Antwort Jak nakrájet řapíkatý celer? Weitere Antworten – Co se dělá z řapíkatého celeru
Kousky syrového řapíkatého celeru lze namáčet do dipů a pomazánek, přidat ho do zeleninového salátu nebo smoothie (i smoothie na podporu hubnutí). Lze z něj vyrobit i pesto: rozmixujete ho s česnekem, olejem a třeba vlašskými ořechy.Před skladováním odstraníme celeru natě, vydrží pak déle
V takovýchto podmínkách by měl vydržet až 4 měsíce. Já osobně dávám kořenovou zeleninu do spodní části lednice, kde je teplota nejvyšší a nestane se, že by zelenina přemrzla, jak se může přihodit v části ve výšce – blíže mrazáčku.Řapíkatý celer má mnohostranné použití. Lze jej použít například od polévek, syrový s dipy, jako dušenou zeleninu nebo také jako šťávu. Zpravidla se konzumují pouze stonky.
Jak se čistí celer : Kořínky je potřeba nemilosrdně vykrojit a celer v jejich místě oloupat tak hluboko, dokud neodhalíte čistou dužinu. Na straně s natí stačí celer jen seříznout, na zbytku povrchu si už poradíte se škrabkou. Záhyby okolo kořenů bývají plné hlíny, nemilosrdně se jich zbavte.
Jak nakrájet řapíkatý celer
Řapíky stačí dobře umýt a nakrájet příčně nebo šikmo na tenké plátky. Vlákna se tím přeruší a v jídle pak nejsou vůbec poznat. Pokud máte dobrou mandolínu, je to hotové za pár minut. Takhle upravený celer už stačí jen lehce ochutit a vpravit do salátu, kde vynikne jeho sladkost a křupavost.
Jak casto jíst řapíkatý celer : Řapíkatý celer rozhodně ano… syrový v množství kolem 3 stonků v kombinaci s jiným ovocem či ještě lépe zeleninou do freshe či smoothie (v dávce do 300-500 ml na jednu porci max. podle toho, kdo je jak zvyklý). Ne více a ne častěji než 2-3x týdně.
Řapíkatý celer se neskladuje tak dobře jako bulvový, proto je lepší jej spotřebovat co nejdříve. Můžeme jej uložit do lednice, kde vydrží několik dní, nebo jej zmrazit, pokud jej chceme použít později. Před zmrazením je vhodné řapíky omyt, nakrájet na kousky a povařit v osolené vodě asi 3 minuty.
Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé
Druh | V tmavé a chladné spíži | V ledničce |
---|---|---|
Celer | 10 dní | 2 – 3 týdny |
Kapusta, zelí | 2 týdny | 2 – 3 týdny |
Houby | 2 – 5 dní | |
Špenát | 2 – 3 dny | 3 – 5 dní |
Jak nakrájet Rapikaty celer
Řapíky stačí dobře umýt a nakrájet příčně nebo šikmo na tenké plátky. Vlákna se tím přeruší a v jídle pak nejsou vůbec poznat. Pokud máte dobrou mandolínu, je to hotové za pár minut. Takhle upravený celer už stačí jen lehce ochutit a vpravit do salátu, kde vynikne jeho sladkost a křupavost.Celer a jablíčko omyjeme vodou, nakrájíme na menší kousky a rozmixujeme. Směs pomocí sítka nebo bavlněného plátýnka přecedíme a vymačkanou šťávu nalijeme do sklenice. Přidáme lžičku chlorelly, zamícháme a ihned vypijeme. Celerovou detoxikační kúru užíváme nejlépe každé ráno nalačno po dobu 7 dní.Klíčem je pít ji v době, kdy jste neměli v žaludku pevné jídlo. Proto já začínám pitím této šťávy ráno, protože to je nejoptimálnější čas. Pití celerové šťávy ráno zároveň posílí trávení jídla i po zbytek dne. Kombinace s jablkem a citrónem neruší způsob vstřebávání živin z celeru.
Stonky řapíkatého celeru důkladně omyjeme a pokrájíme na malé kousky, řepu a ředkve omyjeme, oloupeme a také pokrájíme, mrkev oškrábeme a rozkrájíme. Petrželku omyjeme a nasekáme nadrobno. Vše zalijeme vodou, zakápneme citronovou šťávou a rozmixujeme. Dáme vychladit a pijeme průběžně přes den.
Kdy nejíst celer : Pokud máte problém s ledvinami, řapíkatý celer raději vynechte. Obsahuje totiž velké množství oxalátů, tedy látek, které mohou zapříčinit vznik ledvinových kamenů. Opatrně také, pokud jste alergici. Celer, ať už řapíkatý nebo bulvový, je silným alergenem.
Jak jíst celer : Celer lze podávat vařený, ale také syrový. Má pověst vydatné zeleninové přísady nebo přílohy: přidává se např. do polévek nebo do karbanátků, dále je klasickou součástí směsi kořenové zeleniny při přípravě pokrmů ze zvěřiny.
Jak dlouho se vaří řapíkatý celer
Při dlouhém dušení (alespoň 45 minut) celer i jeho vlákna nádherně změknou a zvláční.
Díky vysokému obsahu vody je řapíkatý celer velmi nízkokalorickou zeleninou. Pro lidské tělo jsou obzvláště cenné vitaminy skupiny B (mezi nimi i biotin a kyselina pantothenová) a také vitamin A. Z minerálních látek obsahuje řapíkatý celer zejména hořčík, vápník a draslík.Celerová a petrželová nať
Natě celeru a petržele se uchovávají běžně. Lze je nasušit, zamrazit, udělat z nich pesto. Pokud je však chceme uchovávat čerstvé, pak oddělíme od kořenové části, dobře umyjeme a dáme do lednice do sítka, které umístíme do hrnce. Tam se mi to osvědčilo nejlépe.
Jak správně skladovat celer : Mrkev, petržel, červená řepa, celer, křen nebo ředkve – obecně kořenová zelenina – vyžadují chlad a relativně vyšší vlhkost vzduchu. Odřízněte zelené natě, které by jinak odsávaly vlhkost, a kořen uskladněte v prodyšném sáčku ve spodní přihrádce lednice.