Antwort Jak omladit ovocné stromy? Weitere Antworten – Jak omladit staré jabloně
Čím starší strom, tím více větve zkrátíme (o čtvrtinu až polovinu), více zkracujeme větve v horní části stromu než v dolní. Zmlazujeme v únoru, aby narostlo nové dřevo, které bude plodit, ale čím bujněji strom roste, tím řežeme později.U ovocných stromů nejdříve odstraníte křižující se a nadbytečné větve. Pak zkrátíte dlouhé větve, které chcete přinutit k plodnosti. U stromkových rybízů či angreštů stačí vždy koncem léta zkrátit o třetinu výhony směřující kolmo nahoru. Keře malin a ostružin je potřeba ořezat u země.Pokud chcete prořezáním omladit starší stromy, nesnažte se řezat a stříhat všechny staré větve najednou, jinak strom vyžene mladé větve ze všech oček. Lepší je prořezávat postupně třeba několik let. Používejte vždy ostré nářadí. Na slabší větve používejte zahradnické nože a nůžky a u silnějších sáhněte i po pilách.
Jak omladit starou švestku : Jak omladit starou švestku Staré odplozené větve se omlazují pomocí vlků, které rostou směrem vzhůru v místě před ohnutím větví pod vodorovnou úroveň. Takový vlk na konci května zakraťte za cca 5. listem (o jeden list výše než chcete) a v červnu odstraňte horní letorost.
Kdy prořezat starou jabloň
Kdy prořezávat jabloně
Stromy je třeba prořezávat časně zjara, v březnu nebo dubnu, dokud nejsou pupeny ještě otevřené. Stromy neprořezávejte za mrazivého počasí, protože se snadno lámou. Pokud od posledního prořezávání uplynulo několik let, rozložte prořezávání postupně na více roků.
Kdy Zmlazovat : Zmlazovací řez znamená zastřižení všech výhonů na délku 10–20 cm časně zjara ještě před začátkem vegetace.
Nejvhodnější doba pro řez ovocných stromů a keřů je únor/březen a červenec/srpen. Stromy dobře snášejí řez v létě, protože rány se hojí snadněji než v zimě, kdy jsou mokré a vlhké.
Při podzimním řezu vystřihujte jenom letošní letorosty. Pouze mladé větvičky do průměru 1 centimetr. Pokud potřebujete odstranit i starší dřevo nebo jsou vlky opravdu silné, vždy ránu zatřete. A dejte si s tím opravdu tu práci navíc ať si do stromu před zimou neotevřete brány pro houbové a bakteriální choroby.
Kdy stříhat jabloně a hrušně
Náš tip: První mohou na řadu přijít bobuloviny jako angrešt, rybíz, vinná réva apod., jádroviny (jabloně a hrušně) je nejlepší řezat v březnu nebo dubnu, když skončí mrazy. Peckoviny a skořápkoviny si nechte na chvíli, kdy už nehrozí mrazy, klidně na období květen až září.Řez švestek doporučujeme provádět hned z jara po vykouknutí prvních pupenů. Řez švestky na jaře totiž nekomplikují listy a lépe je tak vidět, co by se mělo prostříhat. Prořezání švestky v únoru spadá do kategorie mýty a pověsti. Je však možné nahradit jaro druhou polovinou června nebo dobou po sklizni.Po výsadbě jabloně i hrušně stříháme vždy na jaře před rašením. Korunka stromu má mít terminální výhon se čtyřmi hlavními kosterními větvemi. Všechny přebytečné a nevhodně rostoucí výhony hladce odřízneme na větevní kroužek. Základní boční výhony zkrátíme na 4–6 pupenů, volíme výhony směřující ven z koruny.
Jádroviny (jabloně, hrušně, …) řežeme v období vegetačního klidu, tedy v období od prosince do března. U bobulovin se doporučuje takzvaný zmlazovací řez, který můžeme provádět od listopadu až do března. Řez peckovin se provádí nejlépe hned po sklizni, čili v období vegetace (např.
Kolik stojí Strihani stromů : Ceník arboristických prací
Úkon | Cena |
---|---|
Výchovný řez | od 250 Kč |
Zdravotní řez (záleží na velikosti, stáří a počtu stromů) | 650–5 000 Kč |
Bezpečnostní řez (záleží na velikosti, stáří a počtu stromů) | 500–3 500 Kč |
Řez ovocných stromů | 300–1 500 Kč |
Kdy nejpozději stříhat jabloně : Jádroviny, zejména jabloně a hrušně, nejsou na dobu řezu tolik náročné, přesto je lépe počkat s hlavním řezem až po skončení mrazů, zpravidla v březnu nebo v dubnu. První plodiny, které lze řezat bez následků již v únoru, jsou bobuloviny – rybíz, angrešt, maliník, kanadské borůvky – a také vinná réva.
Jak se stříhají hrušně
Sloupovité hrušně nevyžadují žádný řez (případně jen zakrátíme nadbytečné větévky). Letní řez: provádí se zakracování nebo zaštipování letorostů, které mají podpořit lepší tvorbu pupenů. Lze také odstranit nadbytečné letorosty, nicméně tento řez se provádí nejčastěji až v zimě. Zimní řez: provádí se v lednu až v dubnu.
Řez se provádí od září do listopadu, zkrátka před zimou. Proč je střih nutný Aby byla pravidelná úroda a nestalo se, že se nějaké roky neobjeví žádné plody. Uřízneme staré výhony, zkrátíme tažeň.Po skončení mrazů je možné provádět jarní řez švestky. V rámci něj odstraňte všechny větve, které vedou dovnitř stromu. Odstraňte také všechny suché a viditelně nemocné větve. Plodné větve v hlavní koruně stromu zkraťte zhruba o třetinu, aby se vlivem tíhy ovoce nebo silného větru nezlomily.
Kdy je nejlepší stříhat jabloně : Stromy je třeba prořezávat časně zjara, v březnu nebo dubnu, dokud nejsou pupeny ještě otevřené. Stromy neprořezávejte za mrazivého počasí, protože se snadno lámou. Pokud od posledního prořezávání uplynulo několik let, rozložte prořezávání postupně na více roků.