Antwort Jaká může být řeč? Weitere Antworten – Jaké jsou druhy řeči
ŘEČ PŘÍMÁ, NEPŘÍMÁ, NEVLASTNÍ PŘÍMÁ, POLOPŘÍMÁŘeč vzniká proudem vzduchu, který vychází z plic, prochází mezi hlasivkami (hlasovou štěrbinou), které zpravidla vytvářejí základní zvuk, který je modulován (ovlivněn a doplněn) jazykem a patrem, dásněmi a rty v ústní dutině, která působí také jako rezonátor.Na produkci řeči se vedle mozku podílejí i centra uložená v prodloužené míše, mozečku, mezimozku. Z mezimozku se řídí např. činnost hlasivek, melodie a hlasitost mluvy, její frázování, tj. vesměs řečové složky mimo vlastní artikulaci.
Co je to vnitřní řeč : Nezvučná „řeč pro sebe“, ke které dochází, když člověk o něčem přemýšlí, vytváří si nějaké plány, rozhoduje se, vzpomíná, něco si pro sebe ujasňuje. Je pro ni tedy typické těsné sepětí s myšlením, zejména s řešením problémů, soudí se, že fixuje výsledky psychických procesů.
Jak se pozná nepřímá řeč
umime.to/B3N
Přímá řeč | Nepřímá řeč |
---|---|
„Máš rád čokoládu“ zeptal se mě Mirek. | Mirek se mě zeptal, jestli mám rád čokoládu. |
Ida mě pozvala: „Přijď odpoledne k nám.“ | Ida mě pozvala, abych k nim odpoledne přišla. |
„To nevadí,“ odpověděl. | Odpověděl, že to nevadí. |
Jaký je rozdíl mezi řeči a jazykem : Je to prostředek, který slouží k existenci, uchovávání a předávání zkušeností, které lidstvo získalo ve svém společensko-historickém vývoji. Je nutné rozlišovat řeč a jazyk. Řeč je nástroj myšlení, je konkrétní jazykovou dovedností. Jazyk je jako systém slov a znaků nástrojem řeči.
Neurotické poruchy řeči (mutismus, elektivní mutismus, surdomutismus) Poruchy plynulosti řeči (koktavost, breptavost) Poruchy artikulace (dyslalie, dysartrie) Poruchy grafické podoby řeči (dyslexie, dysgrafie)
Poruchy řeči je souhrnné označení pro poruchy zpracování jazykové informace, označované v mezinárodní klasifikaci nemocí kódy F80. Mohou postihovat gramatické, sémantické či jiné postižení jazyka, a to jak receptivní (tedy příjem informace), tak expresivní (produkci jazykového materiálu).
Co se ztratou hlasu
Když je hlas přetěžován
V případě, že chrapot trvá u dospělých déle než 3 týdny a u dětí déle než týden, je potřeba zdravotní stav konzultovat s lékařem. Chronické onemocnění hlasivek totiž může mít za důsledek otoky hlasivek, polypy na hlasivkách nebo např. tzv. zpěvácké uzlíky.Nepřímou řeč používáme k tomu, abychom někomu sdělili, co řekla jiná osoba, aniž bychom použili její přesná slova. She said she was coming to class. I told you I wouldn't be able to come.Na co si dát při zápise přímé řeči pozor Přímá řeč začíná uvozovkami dole („) a končí uvozovkami nahoře (“). Nikdy ne naopak.
2) Nevlastní přímá řeč
Ta se vyskytuje především v uměleckých textech. Nelze v ní jasně odlišit řeč postav a řeč vypravěče. V případě nevlastní přímé řeči jsou vynechány uvozovky, dvojtečky i uvozovací věta. Jirka vyšel se psem ze dveří, pojď, půjdeme na procházku.
Kterou řeči se u nás mluví : Čeština je slovanský jazyk a patří tak do rodiny indoevropských jazyků. Spolu se slovenštinou tvoří česko-slovenskou větev západoslovanských jazyků, mezi které patří dále polština, kašubština a lužická srbština (horní a dolní). Čeština je nejzápadnějším slovanským jazykem.
Co to je řeč : Schopnost člověka vyjádřit členěnými zvuky obsah vědomí a používat výrazové verbální (mluva, písmo) a neverbální (posunky, mimika, gesta) prostředky. Řeč slouží ke sdělování a vyjadřování toho, co máme „v sobě“. Umožňuje rozhovor a vytváření společenství, spojuje já a ty.
Co to je Dysartrie
Dysartrie je porucha řeči, charakterizovaná špatnou artikulací. Dysartrická řeč je důsledkem onemocnění nervové soustavy, které brání kontrole například nad jazykem, hrdlem, rty či plícemi. Přítomné jsou často i potíže s polykáním (dysfagie).
Dyslalie je druh narušené komunikační schopnosti, kterou řadíme mezi poruchy artikulace. Vyznačuje se tím, že narušena je výslovnost jedné hlásky nebo skupiny hlásek mateřského jazyka, zatímco ostatní hlásky jsou vyslovovány správně, dle příslušných jazykových norem.Rychlejšímu návratu hlasivek můžete dopomoci popíjením či kloktáním minerální vody Vincentka (k dostání i v tabletách). Z režimových opatření nezapomínejte na dostatečný pitný režim (ideálně bylinné čaje (divizna, lípa, podběl) slazené medem, hlasově klidový režim, dostatečně zvlhčený vzduch.
Co může způsobovat chrapot : Obvykle za infekci na hlasivkách mohou chladný vzduch, klimatizace, znečištěný vzduch kouřením, prachy, chemikáliemi nebo laryngitida (zánět hlasivek a hrtanu). Dočasný chrapot obvykle následuje po celodenním mluvení, zpívání nebo jednorázovém hlasovém vypětí (fandění na sportovním zápase, zpěv v hospodě).