Antwort Jaké jsou druhy odpovědnosti? Weitere Antworten – Jaké máme druhy odpovědnosti
Odpovědnost se v českém právu nejčastěji rozlišuje se podle toho, jakým způsobem vznikla:
- Protiprávním jednáním a zaviněním (obecná či subjektivní odpovědnost), jež může být v oblasti:
- Nežádoucím stavem bez ohledu na zavinění (odpovědnost za následek či objektivní).
Subjektivní právní odpovědnost spojujeme se zaviněným porušením právní povinnosti. Proto je ústředním pojmem subjektivní odpovědnosti zavinění: subjektivní vztah člověka k výsledku jeho chování (Macur 1980: 91). Se subjektivní odpovědností spojujeme pojem exkulpace (česky někdy vyvinění).Občanskoprávní odpovědnost je podle Žičinského zvláštní právní stav povinného subjektu, na nějž je uplatněna občanskoprávní sankce v důsledku porušení právní povinnosti. Stav odpovědnosti tedy vzniká na základě zvláštní právní skutečnosti – porušení práva.
Co je právní odpovědnost : VIII. Právní odpovědnost je druhem právního vztahu, který vzniká na základě porušení právní povinnosti nebo na základě protiprávního stavu. Právní následek pak spočívá v povinnosti strpět vynucení primární povinnosti státním donucením, resp. ve vzni- ku nové povinnosti sankční povahy.
Jaký je rozdíl mezi odpovědnosti a zodpovědností
Zkusíme se proto k rozdílu dobrat přes přídavná jména. Zodpovědnost by pak byla vlastnost člověka, na kterého se dá spolehnout. Odpovědnost by označovala pověření někoho, aby ručil za něco.
Co to je hmotná odpovědnost : Hmotná odpovědnost je dle § 252 a násl. českého zákoníku práce odpovědnost za schodek na svěřených hodnotách, který je zaměstnanec povinen vyúčtovat. Jsou to například hotovost, ceniny, zboží nebo zásoby materiálu.
objektivní odpovědnost, tzn. odpovědnost za výsledek bez ohledu na zavinění, proto správní orgán, udělující správní trest za přestupek a nemusí zavinění provozovatele vozidla prokazovat. Přestupek provozovatele se posuzuje, jako jednání, za které je odpovědnost založena na objektivním principu, nikoli na zavinění.
Právní věta: Tzv. absolutní objektivní odpovědnost neznamená odpovědnost za všech okolností, nýbrž pouze tehdy, jsou–li kumulativně splněny všechny zákonné podmínky. Existence příčinné souvislost musí být najisto postavena.
Co je objektivní odpovědnost
objektivní odpovědnost, tzn. odpovědnost za výsledek bez ohledu na zavinění, proto správní orgán, udělující správní trest za přestupek a nemusí zavinění provozovatele vozidla prokazovat. Přestupek provozovatele se posuzuje, jako jednání, za které je odpovědnost založena na objektivním principu, nikoli na zavinění.Mezinárodněprávní odpovědnost spočívá v povinnosti státu nést právní následky za své porušení právní normy mezinárodního práva veřejného. Vzniká v případě, že jsou splněny dvě podmínky: 1) porušení mezinárodně právního závazku státu mezinárodně protiprávním chováním; 2) přičitatelnost uvedeného chování státu.Právní odvětví
V soukromém právu jsou nejdůležitějšími právními odvětvími občanské právo, rodinné právo, obchodní právo a lze sem zařadit i pracovní právo. V oblasti veřejného práva pak jde zejména o ústavní právo, trestní právo, správní právo a finanční právo.
Hmotná odpovědnost je dle § 252 a násl. českého zákoníku práce odpovědnost za schodek na svěřených hodnotách, který je zaměstnanec povinen vyúčtovat. Jsou to například hotovost, ceniny, zboží nebo zásoby materiálu.
Co je klíčovým pojmem v subjektivní odpovědnosti : Subjektivní právní odpovědnost
Klíčovým pojmem je v této odpovědnosti zavinění. Se subjektivní odpovědností je často spojován pojem exkulpace, který se česky překládá jako vyvinění. Rozumíme jím možnost prokázat, že subjekt nezavinil vznik újmy i přesto, že jsou splněny všechny předpoklady odpovědnosti.
Kdy zaniká hmotná odpovědnost : Dohoda o hmotné odpovědnosti zaniká v den skončení pracovního poměru, nebo v den odstoupení od této dohody, není-li v odstoupení od této dohody uvedeno jinak.
Co je to dohoda o hmotné odpovědnosti
Dohoda o hmotné odpovědnosti. Uzavře-li zaměstnanec dohodu o hmotné odpovědnosti (správně “dohoda o odpovědnosti za svěřené hodnoty”), odpovídá zaměstnavateli za ztrátu na svěřených hodnotách, jako jsou peníze v pokladně, zboží ve skladu a podobně.
Pod pojmem deliktní odpovědnost rozumíme jakousi sekundární odpovědnost, tedy povinnost nést následky svého jednání, která vzniká v případě porušení určité primární odpovědnosti, zpravidla stanovené právní normou. Na úseku ochrany životního prostředí se pak setkáváme s pojmem ekologicko-právní odpovědnost.Objektivní = věcný, nestranný, neutrální, neosobní, realita existující venku. Subjektivní = osobní, nevěcný, předpojatý, jednostranný, realita popisovaná z vnitřního pohledu.
Jaký je rozdíl mezi soukromým a veřejným právem : Soukromé právo se týká styku soukromých osob a veřejné právo styku jednotlivce s orgány veřejné moci. Obě oblasti právního řádu se prolínají, přesto zůstávají zásadně odděleny.