Antwort Jak ovlivnilo baroko styl oblékání? Weitere Antworten – Jak se oblékali v baroku
Baroko – materiál a barvy
Nejbohatší dámy se oblékaly do šatů z brokátu a lyonského hedvábí. Šlechta se neobejde bez krajek a výšivek. Z barev vede červená, bílá, modrá a růžová. Tyto barvy jsou voleny také významnými velmoži, kteří nosí punčochy vyčnívající z kalhot délky ke kolenům.Charakteristickými znaky baroka jsou dynamika – snaha o vyjádření pohybu, emotivnost až citová vypjatost, bohatost tvarů i zdobnosti a velkolepost. Tato zvuková nahrávka byla pořízena z revize data 12. května 2017, a nereflektuje změny po tomto datu.Oděvy žen se přikláněly k stylizaci, dlouhá sukně byla na předním díle odstřižená a odhalovala spodní sukni. Na bocích byla bohatě zřasena a zdvižena pomocí železných obručí. Ženy nosily korzety/ šněrovačky, které byly na rozdíl od živůtků součástí spodního prádla. Korzety/ šněrovačky a živůtky sloužily k zúžení pasu.
Co je typické pro baroko : Typickými znaky baroka je okázalost, velkolepost, bohatství forem, dramatičnost, pohyb a energie. Důraz se dává na kontrasty, hru světel a stínů. V baroku rozlišujeme radikální baroko a klasicizující baroko. Můžeme pozorovat témata jako například zázračná zjevení, blaženost či mučednické smrti svatých.
Jak se oblékali ve středověku
století byla spodním mužským oděvem bílá, u krku a u rukávů nabíraná košile. Kabátec byl vypasovaný a měl nabírané šosy. Přes to se oblékala giornea, krátký nařasený pláštík s částečně všitými rukávy, bezrukávový tappert byl na bocích otevřený a s hlubokým výstřihem, často končícím šněrováním.
Jak se lidé oblékali v renesanci : Přes košili se oblékal vypasovaný kabátec s dlouhými rukávy, které bývaly nabírané u ramen. V 15. století se ještě nosily kalhoty v podobě punčochových nohavic, které se později rozdělily na samotné kalhoty sahající ke kolenům a punčochy. Obuv byla většinou nenápadná bez podpatku.
Jeho charakteristické rysy – bohaté plastické tvary, dramatický pohyb, mohutný dojem a iluzivní výzdoba – se projevovaly především na monumentálních stavbách, které mají působit na diváka a prezentovat bohatství i moc stavebníka. Typickým materiálem barokních staveb jsou omítané cihly, doplňované kamenem.
Typické rysy renesance
- antropocentrismus. Klade se důraz na člověka, na lidský rozum, poznání a pozemský život.
- individualismus. Člověk se stává všestranně rozvinutou osobností.
- humanismus.
- vědecký základ umění
- realismus.
- zesvětštění
- nacionalizace umění
- sběratelství
Co se nosilo v renesanci
V renesanci byly v módě tak zvané kolárky – krajkové vysoké límce, které se nosily kolem krku. Někdy byly z krajky, někdy z látky zpevňované drátkem. Vynálezem renesanční doby jsou pánské kalhoty. Do té doby totiž muži nosili spíše jednotlivé nohavice připomínající punčochy.Realismus. Realismus byl jako umělecký program přijat v letech 1850 až 1880.Ženy obvykle nosily hlavu pokrytou šátkem, závojem ze lnu či hedvábí nebo síťkou. Závoj držel na hlavě díky přišpendlení k páskům (okolo hlavy – fillet, pod bradou – barbet) ozdobnými špendlíky. Muži nosívali obvykle lněnou čapku (coif) popř.
Téměř každodenním pokrmem středověku byla kaše prosná, ale hojně se vařila také kaše pšeničná či ovesná. Jemnější žito se používalo převážně na pečivo. Za časů hladu musela stačit kaše uvařená z drcených žaludů, či ze semen merlíku. Kaše se připravovala také z luštěnin, z hrachu a čočky.
Jak se lidé oblékali ve středověku : Při práci bylo obvyklé nosit zástěru. Na nohy se oblékaly nespojené nohavice, které se přivazovaly k opasku. Měly buďto kryté i chodidlo, nebo končily pod kotníkem, občas měly pásek pod chodidlem jako kamaše. Kalhoty se spojenými nohavicemi se nenosily.
Co je typické pro barokní literaturu : Barokní literatura navazuje na antické a humanistické písemnictví, což ve spojení s důrazem na náboženství často vede k fantastickým analogiím a mísení motivů nebo postav klasického starověku či pohanství a motivů křesťanských.
Co ovlivnilo renesanci
Tento umělecký sloh nazýváme renesancí (tj. obnovou či znovuzrozením – míněno obnovou antické kultury). Do centra pozornosti filozofie se dostával člověk. Tento posun byl zapříčiněn studiem prací antických filosofů (Prótagorás: „Mírou všech věcí je člověk; jsoucích, že jsou, nejsoucích, že nejsou“).
Renesanční člověk se vymaňuje ze středověkého způsobu myšlení tj. zájem se od Boha obrací směrem k člověku samému. Člověk se stává všestranně rozvinutou osobností. Vznikají životopisy, vlastní podobizny malířů, umělci na rozdíl od středověku podepisují svá díla.Klasicismus představuje reakci na citově působivé baroko s velkými tématy lidské naděje a touhy, ale také utrpení a smrti, i na hravé a ozdobné rokoko, a zdůrazňuje proti nim střízlivý rozum, racionalitu, uměřenost a strohý až přísný, ale srozumitelný řád.
Co nosili lidé ve středověku : Základem oděvu mužů i žen byl dvouvrstvý šat, obvykle lněná spodní tunika (cotte, košile) a svrchní vlněná tunika (surcot). Cotte mělo dlouhý rukáv, u žen bylo v délce na zem, u mužů se postupně zkracovalo z délky ke kotníkům v ranějších fázích po délku těsně pod zadek koncem vrcholného středověku.