Antwort Jak na sebe vzájemně působí souhlasně Zelektrovaná tělesa? Weitere Antworten – Jak na sebe působí stejné nabitá tělesa
Skutečnost, že síly elektrického působení mezi tělesy mohou být jak přitažlivé, tak odpudivé, vysvětlujeme tím, že elektrický náboj může nabývat kladných i záporných hodnot – tělesa se souhlasným znamením náboje se přitom odpuzují, tělesa s nesouhlasným znamením náboje se přitahují.Dva elektrony na sebe působí odpudivými elektrickými silami, protože jejich náboje jsou souhlasné. Proton má kladný náboj a elektron má záporný náboj. Proton a elektron na sebe působí vzájemnými přitažlivými elektrickými silami, protože jejich náboje jsou nesouhlasné.Záporně zelektrované těleso je takové, které má převahu protonů nad elektrony. Kladně zelektrované těleso je takové, které má převahu elektronů nad neutrony. Aniont je kladně nabitý iont.
Jak může těleso získat elektrický náboj : Při vzájemném styku některých těles (např. při tření) vzniká na jejich povrchu elektrický náboj. O tělesu, které má elektrický náboj, říkáme, že je zelektrované nebo elektrický nabité.
Jak se projevuje vzájemné působení těles
Působení těles je vždy vzájemné. Přitom vzájemným působením těles dochází buď ke změně tvaru (deformace) nebo ke změně pohybu těles (uvedení do pohybu, zbrždění, urychlení, zastavení nebo změně směru pohybu). Rukama je možné míč hodit, chytit nebo odrazit a tak změnit směr jeho pohybu.
Jak na sebe působí dvě kladně Zelektrovaná tělesa : Pokud k sobě přiblížím dvě kladně zelektrovaná tělesa, budu pozorovat, že se odpuzují. 6. Pokud k sobě přiblížím dvě záporně zelektrovaná tělesa, budu pozorovat, že se odpuzují.
Těleso lze nabít (zelektrovat = změnit počet e-):
- třením (sáček, oblékání, česání…), třením o vzduch (auto, letadlo)
- dotykem s nabitým tělesem (obrazovka – papír…)
- ionizujícím zářením (trampolína na slunci, UV na zinek …)
Působí-li jedno těleso na druhé, působí současně i druhé těleso na první. Působení těles je vždy vzájemné. Přitom vzájemným působením těles dochází buď ke změně tvaru (deformace) nebo ke změně pohybu těles (uvedení do pohybu, zbrždění, urychlení, zastavení nebo změně směru pohybu).
Jaké je vzájemné silové působení mezi tělesy
Působení těles je vždy vzájemné. Každá dvě tělesa se vzájemně přitahují silami = gravitačními silami. Gravitační síly jsou stejně velké, ale opačného směru Velikost gravitačních sil se zvětšuje: se zvětšující se hmotností obou těles a se zmenšující se vzdáleností obou těles.Síly působící mezi dvěma nabitými (nepohybujícími se) tělesy jsou přitažlivé, jestliže mají tělesa náboje s opačnými znaménky, a odpudivé, pokud mají tělesa náboje se shodnými znaménky. Tyto síly se označují jako elektrostatické.Kladný elementární náboj e má proton, záporný elementární náboj –e má elektron. Protony a elektrony jsou v atomu v rovnováze, proto se atom navenek jeví jako elektricky neutrální. – kapaliny jsou elektricky neutrální, ale přidáním soli dojde k její disociaci na kladně a záporně nabité ionty. Např.
Z praxe víme:
- Chceme-li napnout pružinu, musíme na ní působit silou. (Měníme rozměry pružiny, deformujeme jí.)
- Chceme-li stojící míč uvést do pohybu, musíme na něj působit silou. (Míč byl na začátku v klidu, potom se pohyboval, změnili jsme pohybový stav tělesa (míče)).