitek počítejte s volbou šumivých vín v množství 1 láhve pro 8-10 osob. Sklenice na přípitek se tožiž plní zhruba do poloviny a již se nedolévají.
Prosecco se doporučuje pít ve vinné skleničce – podobně jako k vínu, se k proseccu čichá a vyvětrává se, aby se uvolnily všechny složky vůně. Mělo by se podávat nachlazené, a to buď podle rad výrobce a nebo podle lehkého „taháku“ – čím nižší zbytkový cukr, tím by mělo být chladnější.
Čím natřít sklenice : Přesně pro tyto účely existuje barva Galvinol. Má vysokou přilnavost na zmíněné povrchy. Následně můžete povrch přetřít požadovanou barvou, například Syntetikou vrchní v požadovaném odstínu. Takto natřený povrch bude mít dlouho životnost a odolnost a nebude náchylný k odlupování barvy ze skla.
Jak se drzi sklenice : Sklenice se drží za stopku, pokud možno co nejdál od kalichu. Nejen že budete při tomto způsobu držení vypadat jako skutečný znalec vín, navíc tím zabráníte nežádoucímu teplání objemu sklenice a tvorbě otisků na kalichu. Víno bývá nachlazeno přesně na teplotu, při které se má pít.
Jak dlouho se může skladovat šampaňské
neskladujte je příliš dlouho
Obecně platí, že šampaňské by nemělo být starší než jeden rok. Skladováním totiž ztrácí na své ovocné chuti a jemnosti. Proto radíme – lahve šampaňského neschovávejte, ale otevřete si je co nejdříve od zakoupení.
Se skladováním otevřeného šumivého vína by vám nepomohlo ani využití vakuové pumpičky. Pokud byste ji použili, vysáli byste z vína bublinky spolu se vzduchem. Raději použijte speciální vzduchotěsný uzávěr na šampaňské. Ten zajistí, že vaše nespotřebované víno zůstane déle svěží.Trvanlivost sektu je ze zákona neomezená, nicméně se doporučuje spotřebovat ho do dvou let, kdy je v nejlepší kondici.
Jak se otevírá šampaňské : Na otevření šampaňského potřebujete jen utěrku. Správně byste měli na odstranění obalu korku vytáhnout i nožík, který se používá u vína, ale ten často není potřeba. Nejsvrchnější obal bývá z měkkého staniolu či plastové fólie s dopředu perforovaným místem, kde je třeba obal natrhnout a odstranit.