Antwort Jaké jsou Slohove postupy? Weitere Antworten – Jaké jsou slohové postupy
Obsah
- 2.1 Slohový postup informační
- 2.2 Slohový postup popisný
- 2.3 Slohový postup vyprávěcí
- 2.4 Slohový postup výkladový
- 2.5 Slohový postup úvahový
- 2.6 Slohový postup dialogický
- 2.7 Slohový postup řečnický
- 2.8 Slohový postup argumentační
Mezi těmi nejčastějšími slohovými útvary, které se objevují u písemné zkoušky z češtiny, jsou vypravování, odborný popis, líčení, charakteristika, článek, zpráva, rozhovor, recenze, úřední dopis, úvaha či referát.Informační Tento postup je považován za nejjednodušší. Fakta o tom, co se kdy a kde stalo, prostě konstatuje (nevysvětluje), třeba jen formou výčtu. Uplatňuje se zejména funkčím stylu prostěsdělovacím (zpráva, dopis, oznámení), administrativním (žádost), publicistickém (zpráva, reklama).
Jak by měl vypadat výklad : Shrnutí:
- Výklad musí obsahovat nadpis, úvod, text (ideálně podle předem připravené osnovy), závěr,
- je ideální si vše předem promyslet,
- postup – deduktivní nebo induktivní,
- dělení do odstavců,
- neutrální jazyk, odborné termíny, zkratky, vsuvky, citace.
Kolik je slohových postupu
Všeobecně rozeznáváme tyto slohové postupy: popisný, vyprávěcí, výkladový (zahrnující i úvahový) a informační.
Co je to výkladový slohový postup : (d) výkladový slohový postup: Charakterizuje ho objektivně podaná strukturovaná informace akcentující příčinnou souvislost složek, text však směřuje ke gnómičnosti; z jazykového hlediska je důležitá propracovaná větná a nadvětná stavba s přesně vyjádřenými vztahy, omezena je aktualizace všech úrovní vyjádření.
Slohovým útvarem se nazývá konkrétní, vyhraněný typ jazykového projevu. Každý takový útvar je uspořádán podle určitých pravidel a má své charakteristické rysy.
– zpráva je informace o tom, co už se stalo – typický je proto minulý čas – jedná se o úvar informační (zpravodajský) – důraz se klade na objektivitu, vlastní názor autora je nežádoucí – obsahuje události tak, že odpovídá na pomyslné otázky: • Co se stalo
Co obsahuje výklad
Výklad postihuje a vysvětluje vnitřní souvislosti a vztahy, podmínky vzniku, vývoj, trvání jevu, jeho následky a objasňuje podstatu jevu. Je základem učebnic, odborných časopisů a publikací. Je to logicky skloubené a odborné vysvětlování určité skutečnosti.- je komplexná analýza a vysvetlenie, vývinových a funkčných vzťahov medzi predmetmi a javmi, alebo vo vnútri predmetov a javov. ýkladový slohový postup- sa vyskytuje v písomných a ústnych útvaroch náučného (odborného) štýlu .Znaky: stručnost, heslovitost, přesnost, stereotyp → fráze, klišé. Funkce: odborně sdělná, řídicí (direktivní), správní. Jazyk je zcela neutrální (až neosobní), bez citového zabarvení, spisovný, pravdivý, čitelný, často se používají zkratky či zkratková slova.
U slohové práce, hlavně té maturitní, je důležitá také grafická úprava. Snažte se tedy psát čitelně, bez škrtanců, dodržovat okraje a oddělovat odstavce. Lépe to na vyučujícího působí. U slohové práce se hodnotí také pravopis, proto si na něj dávejte pozor.
Jak dlouhá má být zpráva : Poutavý titulek je základ úspěchu
Titulek je pro každou tiskovou zprávu klíčová věc, jeho úkolem je zaujmout, a proto je třeba mu věnovat pozornost. Měl by být výstižný, ne příliš dlouhý a zároveň dostatečně popisný, aby vystihoval podstatu tiskové zprávy. Jako maximální délka titulku se doporučuje sedm slov.
Jak se píše slohová práce : Každá maturitní slohová práce musí mít nadpis, úvod, text a závěr. Kromě samotného textu se hodnotí také vizuální stránka (škrtance, okraje, mezery mezi odstavci) a samozřejmě pravopisné chyby. Maturitní slohovka musí splnit minimální počet slov, bývá to 250 slov, což je v přepočtu průměrně 30 řádků formátu A4.
Jak vypadá výklad
– musí být obsahově správný, věcný, srozumitelný, přehledný a objektivní, – vždy je logicky členěn na odstavce, – objasňuje vznik a vývoj jevů, vnitřní vztahy mezi jevy a jejich částmi, podstatu jevů, – podává poučení, – často se používá v kombinaci s popisem, obsahuje odborné názvy (termíny), – obsahuje slova citově …
Výklad je slohový útvar. Patří do funkčního stylu odborného. Postihuje a vysvětluje vnitřní souvislosti a vztahy, podmínky vzniku, vývoj, trvání jevu, jeho následky a objasňuje podstatu jevu. Výklad je základem učebnic, odborných časopisů a publikací.Každá maturitní slohová práce musí mít nadpis, úvod, text a závěr. Kromě samotného textu se hodnotí také vizuální stránka (škrtance, okraje, mezery mezi odstavci) a samozřejmě pravopisné chyby. Maturitní slohovka musí splnit minimální počet slov, bývá to 250 slov, což je v přepočtu průměrně 30 řádků formátu A4.
Co patří do Publicistickeho stylu : Publicistický styl nejvíce využívá podstatných jmen, přídavných jmen, sloves a příslovcí. Pokud někdo píše v publicistickém stylu, měl by se také vyhýbat hodnotícím výrazům. Automatizované výrazy = běžně používané výrazy. Aktualizované výrazy = nová, neobvyklá spojení (např.