Antwort Jak funguje krizové centrum? Weitere Antworten – Na co se zaměřují Křížová centra
Krizová centra jsou určena pro pomoc lidem, kteří se ocitli v situaci, které nejsou momentálně schopni zvládnout sami. Péče je krátkodobá, nenahrazuje se tím systematická ambulantní psychoterapeutická ani psychiatrická péče.Zařízení poskytující krizovou intervenci lidem, kteří se ocitli v situaci krize. Krizová centra se řadí mezi nízkoprahová zařízení , kam je obvykle možné přijít osobně bez objednání, v některých krizových centrech také nonstop.Krizová intervence (KI) je terapeutické vedení klienta v krizi, především pomocí krátké psychoterapie. v obvyklém čase není schopen překonat obvyklými metodami řešení problémů. Nastane pak období dezorganizace a zmatku s mnohými marnými pokusy o řešení (1).
Kdo může dělat křížovou intervenci : Krizová intervence se zaměřuje na okamžitou pomoc, která má za cíl redukovat ohrožení. Krizovou intervenci může poskytovat např. psycholog, psychoterapeut, psychiatr, ale i sociální pracovník, pedagog nebo student těchto profesí, který má za sebou odborný výcvik v krizové intervenci.
Kde mohu pomoci
ADRESÁŘ POMOCI (telefonní informační a krizové linky a online pomoc v České republice)
- Linka bezpečí (Sdružení Linky bezpečí): 116 111 (nonstop), ZDARMA.
- Linka pro rodinu a školu (Cesta z krize): 116 000 (nonstop), ZDARMA.
- Linka první psychické pomoci (Cesta z krize): 116 123 (nonstop), ZDARMA.
Co je to linka důvěry : Linka důvěry nebo krizová linka je pracoviště pro telefonickou anonymní pomoc v naléhavých krizových situacích. Bezplatnou službu poskytují jak státní, tak neziskové organizace, některé i po internetu, buď v určitých hodinách, nebo i nonstop.
Krizové centrum RIAPS
Služby jsou dostupné nepřetržitě, včetně linky důvěry, jsou doplňovány i možností krátkodobé hospitalizace na lůžkovém oddělení k překlenutí krizového období a možností krátkodobého pobytu v denním stacionáři. Tým tvoří psychologové, psychiatři, zdravotní sestry a sociální pracovníci.
Průběh krizové intervence je velmi individuální, může se jednat o jednorázové 50 minutové setkání nebo může být, v případě potřeby, rozložena do více sezení. Zpravidla má služba následující průběh: Zmapování aktuální situace.
Jak se projevuje člověk v kříži
Člověk v krizi cítí ohrožení – ohrožení svých možností situaci zvládat, ohrožení svých schopností, své identity. – Tento stav se projevuje zvýšenou úzkostí, strachem i panikou. – Často je provázen somatickými obtížemi. Jedinec se traumatem zabývá, vrací se k němu, hledá vysvětlení.Krizová pomoc má vícero forem. Probíhá buď tváří v tvář, tedy při osobním setkání klienta v krizi s krizovým interventem, nebo dálkovou formou přes telefon, videohovor nebo chat.Intervent a jeho místo v SPIS
Intervent je pracovník ve zdravotnictví, který absolvoval výcvik „První psychická pomoc ve zdravotnictví“, či jiné adekvátní vzdělání, a se zkušeností s krizovou intervencí.
Ministerstvo vnitra spustilo web dobrovolnictvi.net pro všechny dobrovolníky, nové zájemce o dobrovolnictví, dobrovolnické organizace i pro ty, kteří se chtějí jen podívat, kdo, kde a jak pomáhá těm, kteří naši pomoc potřebují.
Kdo potřebuje pomoci : Jako třeba pro děti v dětských domovech, osamělé seniory a seniorky, dlouhodobě nemocné či lidi se zdravotním a mentálním postižením. Právě pro ně jsou tu naši dobrovolníci a dobrovolnice. Prostřednictvím dobrovolnických center po celé republice propojujeme lidi ochotné pomáhat s těmi, kteří pomoc potřebují.
Kolik je linek důvěry : Seznam linek důvěry aktuálně sdružených v České asociaci pracovišť linek důvěry (ČAPLD). Celkem se jedná o 31 pracovišť. Více o podmínkách a typech členství naleznete zde.
Jak mluvit s Linkou bezpečí
Existují tedy tyto možnosti kontaktu:
- Telefonicky na bezplatné číslo 116 111. Toto číslo je jednotné evropské číslo pro dětské krizové linky.
- E-mailem na adresu [email protected]. .
- Prostřednictvím chatu Linky bezpečí přes odkaz chat.linkabezpeci.cz.
- Přes. www.linkabezpeci.cz.
TELEFONICKÁ POMOC
- Linka bezpečí (Sdružení Linky bezpečí): 116 111 (nonstop), ZDARMA.
- Linka pro rodinu a školu (Cesta z krize): 116 000 (nonstop), ZDARMA.
- Linka první psychické pomoci (Cesta z krize): 116 123 (nonstop), ZDARMA.
- Linka pomoci obětem kriminality a domácího násilí (Bílý kruh bezpečí): 116 006 (nonstop), ZDARMA.
V případě, že jste svědkem rizikového jednání, kdy se někdo sám ocitá v ohrožení, případně ohrožuje jiné, zavolejte pomoc: policii (158, 112) nebo záchranku (155, 112).
Kdo je Krizovy Intervent : Služby psychoterapeutů mohou být hrazené pojišťovnou, ale většinou jsou placené a každý psychoterapeut má vlastní ceník služeb. Krizový intervent je člověk s výcvikem v krizové intervenci. Jedná se o první psychickou pomoc a podporu.