Antwort Jak funguje asynchronní motor? Weitere Antworten – Na jakém principu pracuje asynchronní motor
Princip činnosti
Základem činnosti asynchronního stroje je vytvoření točivého magnetického pole statoru, které vznikne průchodem střídavého trojfázového proudu vinutím statoru. Toto magnetické pole indukuje ve vinutí rotoru napětí a vzniklý proud vinutím rotoru vyvolává magnetický tok, který je spřažen se statorem.U synchronních motorů se rotor otáčí stejnou rychlostí jako magnetické pole statoru generované vinutím. Otáčení je tudíž synchronní. V případě asynchronním se rotor motoru otáčí pomaleji než magnetické pole statoru. Tento rozdíl otáček znamená indukci napětí na rotoru, čímž vzniká magnetické pole.Je určen především studen- tům oboru elektrické stroje, přístroje a pohony i oboru elektroenergetika.
Jak poznat asynchronní motor : Asynchronní motory mají v rotoru hliníkové (měděné) vinutí, ve kterém se indukuje velký proud. Pokud je motor cyklicky zatěžován, nebo je vystaven rázům (třeba v lise) může dojít k prasknutí rotoru a přerušení rotorového vinutí. Motor pak má velmi „měkkou“ charakteristiku – má obrovský skluz.
Co znamená asynchronní motor
Asynchronní motor je točivý elektrický stroj (elektromotor), pracující na střídavý proud. Je také nejrozšířenějším pohonem v elektrotechnice vůbec. Tok energie mezi hlavními částmi motoru (stator a rotor) je realizován výhradně pomocí elektromagnetické indukce, proto se často tento motor označuje jako motor indukční.
Jak funguje asynchronní generátor : Vůbec nejrozšířenějším typem asynchronního stroje je motor s trojfázovým vinutím na statoru. Toto vinutí je připojeno na trojfázovou síť a uvnitř statoru se vytváří točivé magnetické pole. Pohyb magnetického pole zajišťuje, že indukční siločáry protínají vodiče na rotoru a v rotoru se indukuje napětí.
Frekvenční měnič je zařízení sloužící k regulaci otáček elektromotorů. Změny otáček se dociluje současnou změnou frekvence a napětí, po dosažení jmenovitých hodnot napětí pouze změnou frekvence.
Nejde o nic složitého. Na váš motor stačí PWM regulátor (pulzně šířková modulace), který dodává do motoru stále napětí 230V, ale reguluje dobu, po kterou je motor napájen.
Jak zapojit asynchronní motor
První metodou připojení asynchronního motoru s kotvou nakrátko k elektrické síti je přímým připojením na síť, známým také jako DOL (Direct On Line). Druhou běžnou metodou připojení je kombinace hvězda/trojúhelní.Nejde o nic složitého. Na váš motor stačí PWM regulátor (pulzně šířková modulace), který dodává do motoru stále napětí 230V, ale reguluje dobu, po kterou je motor napájen.Motor je dobré před vypnutím ochladit jízdou pomalejší jízdou při nižších otáčkách, nebo alespoň ho nechat chvíli pracovat ve volnoběžných otáčkách. Optimální je řadit při 2500 ot./min. a otáčky udržovat mezi 1500-2000 ot./m., při kterých se motor cítí nejlépe. Turbo začíná spínat kolem 1500 ot./m.
Pár lidí si potom myslí, že rozjezdem na dvojku šetří převodovku, jenže to nedává příliš smysl. Jak uvádí i Jason Fenske z YouTube kanálu Engineering Explained, asi jediný moment, kdy má řazení dvojky na rozjezd smysl, je při rozjezdu z kopce.
V jakých otáčkách držet motor : „optimální otáčky“ a značku a model vašeho vozu. Existují však také obecná doporučení, která jsou vhodná pro většinu masově prodávaných automobilů. Optimální otáčky motoru benzínových vozů jsou od 2 000 do 3 000 ot./min, u dieselů je to 1 500 až 2 500.
Kdy pustit spojku : Spojku pomalu pouštějte, dokud neuslyšíte, že otáčky motoru začaly klesat. Poté začněte přidávat plyn, právě ve chvíli kdy spojka začne “zabírat”. V tuto chvíli je lepší přidat ještě trochu plynu, abyste předešli zhasnutí motoru.
Kdy šlapat na spojku
Spojka slouží jen pro rozjezd, přeřazení a zastavení, maximálně se používá třeba ještě za situace, když rovnáte smyk nebo jste chytli aquaplaning.
Zatímco naftové motory mají maximální výkon kolem 3500 – 4000 otáček, benzínové motory musíme vytočit až k červenému poli, které se obvykle nachází za hranicí 6000 otáček.Se zařazením dalšího převodu je to těžší, ale opět nic nemožného. Když na neutrál roztočíme motor (spojení s hnací hřídelí) na otáčky, jimiž by se při dané rychlosti točil na jiný převod, můžeme jej opět úplně bez odporu zařadit.
Co se stane když sešlápnu spojku : Zvuk v první fázi mizí při sešlápnutí pedálu spojky, při větším opotřebení, které už je hraniční, je klepání hlasitější a neutichá ani při sešlápnutí spojky. Samotná spojka se před nutnou výměnou často projeví protáčením. Jemně sešlápnete plyn, otáčky letí vzhůru, ale auto nezrychluje. Tehdy je opotřebované obložení.