Antwort Jak funguje siréna? Weitere Antworten – Jak fungují sirény
Na území České republiky se pro varování obyvatelstva při hrozící nebo nastalé mimořádné události používá pouze jediný varovný signál „Všeobecná výstraha“. Tento signál je vyhlašován kolísavým tónem sirény po dobu 140 sekund (2 minuty 20 sekund) a může zaznít až 3 × za sebou v cca tříminutových intervalech.Co dělat, když zazní siréna :
- · Okamžitě se ukryjte.
- · Zavřete dveře a okna.
- · Zapněte rádio nebo televizi Informace o tom, co se stalo, proč byla spuštěna siréna a varováno obyvatelstvo a co dělat dále, uslyšíte v mimořádných zpravodajských hromadných informačních prostředků.
Všeobecná výstraha
Signál je vyhlašován kolísavým tónem sirény po dobu 140 vteřin a může být vyhlašován třikrát za sebou v cca tříminutových intervalech. Po jeho zaznění bude vždy následovat tísňová informace z hromadných informačních prostředků (republikové, regionální a místní působnosti).
Co znamená 1x siréna : Požární poplach – tento signál slouží pouze ke svolání jednotek požární ochrany k výjezdu na zásah. Signál „Požární poplach“ je 1x přerušený tón po dobu 60 sekund, u elektronické sirény napodobující zvuk trubky HÓ-ŘÍ, HÓ-ŘÍ. Požární poplach také není varovným signálem!
Proč se dělají zkoušky sirén
Zkouška sirén je pravidelné ověřování provozuschopnosti jednotného systému varování a informování obyvatelstva. Sirény slouží k varování v případě požáru, přírodních nebo průmyslových katastrof, v době války se pak používají k vyhlašování leteckých či chemických poplachů.
Kdy se pouští siréna : Vyhlašuje se pouze za účelem svolání jednotek požární ochrany a nevaruje před nebezpečím. Signál „Požární poplach“ vyhlašovaný elektronickou sirénou napodobuje hlas trubky troubící tón „HO-ŘÍ“, „HO-ŘÍ“ po dobu jedné minuty.
Upozorňuje ovšem, že pravděpodobně došlo k požáru či jiné události. Pro nás to znamená, že v okolí se budou ve větší míře pohybovat záchranná vozidla hasičů, policie či zdravotníků a my můžeme počítat s omezeními. Na varování tedy zbývá poslední ze signálů. Ten tvoří kolísavý zvuk sirén znovu po dobu 140 vteřin.
Pro zkoušku sirén se používá tzv. zkušební tón. Jedná se o táhlý nepřerušovaný tón sirény trvající 140 vteřin. Vysílá-li tento signál elektronická siréna nebo místní rozhlas zapojený do systému varování, bude následně vysílána verbální informace: "Zkouška sirén, zkouška sirén, zkouška sirén.
Jak zjistit kde hoří
Aktivace vrstvy Lesní požáry: Klepněte na Vrstvy. Lesní požáry. Vyhledání požáru: Do vyhledávacího pole v Mapách Google zadejte dotaz související s požárem, například „lesní požáry“ nebo název konkrétního požáru.➢ Požární poplach – slouží ke svolání členů jednotky dobrovolných hasičů, tento signál je vyhlašován přerušovaným tónem sirény po dobu 1 minuty (siréna zní 25 vteřin, 10 vteřin přestávka a tón dalších 25 vteřin), může být opakován.Co nejrychleji opusťte objekt, ve kterém hoří
Nesnažte se překonávat již požárem zasažené a zakouřené prostory. Nemůžete-li již opustit objekt, uzavřete se v místnosti bez větrání, utěsněte okna a dveře (nejlépe mokrým ručníkem, dekou) a upozorněte na sebe hasiče máváním za oknem či vyvěšením bílé látky či prostěradla.
Ano komín bývá častou příčinou vyhoření nemovitostí. Podle posledních údajů od hasičů má počet takto vzniklých požárů dokonce vzestupnou tendenci. Nejčastější příčinou je pak špatně provedené komínové těleso nebo nevhodná/nedostatečná údržba.
Jak může vzniknout požár : Mezi nejčastější příčiny vzniku požárů patří lidská neopatrnost při manipulaci s ohněm a zapálení vegetace jiskrou od dopravní techniky. Požáry mohou vzniknout i při úderu blesku, zejména při bouřkách s četnými bleskovými výboji je nebezpečí vzniku požáru zvýšené.
Jak uhasit požár : Nejvhodnější je použití hasicího přístroje, který je mnohem účinnější než zalévání ohně vodou. Nikdy se však nesnažte požár uhasit za každou cenu. Pro hašení lze použít například hasicí přístroj, požární deku, písek na zasypávání ohně nebo v nejhorším i kbelík s vodou.
Jak poznat že hoří komín
– Ozývá se nezvyklé praskání a hučení. – Hustý kouř z komína. – Nezvyklý zápach v budově. – Z průduchu komína na střeše lítají žhavé částice a šlehají plameny v množství větším, než obvyklém.
Urychleně odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa. Zavolejte na linku 150 nebo 112. Požár v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo i výbuchu. Do příjezdu hasičů je možné krotit plameny vhazováním písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína.Mezi nejčastější příčiny těchto požárů patří nedbalost při kouření nebo zacházení s otevřeným ohněm v domácnostech – ať již se jedná o zapomenuté jídlo na sporáku, nevhodně odložené nedopalky cigaret, svíčky ponechané bez dozoru v blízkosti hořlavé látky nebo užití benzínu při zapalování kamen.
Co dělat když začne hořet : Okamžitě si lehněte na zem a chraňte si obličej. Kutálejte se ze strany na stranu, dokud plameny neuhasnou – tím se zamezí přístupu kyslíku potřebného k hoření. Je-li po ruce deka, nebo jiná vhodná textilie (nesmí být materiál z umělých tkanin), použijte ji k uhašení hořícího oděvu.