Antwort Jak pečovat o vlnu? Weitere Antworten – Jak pečovat o vlněný svetr
Jak prát vlněný svetr
Vlněné svetry perte ideálně v ruce, v teplé vodě maximálně dosahující 30 °C. Do kýblu, lavoru nebo pračky napusťte vodu, přidejte trošku šetrného pracího prášku bez bělidel a v ruce jemně properte. Snažte se svetr příliš nemačkat, abyste jej neponičili.Vlna nemá ráda vodu a už vůbec ne teplou vodu. Vlněné produkty většinou stačí nechat vyvětrat nebo je můžete prát (ideálně) ručně do 30 stupňů. Případně můžete zvolit suché čištění, které najdete dnes snad již v každé čistírně.Tu je potřeba dodržet mezi 30°-40°C, otáčky při odstřeďování na 400-800 ot/min. Merino v gramáži 155g/m2 doporučujeme prát v síťce na prádlo. Oblečení Crawler ze 100% merino vlny můžete prát ve vámi oblíbeném pracím prostředku, pokud je vhodný na praní jemného prádla .
Jak pečovat o merino vlnu : Jaké jsou tedy všechny možnosti čištění
- Perte na 30°C, maximálně 40°Cv programu na vlnu.
- Nepoužívejte aviváž – ta totiž znehodnocuje funkční vlastnosti prádla.
- Používejte prací prostředky určené výhradně pro vlnu.
- Pračku nepřeplňujte, ať eliminujete tření.
- Ždímejte na nízké otáčky (maximálně 400).
Jak se starat o vlněný kabát
Zatímco vlněný svetr snese bez problému praní v pračce, do domácího praní zimního kabátu se rozhodně nepouštějte. Pokud si kabát ušpiníte, setřete nečistotu vlhkou houbičkou. Kabát následně pověste na ramínko nejlépe do volného prostoru, kde dobře proschne. Pak teprve můžete uložit kabát do skříně.
Jak zjemnit Vlneny svetr : Přednost dejte kvalitním přírodním materiálům, jako je bavlna, kašmír či vlna. Pokud už ve skříni nějaký škrábavý kousek máte, pomůže obyčejný ocet. Jednoduše namočte svetr do nádoby s roztokem octa a čisté vody v poměru 1:1 a nechte ho namočený zhruba 20 minut. Poté ho z nádoby vyjměte a nechte usušit.
Skladování výrobků z ovčí vlny
Doporučujeme skladovat a uchovávat v suché větrané místnosti, daleko od zdrojů tepla, vlhkosti a zdrojů světla. Výrobky z ovčí vlny nebo výrobky z ovčí vlny s příměsí jiných látek perte vždy pouze s výrobky z podobného materiálu. Vlněné výrobky se nesmí žehlit.
Na čištění od drobných skvrn doporučujeme čistit fusak lokálně s použitím tekutého prostředku Lanolin a vody do 30° C. Při větším znečištění doporučujeme zanést fusak do čistírny a nechat jej vyčistit suchým praním. Určitě fusak sami neperte v pračce, mohli byste znehodnotit funkční vlastnosti ovčí vlny.
Jak na sražený svetr
U sražených vlněných svetrů lze svetr zachránit. Přeperte sražený svetr, namočte do studené vody spolu s delikátním prostředkem na vlnu. Následně se můžete pokusit Váš kousek znovu natáhnout. U bavlněných, nebo lněných oděvů, lze vytahaná vlákna lisovat horkou žehličkou k navrácení vláken do původního tvaru.Moderní pračky nabízí i speciální programy na vlnu, případně simulaci ručního praní. Důležité je, zvolit nízkou teplotu (30 stupňů) a otáčky (400-500 za minutu). K praní vlny vždy používejte speciální přípravek na vlnu. Nehodí se na ně klasické bio prací gely, jelikož enzymy požírají kromě nečistot i vlákna.Jak prát merino ponožky v ruce
- Napusťte si vlažnou vodu, ideálně kolem 30°C.
- Použijte prací gel na vlnu.
- Ponožky jemně promněte s pracím gelem a nechte je alespoň 10 min. máčet.
- Vymáchejte ponožky ve vlažné vodě.
- Jemně ponožky vyždímejte (ne kroucením!) a nechte uschnout – pozor, ne na topení!
Kabáty s příměsí vlny nebo jiného přírodního materiálu (do 30 %) lze opatrně prát v pračce, pokud to výrobce vyloženě nezakazuje. Vždy volte nejjemnější program na vlnu nebo ruční praní, nízkou teplotu a otáčky, Použijte prací prostředek na vlnu.
Jak skladovat Vlneny kabát : Vlna vyniká schopností nasávat do svých vláken vodu a tím tvoří teplo. Proto je velice důležité po příchodu domů neodkládat kabát do skříně, ale pověsit na ramínko tam, kde proudí vzduch a nesvítí přímé slunce. Důkladně proschne a nevytvoří se podmínky pro vznik plísní a zatuchlého zápachu.
Co dělat když vlna kouše : TIP stylistky: Pokud máte pocit, že vlněné svetry nemůžete nosit, protože vás koušou, zkuste malý fígl. Vlna vždy reaguje na teplotu, proto když si svetr oblečete, vydržte alespoň 10 minut. Jeho vlákna se zahřejí na teplotu vašeho těla a kousání by mělo přestat.
Proč kouše vlna
Proč vlna kouše O tom, zda vlna kouše, či ne, rozhoduje typ ovce, její stáří a také technologie zpracování vlny. Nepříjemný pocit označovaný jako „kousání“ způsobují částice odstávající na povrchu jednotlivých vláken, které mohou pokožku dráždit – obzvláště, pokud máte citlivější kůži.
Vlněné oděvy žehlete naruby, žehličkou s nízkou teplotou a malým množstvím páry. Můžete je také vyžehlit zavěšením v zapařené koupelně. Pára pomůže odstranit záhyby.Vlněné oblečení perte vždy obrácené naruby. Nepoužívejte agresivní prací prostředky, „biologické“ přípravky s obsahem enzymů nebo prostředky s bělidly. Nejlépe uděláte, když si koupíte speciální prostředek na vlnu. Svetry složte do skříně na pevnou polici, abyste je ochránili před natahováním.
Jak napravit sraženou vlnu : U sražených vlněných svetrů lze svetr zachránit. Přeperte sražený svetr, namočte do studené vody spolu s delikátním prostředkem na vlnu. Následně se můžete pokusit Váš kousek znovu natáhnout. U bavlněných, nebo lněných oděvů, lze vytahaná vlákna lisovat horkou žehličkou k navrácení vláken do původního tvaru.