Antwort Jaký je význam elektromagnetického vlnění pro život na Zemi? Weitere Antworten – Co jsou to elektromagnetické vlny
Elektromagnetické vlny nebo vlnění (viz též elektromagnetické záření) je děj, při němž se prostorem šíří příčné vlnění elektrického a magnetického pole. Elektrickou složku charakterizuje vektor intenzity elektrického pole E a magnetickou složku vektor magnetické indukce (hustota magnetického toku) B.Viditelné záření, neboli světlo, je viditelná část elektromagnetického záření. Jeho frekvence se pohybuje v rozmezí od 3,9 x 1014 Hz do 7,9 x 1014 Hz. Vlnové délky odpovídají intervalu 390 nm – 760 nm.Typy a zdroje elektromagnetického záření
Obecně platí, že jakýkoli elektrický náboj pohybující se s nenulovým zrychlením vyzařuje elektromagnetické záření. Například pokud vodičem prochází střídavý elektrický proud, vyzařuje elektromagnetické záření o frekvenci proudu.
Které vlnové délky záření jsou pro člověka škodlivé : Ultrafialové záření (180 nm – 380 nm)
Účinky velmi silně závisejí na vlnové délce. Nejzávažnější pro poškození oka a pro onemocnění kůže je vlnová délka v okolí 270 nm. Při dlouhodobé expozici zvyšuje i riziko vzniku rakoviny kůže.
Co je zdrojem elektromagnetického záření
Světlo je elektromagnetické vlnění a jeho zdrojem jsou přeměny energie v atomech a molekulách svítícího tělesa. Získá-li atom větší energii (např. při vyšší teplotě), může tuto energii vyzářit v podobě elektromagnetického vlnění.
Kde se šíří elektromagnetické vlny : Elektromagnetické – například rádiové vlny, mikrovlny, světlo, rentgenové záření aj. Může se šířit nejen v hmotném prostředí, ale i ve vakuu. Rychlost elektromagnetického vlnění ve vakuu (c = 300 000 km/s) je podle Einsteinovy teorie relativity nejvyšší dosažitelnou rychlostí ve vesmíru.
Záření γ je nejpronikavější ze všech druhů radioaktivního záření, ale lze ho oslabit silnou vrstvou materiálu, který obsahují jádra těžkých prvků, jako například olovo. Intenzita tedy klesne, ale záření nikdy nebude zcela pohlceno. Z fyzikálního hlediska jde tedy o elektromagnetické záření s vysokou energií.
Světlo je elektromagnetické vlnění, které má ve vakuu vlnové délky od 390 nm do 770 nm. Světlo různých vlnových délek vyvolává u člověka zrakový vjem, který charakterizujeme jako barvu světla. Nejkratší vlnové délce odpovídá barva fialová a nejdelší barva červená.
Proč je UV záření nebezpečné
mírné zarudnutí lidské kůže, zarudnutí až spálení, úpal, přímo poškozují DNA a podporují vznik některých druhů rakoviny kůže. Záření může poškodit ochranné vrstvy oka jako je rohovka. Výsledné poškození čočky a sítnice může způsobit šedý zákal, sněžnou slepotu nebo poruchy v ostrosti vidění.Podle vlnových délek (od nejdelších po nejkratší) se spektrum elektromagnetického vlnění dělí na:
- Rádiové vlny. Tento druh elektromagnetického vlnění může mít vlnovou délku v rozmezí přibližně 2000 m – 1 mm.
- Infračervené záření
- Viditelné světlo.
- Ultrafialové záření
- Rentgenové záření
- Záření gama.
Mořská vlna je pohyb částí vody. Vlny jsou vyvolávány především větrem (eolické vlny) a mořskými proudy. Mimoto mohou být vyvolány i zemětřesením, sesuvem půdy nebo části ledovce do vody apod.
Způsobuje podobná poškození jako rentgenové záření: popáleniny, rakovinu a genové mutace. Proto je nutno se před jeho účinky chránit. Záření γ z nukleárního spadu by pravděpodobně způsobilo nejvíce úmrtí a zranění v případě použití jaderných zbraní. Účinný protiatomový kryt však sníží ohrožení lidí tisíckrát.
Jaká barva světla má největší energii : Barevné spektrum
Nejkratší vlnovou délku, ale nejvyšší frekvenci, má fialová (380 až 430 nm), s nárůstem vlnové délky a poklesem frekvence následují modrá (430 až 500 nm), azurová (500 až 520 nm), zelená (520 až 565 nm), žlutá (565 až 590 nm), oranžová (590 až 625 nm) a červená (625 až 740 nm).
Jakou vlnovou délku má bílé světlo : Teprve elektromagnetické záření v rozmezí vlnových délek 700 nm až 400 nm jsme schopni zrakem vnímat jako viditelné „bílé“ světlo. Elektromagnetické záření o vlnových délkách od 380 nm do 10 nm se nazývá ultrafialové záření a naše oko ho už opět nevnímá.
Na co je dobré UV světlo
Pozitivní účinky UV světla pomůžou i lidem, kteří mají problémy se srdcem. Na základě nejrůznějších studií se totiž lékařům v průběhu 20. století podařilo zjistit, že ultrafialové světlo může lidskému organismu napomáhat i se snižováním krevního tlaku, podporovat činnost srdce nebo snižovat hladinu cholesterolu v krvi.
Vysoká expozice UV záření může způsobit celou řadu zdravotních problémů, včetně kožních onemocnění a poškození očí. UV záření škodí očím, což může vést k očním problémům jako jsou katarakty, degenerace sítnice a v neposlední řadě i rakovina oka.Encyklopedie
Elektromagnetické záření | Vlnová délka ve vzduchu | Frekvence (Hz) |
---|---|---|
mikrovlny | 1 m – 0,03 mm | 3 · 108 – 1013 |
infračervené záření | 0,3 mm – 790 nm | 1012 – 3,8 · 1014 |
světlo | 790 nm – 390 nm | 3,8 · 1014 – 7,7 · 1014 |
ultrafialové záření | 400 nm – 10 nm | 7,7 · 1014 – 3 · 1016 |
Co vytvari vlny : Vlny jsou vyvolávány především větrem (eolické vlny) a mořskými proudy. Mimoto mohou být vyvolány i zemětřesením, sesuvem půdy nebo části ledovce do vody apod.