Antwort Jak očistit řapíkatý celer? Weitere Antworten – Co se dá udělat z řapíkatého celeru
Kousky syrového řapíkatého celeru lze namáčet do dipů a pomazánek, přidat ho do zeleninového salátu nebo smoothie (i smoothie na podporu hubnutí). Lze z něj vyrobit i pesto: rozmixujete ho s česnekem, olejem a třeba vlašskými ořechy.Detoxikační účinek. Pro vysoký obsah vitamínů a minerálů je celer považován také za významný detoxikační prostředek, který důkladně očistí tělo od nežádoucích látek a pomůže nastartovat metabolismus. Během detoxikační kúry byste měli pít celerovou šťávu po dobu 10 dnů.„Na odšťavňování celeru lze použít jakýkoli, ale nejlepší je horizontální šnekový odšťavňovač,“ odpověděl nám Marek Sloup. Proč horizontální šnekový odšťavňovač Šťávu s ním získáte úplně nejsnáze a nejrychleji, protože celer nemusíte krájet. Šťáva je čistá a má výraznou chuť.
Jak rozmixovat Rapikaty celer : Postup: Rozmixujeme celer s vodou a přecedíme přes pytlík na výrobu oříškového másla (vznikne jemnější, čistá šťáva) nebo přes cedník (vznikne hrubší šťáva). Hotovou šťávu nalijeme zpět do vypláchnutého mixéru a přidáme banán a rozmixujeme.
Jak se upravuje řapíkatý celer
Nejméně pracná a nejrychlejší úprava celeru se obejde i bez odstraňování vláken. Řapíky stačí dobře umýt a nakrájet příčně nebo šikmo na tenké plátky. Vlákna se tím přeruší a v jídle pak nejsou vůbec poznat. Pokud máte dobrou mandolínu, je to hotové za pár minut.
Jak jíst celer : Celer lze podávat vařený, ale také syrový. Má pověst vydatné zeleninové přísady nebo přílohy: přidává se např. do polévek nebo do karbanátků, dále je klasickou součástí směsi kořenové zeleniny při přípravě pokrmů ze zvěřiny.
Díky vysokému obsahu vitamínů a minerálů je ideálním detoxikačním nástrojem. Vyčistí tělo od nežádoucích látek a nastartuje metabolismus, díky čemuž můžete i zhubnout! V případě detoxikace je vhodné pít celerovou šťávu každý den ráno nalačno po dobu 10 dní.
Konzumovat je důležité denně ideálně až 0,5 l to odpovídá jednomu řapíkatému celeru.
Jak pít šťávu z celeru
Šťávu musíte vypít nalačno, a to v množství 480 ml. K tomuto množství se můžete dopracovat postupně. Klidně nejdřív pijte jen 120 ml, pak 250 ml a tak dále. 15-30 minut po vypití šťávy nic nejezte ani nepijte.Celer a jablíčko omyjeme vodou, nakrájíme na menší kousky a rozmixujeme. Směs pomocí sítka nebo bavlněného plátýnka přecedíme a vymačkanou šťávu nalijeme do sklenice. Přidáme lžičku chlorelly, zamícháme a ihned vypijeme. Celerovou detoxikační kúru užíváme nejlépe každé ráno nalačno po dobu 7 dní.Vysévá se v únoru nebo v březnu do malých misek, semena klíčí při teplotě 15 oC dva týdny i déle.
Sklizeň celeru připadá na říjen. Přicházejí již první mrazíky, a proto je třeba celer, přestože ještě roste, sklidit a dobře uskladnit, protože namrzlé, ale i předčasně sklizené celerové bulvy jsou méně trvanlivé. Bulvy opatrně vyjmeme tak, abychom je nepoškodili, protože jinak by během skladování hnily.
Jak Predpestovat řapíkatý celer : Celer řapíkatý se v první polovině září bělí tím způsobem, že se řapíky těsně pod listy sváží lýkem nebo provázkem a přihrnou se celé zeminou. Aby řapíky nepřijaly půdní pach, odhrneme je od povrchu půdy a až k listům uděláme „límec“ z balicího papíru. Během bělení (asi 3 týdny) nesmí přijít na řapíky světlo.
Na co je dobrý celer : Své uplatnění má i jako pomocná kůra při léčbě běžných nemocí dýchacích cest a při angíně. Látky obsažené v celeru pomáhají rozpouštět hlen a zároveň desinfikují sliznice. Celer působí silně močopudně, snižuje hladinu cukru v krvi a hladinu krevního tlaku.
Co udělat z celeru
Dá se z něj udělat pyré, použijete ho směle i do pomazánek nebo ho schováte do karbanátků. Možná by vás ani nenapadlo, že z celeru můžete upéct třeba sušenky a pochutnat si na něm k odpolední kávě. Celer má nasládlou chuť, proto se dobře kombinuje s ovocnou chutí v salátech.
Jak si připravit celerovou šťávu
- Celerová šťáva je nejsilnější, když ji vypijete ráno na lačný žaludek.
- Celer by měl být velký a šťavnatý, abyste z něho získali co nejvíce vody.
- Máte-li celer vyčištěný, dejte ho do odšťavňovače.
- Před pitím nebo jedením čehokoli jiného počkejte alespoň 40 minut.
Celer a mrkev uvaříme v osolené vodě s citronovou šťávou doměkka. Nejlépe na skus. Poté scedíme, necháme vychladnout a pokrájíme na kostičky (hranolky). Dáme do mísy, přidáme jemně pokrájenou cibulku, cottage sýr, zakysanou smetanu, hořčici dle chuti, osolíme a opepříme, promícháme a necháme proležet.
Jak je zdravý řapíkatý celer : Řapíky a listy celeru nabízejí vitamín A, kořeny jsou bohatým zdrojem vitamínů B1, B2, B6 a C, dále draslíku, kyseliny listové, hořčíku, vápníku, železa, fosforu, sodíku a mnoha aminokyselin. Tato miříkovitá zelenina má protizánětlivé účinky, pomáhá mimo jiné likvidovat záněty v trávicím traktu.