Antwort Jak na Mlatovy povrch? Weitere Antworten – Jak udělat Mlatovy povrch
Klíčem ke správné realizaci mlatového povrchu je vždy co nejdokonalejší příprava podloží a hutnění v každé fázi (vrstvě) výroby. Při výrobě mlatového povrchu se používá ochranná (spodní), podkladní dynamická (střední) a obrusná (vrchní vrstva).Při realizaci mlatové cesty se začíná odebráním zeminy a hlušiny a dokonalým zhutněním podkladu. Poté je třeba dokonale zhutnit každou následující vrstvu. Před realizací mlatu také nesmíme zapomenout, že je určen především k chůzi, a že je ze všech zpevněných povrchů nejméně odolný.CO TO JE MLATOVÁ CESTA :
Mlatové cesty jsou tradiční konstrukce zpevněných cest, oblíbené zejména v parcích, na cyklostezkách, u památkových objektů (hrady, zámky). Moderní mlatové povrchy nachází rostoucí oblibu u rodinných domů, kde mohou zdobit chodníky, příjezdové cesty, zahradní cestičky, lemovat stromy, ohniště.
Jak se dělá Mlatovy chodnik : Základ cesty je tvořen směsí s nejméně dvěma složkami přírodního nebo umělého kameniva, směs musí být správně smíchaná, zhutněná a rozprostřená, čímž se zajišťuje maximální únosnost a soudržnost. Povrch cesty je vždy tvořen přírodním materiálem a to zejména místního původu – kamenivo, které je v kraji těženo.
Jak Hutnit mlat
Takto zhotovený mlat se svrchu posype obilními plevami nebo krátce nařezanou slámou a nechá se podle počasí dva až tři dny zavadnout. Po té se začne postupně hutnit dřevěnými pěchy. Tento proces se pak během zasýchání v pravidelných intervalech opakuje po dobu asi čtyř týdnů, aby se zamezilo vzniku trhlin.
Co zvolit na terasu : Finančně nejdostupnější jsou podlahy z měkkých druhů dřeva z jehličnatých stromů (např. smrk, borovice, jedle). Odolnější a současně dražší jsou terasy z tvrdšího dřeva jako je modřín nebo douglaska. Terasová prkna a dlaždice mají obvykle protiskluzovou úpravu.
Dřevěnou terasu doporučujeme ošetřit olejem alespoň jednou ročně. Olej promíchejte a nanášejte štětcem nebo válečkem v tenkých vrstvách. Po 20 minutách po nanesení setřete přebytečný olej.
Mlatové cesty a zpevněné plochy jsou tvořeny sypanou směsí hrubšího a jemnějšího přírodního či umělého kameniva, které se po uložení na příslušnou plochu mechanicky zhutní. Základem je vrstva směsi nejméně dvou frakcí přírodního nebo umělého kameniva (struska, recyklát).
Kolik mlatu na m2
Mlat 0-4 mm vanilkový – volně ložený
Růžovo – bílý mlat vhodný na povrchovou úpravu zpěvněných ploch jako jsou cestičky v zahradách či parcích. Volně ložený. Spotřeba mlatu vychází cca 38-39 kg/m2 při síle vrstvy (mocnosti) 3 cm před zhutněním (2,5 cm po zhutnění).Mlat bývala (obvykle průjezdná) část stodoly, původně sloužící k ručnímu výmlatu obilí cepem. Podlaha mlatu se zhotovovala z mokré hlíny o tloušťce 20 až 30 cm. Do hlíny se dodávaly příměsi řezanky, pazdeří, někde i volské krve.K hutnění nám poslouží tzv. žába, neboli vibrační pěch. Pokud se rozhodneme materiál pod štěrkové lože doplňovat ve větší výšce, je nutné hutnit postupně po vrstvách. Přičemž výška jednotlivých vrstev nesmí přesáhnout 30 cm.
Mlat bývala (obvykle průjezdná) část stodoly, původně sloužící k ručnímu výmlatu obilí cepem. Podlaha mlatu se zhotovovala z mokré hlíny o tloušťce 20 až 30 cm. Do hlíny se dodávaly příměsi řezanky, pazdeří, někde i volské krve.
Jaký povrch na venkovní terasu : Pro venkovní použití je ideální slinutá dlažba o tloušťce dva centimetry, která je odolná vůči mechanickému poškození i mrazu. Tato dlažba je k dispozici v různých formátech, dekorech a barvách. Kromě slinuté dlažby můžete využít také vymývané betonové dlaždice nebo dlažbu z přírodního kamene.
Čím obložit venkovní terasu : Proto je nejlepší vybírat mrazuvzdorné obklady z přírodního kamene nebo betonových imitací lámaného kamene či dřeva. Tyto materiály se dají použít i na obložení schůdků u stupňovité terasy nebo na obklad zděného grilu. S využitím rohových prvků navíc vytvoříte jednolité plastické obložení bez rozeznatelných spár.
Jaký povrch na terasu
Mezi levnější řešení patří běžné dřevo, betonová stěrka nebo obyčejná dlažba. Naopak dražším povrchem je dřevoplast, exotické dřevo, pryskyřičná stěrka nebo výběrový kámen. Pokud se řeší cena terasy, pak je třeba si uvědomit i životnost jednotlivých povrchů.
Dřevěnou terasu doporučujeme natírat výhradně terasovým olejem. Lazury nejsou určené na pochozí plochy. Pokud byste natřeli dřevěnou terasu lazurou nebo barvou, tak se barva na nejvíce namáhaných místech vychodí a následná renovace bude muset být celoplošná.Nejčastěji používáme zrnitost 0/32 mm. Vrstva podložního štěrku je závislá na typu podloží, které však v tuto chvíli máte připravené. Vrstvu štěrku je potřeba opět důkladně mechanicky zhutnit. V případě vyšší vrstvy hutnění doporučujeme udělat několikrát, typicky po každé přidané celistvé vrstvě štěrku 0/32 mm.
Jakou vibrační desku na štěrk : Vibrační desky 65 – 100 kg / 20 kN slouží pro střední hutnící práce s profesionálním využitím. Uplatnění najdou při hutnění zeminy, štěrku a kameniva přibližně do hloubky 30 cm. Tyto desky lze také využít při pokládání živičných povrchů (například asfaltování).