Antwort Jak nazýváme vyšší územní samosprávné celky v ČR kolik jich v ČR máme? Weitere Antworten – Jaké jsou územní samosprávné celky
Ústava České republiky (č. 1/1993 Sb.) jmenuje v článku 99 základní územní samosprávné celky, jimiž jsou obce, a vyšší územní samosprávné celky, jimiž podle původního znění ústavy mohly být země nebo kraje, ústavní zákon č. 176/2001 Sb. to pak upřesnil na kraje.Územní samospráva je prostorově vymezený funkční celek, který je nadán právem sám rozhodovat o svých záležitostech. Příkladem územní samosprávy v České republice jsou obce jako základní územní samosprávné celky a kraje jako vyšší územní samosprávné celky.Vyšší územní samosprávný celek je větší celek než základní územní samosprávný celek, jímž je zpravidla obec, ale nižší než stát. V České republice jsou podle článku 99 Ústavy vyššími územními samosprávnými celky kraje, původní znění ústavy připouštělo i to, že by jimi byly země.
Co je to místní samospráva : Územní samospráva nebo místní samospráva je obecný termín pro nejnižší úrovně veřejné správy v rámci konkrétního suverénního státu. Někdy se používá výrazu místní vláda, což odkazuje na úroveň správy, která je jak geograficky lokalizovaná, tak má omezené pravomoci.
Jaké jsou v ČR základní a vyšší územní samosprávné celky
Česká republika se člení na obce, které jsou základními územními samosprávnými celky, a kraje, které jsou vyššími územními samosprávnými celky.
Kolik máme vyšších územních samosprávných celků : 347/97 Sb. ze dne 3. prosince 1997 o vytvoření vyšších územních samosprávných celků, rozdělena na 14 krajů. Na základě tohoto zákona a usnesení vlády České republiky č.
Územní samospráva
Česká republika se člení na obce, které jsou základními územními samosprávnými celky. Podle zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení) v platném znění je obec základním územním samosprávným společenstvím občanů, tvoří územní celek, který je vymezen hranicí území obce.
„Česká republika se člení na obce, které jsou základními územními samosprávnými celky, a kraje, které jsou vyššími územními samosprávnými celky.
Jaké jsou typy obcí
obce prvního typu – veškeré obce, vydané nařízení se vztahuje jen na svoje území, obce druhého typu – jedná se o obce s pověřeným obecním úřadem, nařízení se vztahují na svoje území i na jeho správní obvod, obce třetího typu – obec s rozšířenou působností, veškeré obce s rozšířenou působností a obce druhého typu.Česká republika se člení na základní územní samosprávné celky (obce) a vyšší územní samosprávné celky (kraje). Územní samosprávné celky jsou územními společenstvími občanů, které mají právo na samosprávu.Vykonávají ji ústřední orgány státní správy, územní orgány státní správy s místní působností (např. vydávání pasů) a ostatní státní orgány (např. soudy). Naopak samospráva rozhoduje pouze o věcech, které se týkají pouze vymezeného území (např.
Česká republika se člení na obce, které jsou základními územními samosprávnými celky. Podle zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení) v platném znění je obec základním územním samosprávným společenstvím občanů, tvoří územní celek, který je vymezen hranicí území obce.
Jaký je rozdíl mezi městem a obcí : 1 zákona č. 128/2000 Sb. obec, která má alespoň 3 000 obyvatel, je městem, pokud tak na návrh obce stanoví předseda Poslanecké sněmovny po vyjádření vlády. Město je samostatně spravováno zastupitelstvem města; dalšími orgány města jsou starosta, rada města, městský úřad a zvláštní orgány města.
Co je obec III typu : Dle míry přenesené působnosti rozlišujeme 3 kategorií obcí. Obce dělíme na obce s „běžnými“ obecními úřady (obce „I“), obce s pověřenými obecními úřady (obce „II“) a obce s rozšířenou působností (obce „III“).
Jak říkáme 14 územním celkům České republiky
14 územním celkům, na které je rozdělena Česká republika, říkáme kraje.
Nejdůležitějším je zastupitelstvo obce, jediný obecní orgán, o němž se Ústava ČR přímo zmiňuje. Dále je to rada obce (pokud je volena), starosta a obecní úřad. Orgánem obce je též komise, jestliže jí byl svěřen výkon přenesené působnosti.Městys či městečko (dříve i městec) je typ obcí významově stojící mezi městem a vsí. V minulosti se jednalo o sídla, kterým bylo uděleno právo pořádat týdenní a dobytčí trhy (tím se městyse lišily od vsí) a zpočátku výjimečně i výroční trhy. Městyse musely plnit roli spádového městečka pro okolní vesnice.
Co je obec II typu : Obec s pověřeným obecním úřadem se někdy označuje jako obec II. typu nebo obec II. stupně (obcí I. stupně je každá obec, obcí III.