Antwort Jak Nadrtit šípky? Weitere Antworten – Jak Nadrtit Susene šípky
Sušené šípky musíte před přípravou čaje nadrtit na menší kousky. Ideální bude kuchyňský mixér, ale vystačíte si i se sáčkem a paličkou na maso. Dvě vrchovaté lžíce takto nadrcených šípků zalijte půllitrem vlažné vody a nechejte je louhovat – nejlépe celou noc. Ráno výluh ohřejte a máte hotovo.Pro sušení šípkových plodů se nabízí několik řešení. To nejzákladnější – nechat šípky volně uschnout na vzduchu, slunci či nad topením, bývá často zatracováno kvůli poklesu vitamínu C. Naopak nejideálnějším řešením se jeví použití sušičky, přičemž teplota by při procesu sušení neměla překročit 40° C.Šípkový čaj z čerstvých šípků není nutné vařit – lepší je nechat oloupané šípky (zhruba 80 šípků na litr vody) louhovat ve studené vodě přes noc. Povařit pak můžete až ráno bezprostředně před tím, než se rozhodnete čaj pít. Snažte se ale nepřekročit teplotu 70°C a před konzumací nechejte čaj ještě pár minut odstát.
Jak se suší šípky : Šípky rozprostřeme v jedné vrstvě na plechu a sušíme ideálně v horkovzdušné troubě na 60 – 70 °C. Pokud nemáte v troubě větrák, nechte pootevřená dvířka s nějakou zátarasou, aby se šípky nespálily. Počítejte, že se takto budou sušit přibližně 4-8 hodin.
Co s Usušenými šípky
Jak však s usušenými šípky naložit později Velmi snadno, oblíbený je nejen čaj, ale také sirup, marmelády či omáčky ke zvěřině. Nejjednodušším receptem z šípků je obyčejný odvar, šípkový čaj.
Na co je zdravý šípek : Šípky posilují imunitu
Šípky byly po staletí používány k boji proti infekcím a projevům onemocnění, jako jsou kašel, nachlazení, chřipka a dýchací potíže. Nyní je známo, že vitamín C je rozhodující pro celkové zdraví těla v jeho úsilí o potlačení bakteriálních a virových infekcí.
Ideální ke sběru šípku jsou měsíce září a říjen. Sbírat by se však mělo v době, kdy ještě nedorazily první mrazíky a současně už plody dostatečně uzrály. Jestliže plody zmrznou, ztrácejí cenné vitamíny a není je možné sušit. Dávejte také pozor na to, abyste nesbírali plody, které jsou měkké na dotek.
Nejdříve dejte švestky sušit do trouby na pět hodin při teplotě asi 50 °C. Pak sušení na dalších pět hodin přerušte, přičemž švestky ponechte v troubě zchladnout. Ve druhé vlně sušení zvyšte teplotu na přibližně 70 °C a sušte dalších 12 hodin. Následně opět na pět hodin sušení přerušte.
Jak dlouho louhovat šípek
Příprava domácího šípkového čaje:
Nasypte šípky do hrnce a zalijte horkou vodou. Přiveďte vodu k varu a nechte vařit 5-10 minut. Poté stáhněte hrnec z plotny a nechte čaj louhovat dalších 5-10 minut. Pro lepší chuť můžete přidat med, cukr nebo citron podle chuti.Doporučená dávka je 20 šípků na 1/4 l vody. Před konzumací nálev zahřejeme na teplotu asi 70 stupňů, odstavíme a necháme ještě 10 minut louhovat. Čaj z čerstvých šípků, stejně jako ten ze sušených nesmíme nechat přejít varem.Ty měkké, obvykle přešlé mrazem, jsou zase lepší na marmelády, pyré (vložit odkaz), omáčku či sladké pomazánky. Vyrábí se z nich také víno a skvěle chutnají a léčivě působí naložené v medu. Mnohé od zpracování šípků odrazuje jeho pracnost, je totiž třeba pečlivě odstranit všechna semínka a chloupky.
Nejčastěji je sušíme na čaj, ale výborné poslouží i pro přípravu jiných nápojů nebo zavařenin, příloh a pokrmů. Plody sice můžeme sklízet a zpracovávat hodně měkké a přemrzlé, ale nejbohatší na vitaminy jsou v době plné zralosti, kdy jsou pevné a sytě červené.
Co udělat ze Susenych šípků : Doporučujeme si z nich připravit pečený šípkový čaj, marmeládu podle receptu babičky Marušky nebo šípkové víno. Lahůdkou jsou i šípky naložené v medu. Základem pro šípkovou omáčku je šípkový protlak, který si můžeme připravit do zásoby. Výborný je šípkový sirup, který lze připravit i ze sušených šípků.
Jak jíst šípek : Jak se jí šípky
Není to žádná věda – měkký šípek má po utržení v místě stopky dírku, kterou se jednoduše vysaje kašovitá hmota, která obaluje semínka. Semínka pěkně škrábou, proto je nejíme.
Na co pomáhá šípkový čaj
Přínosy pro zdraví V šípkovém čaji jsou obsaženy flavonoidy, které jsou účinnými antioxidanty. Mimo to působí antibakteriálně, má příznivý vliv na cévy, působí proti bolestem a zánětům. Tento čaj obsahuje i lykopen, který je antioxidantem s protirakovinnými účinky.
Nejspolehlivější je zároveň nejpracnější způsob, kdy šípky rozpůlíte a jadérka a chloupky odstraníte. Rychlejší je šípky ponořit do vody, povařit je celé 30 minut a pak je rozmixovat a několikrát propasírovat. I přes ten nejjemnější cedník se však některé chloupky dostanou do zavařeniny a jsou v ní cítit.Nejčastěji je sušíme na čaj, ale výborné poslouží i pro přípravu jiných nápojů nebo zavařenin, příloh a pokrmů. Plody sice můžeme sklízet a zpracovávat hodně měkké a přemrzlé, ale nejbohatší na vitaminy jsou v době plné zralosti, kdy jsou pevné a sytě červené.
Jak dlouho vydrží sušené švestky : Sušené švestky mají neotevřené trvanlivost asi dva roky. Měly by se uchovávat na chladném, suchém a tmavém místě. Sířené sušené švestky mají delší trvanlivost než nesířené.