Antwort Jaké jsou pravomoci veřejného ochránce práv? Weitere Antworten – Co může ombudsman
Pravomoci. Ochránce má možnost provádět nezávislá šetření v daných věcech a provádí nápravu chyb veřejné správy pomocí neformálních návrhů či doporučení a zejména pak prostřednictvím veřejného tlaku na dané instituce, kdy má možnost veřejně vyzvat instituce, které pochybily, k nápravě.Veřejného ochránce práv volí Evropský parlament na období pěti let, s možností opětovného zvolení. Volba veřejného ochrance práv je jedním z prvních úkolů každého nového Parlamentu po jeho zvolení.Působnost ochránce se dle § 1 odst. (3) nevztahuje na Parlament, prezidenta republiky a vládu, na Nejvyšší kontrolní úřad, na zpravodajské služby České republiky, na vyšetřovatele Policie České republiky, státní zastupitelství a na soudy, s výjimkou orgánů státní správy soudů.
Kdy kontaktovat ombudsmana : Kdy se můžete obrátit na ombudsmana
- nesouhlasíte s rozhodnutím nebo postupem úřadů,
- je úřad nečinný, nevydal rozhodnutí ve lhůtě či např. nezahájil řízení,
- si myslíte, že jste měli být účastníkem řízení, ale k řízení vás nepřizvali,
- se k vám úředník chová arogantně nebo nevhodně.
Kdy se mohu obrátit na ombudsmana
Týká se vás to, pokud:
- Nesouhlasíte s rozhodnutím nebo postupem úřadu v České republice.
- Úřad je nečinný – nevydal rozhodnutí nebo nezahájil řízení.
- Úřad vás nepřizval jako účastníky řízení.
- Úřad nebo jeho zaměstnanci se k vám chovají špatně, např. jsou arogantní.
Jak napsat stížnost ombudsmanovi : Jak napsat podnět ombudsmanovi
- Pokud podnět s přílohami zašlete poštou na technickém nosiči (CD ROM, Flash Disk), bude vám vrácen jen na výslovné požádání.
- Celková velikost příchozí zprávy zasílané e-mailem nebo pomocí interaktivního on-line formuláře je omezena na maximálně 20 MB.
Projekt Kanceláře veřejného ochránce práv (dále jen „KVOP“) „Služba šitá na míru“ si klade za cíl zajistit rovné příležitosti mužů a žen nejen v této organizaci, ale chce současně podpořit prosazování rovných příležitostí mužů a žen ve státní službě a zvýšit informovanost zaměstnanců a zaměstnankyň státní služby o …
Mimo Kancelář veřejného ochránce práv se s Vašimi osobními údaji mohou seznámit na základě individuálních žádostí a se souhlasem veřejného ochránce práv orgány veřejné moci (např. orgány činné v trestním řízení, soudy).
Jak podat stížnost k ombudsmanovi
Podnět můžete sepsat s naší právničkou či právníkem do protokolu. S sebou přineste komunikaci s úřadem, proti kterému podnět směřuje. Pokud bylo ve věci vydáno nějaké rozhodnutí, přiložte jeho originál nebo kopii. Ombudsman nemůže poskytovat právní poradentství.Na ombudsmana (oficiálně veřejného ochránce práv) se může obrátit každý, tedy nejen dospělí, ale i děti a náctiletí.S čím mi ombudsman může pomoci Co dělá Prověřujeme postup úřadů, pokud si myslíte, že s Vámi nejednají správně. Třeba když se Vám nelíbí, jak úřad postupuje, nesouhlasíte s jeho rozhodnutím, úřad nejedná, ačkoliv by měl, nepřizvali Vás jako účastníka řízení, úředník se k Vám chová nevhodně a podobně.
Pokud podáváte podnět osobně:
Podnět můžete sepsat s naší právničkou či právníkem do protokolu. Vezměte si s sebou důkazy prokazující, že k diskriminaci došlo, pokud takové máte. Ombudsman nemůže poskytovat právní poradentství. Osobní příjem slouží k příjmu podnětů.
Co musí obsahovat stížnost : Stížnost by měla být co nejkonkrétnější a měla by obsahovat všechna známá fakta. Důležité je přesné popsání místa a času, kdy došlo k události, která je příčinou stížnosti, uvedení případných svědků a dalších skutečností, které by co nejpřesněji popisovanou situaci konkretizovaly.
Jak je ombudsman volen : Ombudsmana volí Poslanecká sněmovna ČR z návrhů prezidenta a Senátu. Funkční období je šestileté a ombudsmana nelze odvolat. Ombudsman má jednoho zástupce, kterého rovněž volí Poslanecká sněmovna ČR. Ombudsman může zástupci svěřit část své působnosti.
Kolik je Ombudsmanu
Ombudsman je pověřen státem, aby řešil stížnosti lidí na jednání státní správy. Jeho úřad v Česku existuje od roku 2000. Sídlí v Brně. Za 20 let existence zastávali funkci veřejného ochránce práv tři lidé – Otakar Motejl, Pavel Varvařovský a právě úřadující Anna Šabatová.
Elektronickou poštou – stáhněte a vyplňte formulář zašlete e-mail na adresu [email protected], v němž vylíčíte podstatu vašeho problému nebo dotazu. K e-mailu přiložte dokumenty, které považujete za důležité (lékařské zprávy, výpisy či kopie zdravotní dokumentace, výsledky jednání, rozhodnutí apod.).(3) Přímou diskriminací se rozumí takové jednání, včetně opomenutí, kdy se s jednou osobou zachází méně příznivě, než se zachází nebo zacházelo nebo by se zacházelo s jinou osobou ve srovnatelné situaci, a to z důvodu rasy, etnického původu, národnosti, pohlaví, sexuální orientace, věku, zdravotního postižení, …
Kdo řeší diskriminaci : Popis služby. Pokud se cítíte být diskriminováni, můžete se obrátit na veřejného ochránce práv (ombudsmana).